Čtyřikrát

Štyrikrát

Four Times

Itálie / Německo / Švýcarsko, 2010, 88 min

• Martin741

Vystudovany filmovy teoretik -elitar : Prave som bol intelektualne konkverovany ultimativnou, dekadentne hypnotickou kompoziciou profundalne metaforickej gastroenteralnej kvintesencie. Moja Exaltacia graduje k infinite a erektilne laska moju exkluzivnu percepciu estetiky ezotericna. Ja : No fuj, to bolo ale velke smardlave hovno! S absolutne kludnym svedomim prehlasim, ze to bola kravina. 0 %(24.3.2015)

Antiakční film. Skutečně zvláštní film, ale s neobyčejnou poezií. Zvukový film bez jediného slova a hudby, jen občas nějaký šum, potlesk, mečení koz. Až na to, že jsem se nemohl dopočítat toho, čeho čtyřikrát. Ale mělo to sílu, až na výjimky byl snímán celek statickou kamerou, jako by to byla nějaká kamera skrytá, která zkoumá hloubku duše prostého venkovského života chudé jižní Itálie, která je daleko za naší civilizací... ale možná jim je bez moderních vymožeností líp. Uhlíři, kteří dovážejí do vesnice zásoby dřevěného uhlí. Starý pasák koz, který se léčí posvátným prachem z kostela a umírá nešťastnou náhodou, když při vykonávání stolice vytrousí u keříku papír s prachem z minulého dne... Zroizení kůzlátka, toho mi bylo hodně líto, ale takový je život. Vzpomněl jsem si na Hrubínovy verše - Jak to bylo, pohádko? Zabloudilo (tady) kůzlátko. Jenže to nedopadlo tak dobře, jako s tím kuřetem. Slavnost jara, zase mi bylo líto krásného smrku... z něhož se nakonec zase stalo dřevěné uhlí,a tak šel koloběh života, zrození a smrt, pohřby a veselice,proměny přírody... Milý film.(5.8.2017)

Tohle neni lehký okomentovat - člověk bud přistoupí na ladění filmu a je z toho velmi zajímavá sonda do života italského venkova a vlastně i do minulosti, kterou neruší zbytečná slova. Nebo ne a pak nemá smysl se trápit :-). Já bych to viděl někde v průměru ( až díky komentáři sumperacka jsem zjistil, co je pointou ), ale za geniální sekvenci na křižovatce, prostě musim dát 4/5. ( 45. KVIFF )(15.7.2010)

Počítejte s dost zvláštním, ale obrazově úchvatným filmem, který je třeba ze začátku překousnout. Nicméně jakmile se dokopete ke druhému příběhu o kozičce, tak se roztečete blahem a bude Vám hej. V tu ránu veškeré pomalé střihy a záběry do dáli budete vnímat s takovou lehkostí, že kácení památné jedle (poslední příběh) budete sledovat s absolutní pokorou a budete si představovat, jaké to asi je v Kalábrii žít.(11.8.2017)

Homo sapiens, fauna, flora a nakonec základní stavební kámen všeho živého - uhlík. Zcela přírodní recyklační program v prostředí totálně zapadlé italské vesničky. Všední život i obraz místních tradic a zvyklostí, vše pod nádherně nasnímanými scenériemi tohoto kraje. Filmu by bez diskuze slušel i žánr komedie, vedle silné empatie lze cítit i přirozený, lidský humor.(12.8.2017)

• - Film pozostáva z dlhých záberov. Jeden z nich trvá až 8 minút. (jedenzdvoch)

• - Natáčení probíhalo v italské Calabrii v lokalitách Alessandria del Carretto a Caulonia. (Terva)