Čtyřikrát

Štyrikrát

Four Times

Itálie / Německo / Švýcarsko, 2010, 88 min

• sumperacek

Spojení čtyřech obrazů vysvětloval režisér Michelangelo Frammartino na besedě 45. MFFKV jako přeměnu nebo převtělení člověka do zvířete, zvíře v rostlinu a ta pak v minerál. Dřevěné uhlí opravdu není minerál a že koza zůstane ležet u stromu mi nenavodí dojem že se převtělila do stromu. Toto téměř sci-fi jak ho označil autor mě opravdu nezaujalo. Na stejné vlně opravdu nejsme, vnímám tento film spíš jen jako zobrazení života v chudé italské vesnici.(7.7.2010)

Rozhodně to své místo na světě má. Podivný, meditativní film, na který musí mít divák náladu. Chvíli mi to trvalo, než jsem se do té specifické atmosféry ponořil, ale s příchodem prostřední části, tzv. kozí odysei, už jsem nechával myšlenky volně plynout na vlnách nádherných obrazů přírody a kalábrijské arichitektury. Znova bych to asi nedal, ale jako jednorázová zkušenost zajímavé a povznášející. Mlhavé vzpomínky na některé záběry mi zůstanou v hlavě ještě dlouho.(23.3.2018)

Do puntíku splněná pejorativní definice "festivalový film", na druhou stranu poučná zkušenost pro diváky, na které filmy se na KVFF pouze dostanou, nemají-li kartičku se jménem kdejakého obskurního filmového blogu a nechce se jim stát třičtvrtěkilometrová fronta na novýho Kim-Ki-Duka. Významově jasné, formálně to střídmější být nemůže, kozy moc nečuměj do kamery a jen jednou prolomí čtvrtou stěnu. Mravenci taky lezou správným směrem a vítr fouká akurátní intenzitou. Vidět to znova, sežeru si ruku, nicméně uznávám, že to na světě má své místo a jsem rád, že jsem na to popatřil.(22.1.2015)

Když nějaký podnět zůstává pozadu, tak se rozvijí fantazie a představivost, startuje myšlení, snění, nastává až hypnotický stav. Můžeme to pozorovat u knihy, která mlčí, u hudby, která nevidí, u filmu, jenž provází prioritně obrazem. Možná nás tento fenomén vytrhává z každodennosti a lze tak posunout vědomí, vidět i za obzor. Člověku, zastav se a poznej se!(21.5.2017)

Počítejte s dost zvláštním, ale obrazově úchvatným filmem, který je třeba ze začátku překousnout. Nicméně jakmile se dokopete ke druhému příběhu o kozičce, tak se roztečete blahem a bude Vám hej. V tu ránu veškeré pomalé střihy a záběry do dáli budete vnímat s takovou lehkostí, že kácení památné jedle (poslední příběh) budete sledovat s absolutní pokorou a budete si představovat, jaké to asi je v Kalábrii žít.(11.8.2017)

• - Natáčení probíhalo v italské Calabrii v lokalitách Alessandria del Carretto a Caulonia. (Terva)

• - Film pozostáva z dlhých záberov. Jeden z nich trvá až 8 minút. (jedenzdvoch)