Wayne Gretzky - Vysoko nade všemi

všechny plakáty
Dokumentární / Sportovní
USA, 1990, 60 min

Wayne Gretzky

Narodil se 26. ledna 1961 v kanadském Brantfordu. Už ve třech letech si vzal si do ruky hokejku a začal si hrát s míčkem. Když byl starší, jeho otec zjistil, jaký má talent a proto mu udělal za domem kluziště. Mezitím Wayne rostl a hrál ve všech žákovských kategoriích, kde střílel jeden gól za druhým. Ve své rekordní sezóně jich nastřílel 365. V sedmnácti letech jej koupili Edmonton Oilers za jeden milion dolarů. O rok později WHA zkrachovala a stala se součástí NHL. Gretzky hned ve své první sezóně vyhrává Calder Trophy i Art Tross Trophy. V dalších sezonách na to navazuje a získává s Oilers čtyřikrát Stanley Cup. Poté ale přijde jedna z nejslavnějších výměn v dějinách sportu. Oilers prodávají Gretzkyho v roce 1988 za patnáct milionů dolarů Los Angeles Kings. Wayne i zde překonává rekordy a neustále se blíží k překonání hokejové legendy a svého vzoru Gordieho Howea. Osmnáct set padesát, to je to číslo, které musí překonat. Povede se mu to v zápase právě proti svému bývalému týmu Edmonton Oilers. (Luky-7)

šerminator

Budu hodnotit dokument jako samotny, nikoliv Wayena a jeho hokejovy um. Jedná se o dokument oslavující nejlepšího hokejistu všech dob (zatím). Taky je k tomu tak přistupováno, Gretzky je vynášen do nebes, na jiné věci není čas, např. vice rozebrat nejake jeho pohnutky a mysleni, jeho zivot mimo hokej, pripadne vice rozhovoru s jeho spoluhraci/protihraci - jake nazory na nej meli oni. Dokument je poplatny dobe, kdy poradne dokumenty zacaly vznikat az mnohem pozdeji. Prijde mi to jako televizni pocin, nikoliv kinematograficky. Dokument je natocen teprve v pulce jeho profesionalni kariery, takze nejake celkove hodnoceni Wayena vlastne ani nemuze probehnout. Celkove - ano zajimave informace, Gretzky pekne vypravi, i moce tam jsou (tiskovka), ale kratke, natocene bez nejakych hlubsich analyz. Jednoducha zabava na hodinku + usmevny dabing zlinskeho studia :-) ()

gutshoter

Viděl jsem to jako malý a to snad stokrát. Pamatuju si na ty časy, kdy jsem tento dokument hltal každý den s kamarádem a společně jsme Wayneovo neuvěřitelný a nenapodobitelný styl hokeje obdivovali s otevřenými ústy. To byly časy! Proč hodnotit zrovna toto? Je to unikátní videofilm a já tedy nevím, kde by měla být chyba. 11/10 ()

DonQ

Při vyprávění o tom, jak moc se výkonostně "Great One" odlišoval od vrstevníků mi běhal mráz po zádech. Přiznám se, že nehodnotím ani tolik vypovídací hodnotu dokumentu, či jeho provedení, ale alfou a omegou je výjimečnost osobnosti kolem které se tahle příjemná hodina točí. ()

KoRner

Iba oslavná óda na najlepšieho hokejistu všetkých čias... Je jedno v ktorej dobe hral, keď proste dáte 2x toľko bodov za sezónu ako druhý v poradí nebude to len veľkosťou výstroja. Pozdvihoval hru svojho tímu na vyššiu úroveň a zo svojích krídel robil 70 gólovych strelcov za sezónu. Po jeho odchode z Edmontonu Kurri už nikdy neprekonal 50 gólovú hranicu, zato z ľahko nadpriemerného hráča Bernieho Nicholsa spravil 150 bodového hráča. Na jeho prihrávky sa dokonca špeciálne pripravovali aj technicky zdatní Sovieti. O jeho popularite svedčí aj fakt, že vzniklo bezpočet konšpirácií prečo dal toľko bodov, koľko dal a že jeho prestup do slnečnej Kalifornie spopularizoval hokej na juhu USA natoľko, že dal vzniknúť novým tímom, ktoré hrajú NHL doteraz. [7/10] ()

Mikino00

Velmi obecný až pohádkový (ale realistický) příběh, zaměřený pouze na rekordy a hlavně směřující k tomu největšímu rekordu ze všech. ()

111tom111

Tento dokument je veliká pocta pro Wayne...Dokument nám ukazuje raketový vzestup legendy jménem Wayne Gretzky.Ve filmu můžete také vidět gretzkeho svadbu,soukromí život nebo třeba jeho taktiku,kterou rád používal...Ve mě dokument vyvolal velké emoce ()

Everyone

Legenda! Snad nejlepší hokejista, který kdy žil. I sovětští hráči nebyli snad tak individuálně zdatní (no, i když...) (ale, co lze s jistotou říct, že týmově Kanada nikdy nebyla tak sehraná, ani snad žádný jiný tým. Taková konstelace podmínek se patrně nikdy nebude opokovat), jak tento kanadský fenomén. Hokejový virtuóz, génius nahrávky. ___ Kdyby hrál ještě déle (v NHL 20 sezón, např. Gordie Howe 25 sezón), tak by pro něj nebyl problém překonat hranici 3000 bodů (2857 b. celkem, skončil v 39 letech), což je naprosto neuvěřitelné. Ten, kdo bude chtít The Great One překonat, tak nemůže mít pouze 100 bodů za sezónu. To by např. znamelo, že kdyby začal hrát NHL v 18, tak by tento rekord překonal, s touto produktivitou, až před jeho 50. narozeninami. ___ Jardo, ještě 107b. (k 12.1.2015) a budeš, i přes angažmá v KHL a učinkování v české extralize na druhém místě v historickém žebříčku NHL. Letos, pokud zdraví dovolí se překoná Ron Francis, a pokud bude i příští rok angažmá v NHL, tak by ke konci příští sezóny mohl padnout číslo 1850 - Gordieho Howa (který však má přes 500b. z WHL) a na přelomu roku, v sezónně 2016/17 (docela mi tip, téměř dva roky před vyrovnáním rekordu, vyšel - 21.12.2016), i Marka Messiera. Držím palce! Snad nezvítězí severoamerická hokejová pýcha a lobby a angažmá dostaneš. ()

BOURQUE

Nehovorím, že to je najlepší dokument o „The Great One“, ale nejakým spôsobom určite poteší každého hokejového fanúšika. Dokument zachytáva Waynovu cestu v NHL až do LA Kings. Veľa snímok zo zápasov, dojímavé slová a pocit, že by ste chceli byť na tribúnach. Osobné hodnotenie: 83% (****) ()

mildaaa

Určitě bylo zajímavé vidět záběry z dětství, starší záběry z nhl a Marka Messiera s vlasama, což jsem do teď neviděl. I já považuju Gretzkyho za nejlepšího hokejistu všech dob, přesto vyšší hodnocení nedávám. Rád jsem tento dokument viděl, ale strašně mě štvalo jak z něj dělají úplnýho svatýho (i když v té době pro Kanaďany zřejmě byl). Některý rozhovory se moc poslouchat nedaly. Škoda jen, že dokument nevznikl trochu později. Bylo by zajímavý vidět i Gretzkyho novodobější kariéru. ()

MEW2

me hodnoceni se tyka POUZE CESKE VERZE. neschopnost prekladatelu a daberu na zacatku 90. let me neprestane prekvapovat. dokument jsem musel po 6 minutach vypnout. ()

Baron Noktur

Úplne priamočiary, nie až tak do hĺbky idúci, no pohlcujúco spravený dokument, ktorý zaujme a strhne aj tých, ktorý o hokej vlastne až taký veľký záujem nemajú. ()

Nix

Tady se nedá co vytknout, dokument vystihl vše důležitý, co by každý měl vědět, pokud ho aspoň trochu zajímá hokej, The Great One je a byl jen jeden. ()

Godhaj

,,Někteří říkají, že je to dar od Boha, jiní říkají, že je to jenom muž.“ Což o to, že byl Wayne borec na entou, o tom se nikdo nehádá. Ale tenhle dokument je vysloveně zastaralý. Celý se nese v duchu: Gretzky je nejlepší, nejvýkonější a nejskvělejší hráč. Žádná negativa, žádné prohry či osobní dramata, nic podobného se divák nedočká. Vybírají se jen ty neskvělejší informace a nejlepší statistiky, takže výsledkem je jen reklama na Gretzkyho. Vůbec jsem se o něm v dokumentu nedozvěděl nic osobního. Hudba je esencí devadesátých let, čili taky hodně zastaralá. Tento dokument je prostě ukázkou příliš jednostranně zabíraného portrétu. ()

Forsetino

Dokument mapuje první a tu lepší polovinu kariéry Gretzkyho, přesto v ní bylo o mnoho víc milníků, než zaznělo v dokumentu. Osobně mě hodně vadilo "ignorování" spoluhráčů, se kterými Gretzky hrál. Zmíněn byl jen Kurri a pár vět prohodil Messier, ale ostatní hvězdy jako by nebyly. Mrzelo mě i málo statistických údajů, které jsem si chtěl osvěžit. Jako milovník hokeje jsem o Gretzkym četl nespočet článků a tudíž jsem se nedozvěděl vůbec nic nového, ale spoustu jsem toho v tomto dokumentu ani nezaslechl a myslím, že to je velká chyba. Kdybych hodnotil The Great One, tak samozřejmě dám 5 hvězd, ale hodnotím dokument a možná proto, že se o hokej hodně zajímám, tak hodnotím tak kriticky. Pokud má někdo zájem, tak existuje rozsáhlejší film o Waynovi z roku 2003 Nedostižný Gretzky, kde už je zmapována celá jeho kariéra v roli hráče. ()