Čtyřikrát

Štyrikrát

Four Times

Itálie / Německo / Švýcarsko, 2010, 88 min

• sumperacek

Spojení čtyřech obrazů vysvětloval režisér Michelangelo Frammartino na besedě 45. MFFKV jako přeměnu nebo převtělení člověka do zvířete, zvíře v rostlinu a ta pak v minerál. Dřevěné uhlí opravdu není minerál a že koza zůstane ležet u stromu mi nenavodí dojem že se převtělila do stromu. Toto téměř sci-fi jak ho označil autor mě opravdu nezaujalo. Na stejné vlně opravdu nejsme, vnímám tento film spíš jen jako zobrazení života v chudé italské vesnici.(7.7.2010)

Homo sapiens, fauna, flora a nakonec základní stavební kámen všeho živého - uhlík. Zcela přírodní recyklační program v prostředí totálně zapadlé italské vesničky. Všední život i obraz místních tradic a zvyklostí, vše pod nádherně nasnímanými scenériemi tohoto kraje. Filmu by bez diskuze slušel i žánr komedie, vedle silné empatie lze cítit i přirozený, lidský humor.(12.8.2017)

Počítejte s dost zvláštním, ale obrazově úchvatným filmem, který je třeba ze začátku překousnout. Nicméně jakmile se dokopete ke druhému příběhu o kozičce, tak se roztečete blahem a bude Vám hej. V tu ránu veškeré pomalé střihy a záběry do dáli budete vnímat s takovou lehkostí, že kácení památné jedle (poslední příběh) budete sledovat s absolutní pokorou a budete si představovat, jaké to asi je v Kalábrii žít.(11.8.2017)

Tohle neni lehký okomentovat - člověk bud přistoupí na ladění filmu a je z toho velmi zajímavá sonda do života italského venkova a vlastně i do minulosti, kterou neruší zbytečná slova. Nebo ne a pak nemá smysl se trápit :-). Já bych to viděl někde v průměru ( až díky komentáři sumperacka jsem zjistil, co je pointou ), ale za geniální sekvenci na křižovatce, prostě musim dát 4/5. ( 45. KVIFF )(15.7.2010)

Do puntíku splněná pejorativní definice "festivalový film", na druhou stranu poučná zkušenost pro diváky, na které filmy se na KVFF pouze dostanou, nemají-li kartičku se jménem kdejakého obskurního filmového blogu a nechce se jim stát třičtvrtěkilometrová fronta na novýho Kim-Ki-Duka. Významově jasné, formálně to střídmější být nemůže, kozy moc nečuměj do kamery a jen jednou prolomí čtvrtou stěnu. Mravenci taky lezou správným směrem a vítr fouká akurátní intenzitou. Vidět to znova, sežeru si ruku, nicméně uznávám, že to na světě má své místo a jsem rád, že jsem na to popatřil.(22.1.2015)

• - Natáčení probíhalo v italské Calabrii v lokalitách Alessandria del Carretto a Caulonia. (Terva)

• - Film pozostáva z dlhých záberov. Jeden z nich trvá až 8 minút. (jedenzdvoch)