Čtyřikrát

• slovenský

Štyrikrát

Four Times

Itálie / Německo / Švýcarsko, 2010, 88 min

Když nějaký podnět zůstává pozadu, tak se rozvijí fantazie a představivost, startuje myšlení, snění, nastává až hypnotický stav. Můžeme to pozorovat u knihy, která mlčí, u hudby, která nevidí, u filmu, jenž provází prioritně obrazem. Možná nás tento fenomén vytrhává z každodennosti a lze tak posunout vědomí, vidět i za obzor. Člověku, zastav se a poznej se!(21.5.2017)

Po zhlédnutí filmu mě napadalo ledacos.Taková variace Roku na vsi. Vždyť všichni jsme vlastně ten uhlík, že. Pak jsem se zasmála, když jsem si přečetla místní recenze. Ale co bych chtěla. Není to film pro každého. Musíte se zklidnit, přistoupit na rytmus nekonečných záběrů, kde se vlastně nic neděje. Jako v životě pastýře, který celý život prožije v jednom místě a z jednoho místa sleduje denně své stádo, krajinu, ulici. Jako život zvířete, které žije ve svém stádu. Jako životy všech těch co žijí na tomto krásném osamělém kousku světa. Pořád stejně dnes, jako před sty i více lety. Statická a pomalá kamera snímá jakoby z jednoho místa krajinu, kde se odehrává život těch místních. Dlouhé detaily i překvapivé úhly pohledu. Pro nás už téměř neznámé a nepochopitelné. Podobně jako když zkusíte jít pěšky daleko a dlouho. Pokud se však ponoříte, tak třeba zažijete ten pocit, že přesně toto je život. Ten film je jako modlitba. Nekonečně dlouhá a někomu se může zdát, že úplně zbytečná.(29.3.2016)

• sumperacek

Spojení čtyřech obrazů vysvětloval režisér Michelangelo Frammartino na besedě 45. MFFKV jako přeměnu nebo převtělení člověka do zvířete, zvíře v rostlinu a ta pak v minerál. Dřevěné uhlí opravdu není minerál a že koza zůstane ležet u stromu mi nenavodí dojem že se převtělila do stromu. Toto téměř sci-fi jak ho označil autor mě opravdu nezaujalo. Na stejné vlně opravdu nejsme, vnímám tento film spíš jen jako zobrazení života v chudé italské vesnici.(7.7.2010)

Počítejte s dost zvláštním, ale obrazově úchvatným filmem, který je třeba ze začátku překousnout. Nicméně jakmile se dokopete ke druhému příběhu o kozičce, tak se roztečete blahem a bude Vám hej. V tu ránu veškeré pomalé střihy a záběry do dáli budete vnímat s takovou lehkostí, že kácení památné jedle (poslední příběh) budete sledovat s absolutní pokorou a budete si představovat, jaké to asi je v Kalábrii žít.(11.8.2017)

* pastier, koza, strom, uhlie * Calabria, oslava, výroba uhlia * Talianska dráma z tohto roku, ktorú režíroval Michelangelo Frammartino, je mozaika štyroch príbehov v dedinke v Calabrii. Starý pastier (Giuseppe Fuda) je chorý a umiera. Narodí sa koza, po krátkom čase sa dostáva na lúku a stratí sa v lese. Mocný strom sa stáva symbolom osláv a neskôr materiál na výrobu dreveného uhlia. Zvláštny film takmer bez slov, kde sa na pozícii hlavného hrdinu striedajú nielen ľudia, ale aj zvieratá a neživé veci.(13.11.2010)

• - Natáčení probíhalo v italské Calabrii v lokalitách Alessandria del Carretto a Caulonia. (Terva)

• - Film pozostáva z dlhých záberov. Jeden z nich trvá až 8 minút. (jedenzdvoch)