Jeskyně zapomenutých snů

• USA Cave of Forgotten Dreams (více)

Desítky tisíc let hermeticky uzavřený prostor vydal kromě maleb i mnoho dalších stop po životě člověka a zvířat, která ho v té době obklopovala. Když v roce 1994 vstoupil francouzský archeolog Chauvet s jeho týmem do neznámého jeskynního systému v malebném údolí řeky Ardeche, netušil, že právě učinil fascinující objev, kterým se navždy zapíše do dějin. V jeskyni, která dodnes nese jeho jméno, totiž narazil na dosud nevídanou kolekci jeskynních maleb, jež jsou dvakrát tak staré než jakékoliv předchozí objevy. Vzhledem ke křehkosti celého systému je jeskyně veřejnosti nepřístupná a oscarový režisér Werner Herzog (ikona světové kinematografie, autor řady hraných i dokumentárních filmů) byl prvním a zřejmě i posledním filmařem, jenž dostal možnost v jejích prostorách natáčet. Vznikl tak film, který nás provede místem, jež nám příroda a naši předci uchovali ve stavu, v jakém byl opuštěn před 20 000 lety. (Česká televize)

adamulefa

OK. Čo tu máme ďalej? Ach, zase ďalší dokument ! Tentokrát dokonca v 3D. No, prvé čo podotknem, že bezohľadne na to aké to bolo zaujímavé myslím si, že by na to stačila úplne 1 hodina. Mal som pocit, že som videl každú jaskynnú maľbu asi 30x. Inak... Nemám už čo vytknúť. Priznám sa, že o tejto jaskyni som vôbec nepočul a veľmi ma to zaujalo. Spracovanie, kamera, strih a produkčná hodnota sú špičkové. 3D efekty mi prišli taktiež veľmi vhodné. Dokonca vyzerá, že režisér ma zmysel pre humor, čo mu nemôžem vyčítať. Taktiež sa snaží o istú špiritickosť či poetickosť, čo tiež podľa mňa vychádza v poriadku. Čo ešte dodať? Hudba. Tiež bola dobre vybratá a starostlivo včlenená do fimu, čo len pridávalo "Jaskyňi zabudnutých snov" na celkovom appeale. Cinematik 2012 ()

DavidS.

Samotné malby v Chauvetově jeskyni jsou ohromující a Herzogovi patří díky, že nám je přiblížil aspoň tímto způsobem...Forma natáčení omezena prostorem i pravidly, které tam panují ...Hluboký archetypální zážitek střídají klasické informační bloky, vědecká zamyšlení i zbytečné výlety do jiných končin...Postscriptum se mělo vystřihnout úplně... ()

panWolf

Pěkný,ale na můj vkus dlouhá stopáž a příliš často se opakující ˇpanoramataˇ .Ale ono se stím asi víc udělat nedalo.A navíc-nikdy se tam nepodívám. ()

farfalla

Francie se rozhodla, že povolí jenom jedno natáčení v jeskyni Chauvet, která je od svého objevení v roce 1994 uzavřená silnými dveřmi jako banka. Herzog dobře využil příležitost připojit se ke skupině vědců, kteří dlohodobě pracují na dokumetaci této jedinečné jeskyně. Vědci, kteří mluví v Herzogově filmu, jsou kapacitami ve svých oborech, všechno jsou to ředitelé institucí. Tempo filmu je dost pomalé a také Herzog, který je vypravěčem filmu, mluví monotónně jako uspávač hadů. Když se však přes to přenesete a neusnete, dozvíte se zajímavosti o nálezech v samotné jeskyni a jejich interpretacích. Přítomní vědci vysvětlují úžasně malby nalezené v jeskyni a i další nalezené předměty z úhlu pohledu svého oboru studia. Mnohdy jsou to jenom teorie, které se snaží vysvětlit, jak asi v té době lidé žili a mysleli. Později se Herzog přesune do Rakouska, kde mu další vědci vysvětlují místní nálezy a dokresují tak kulturní život lidí té doby. Myslím, že poslední část filmu, jakési Post Scriptum, mohl Herzog raději vynechat. Nástěnné malby v jeskyni Chauvet jsou však nádherné a stálo za to, o nich natočit film. ()

Romario

Nález jeskynních maleb starých 32000 let je jistě fantastickou událostí, kresby jsou obdivuhodně věrné a zachovalé. Ovšem zde nehodnotím kresby ani jeskyni, ale nudný a rozvleklý dokumentární film, který mě nedokázal ani na chvíli zaujmout. Škoda. ()

decay

Tak teda neviem. Po filmovej stránke dosť mizerné. Ak to neuvidíte v 3D tak o nič neprídete. Ide o obsah, resp. to čo je predmetom točenia. To je neuveriteľné. Takže hviezdy najmä pre to. Inak celý štáb vyzerá ako nejaká banda nadšencov a miestami som mal pocit že takto podobne vykresľujú aj vedcov, ktorý sa pritom zaoberajú serióznym výskumom. ()

Brona09

Dost slabý dokument o něčem tak úžasném! Z dokumentu se v podstatě dozvíte jen který kůň či bizon byl namalován první, že ten lev je samec protože má šourek, a jeden z tvůrců maleb měl křivý malíček! Jinak film obsahuje nic neříkající až nudné úvahy vědců, archeologů a historiků umění. Navíc, koho zajímá, že ten vědec s příšernou angličtinou před tím dělal v cirkuse? Hra americké hymny na píšťalku byla taky perlička, o maníkovy co hledá jeskyně čichem nemluvě.. Dodatek v podobě bílých krokodýlů jsem jakože neviděl! Mě, jakožto obdivovatele pravěkého umění, však ani tak neštve nepovedené zpracování dokumentu, spíše jak fakt, že se do té jeskyně nikdy na živo nepodívám! Pche! ()

Rozjimatel

"The artist painted this bison with eight legs, suggesting movement - almost a form of proto-cinema."     Dokumentárny film zaradený mezi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorý nepovažujem za nejako obzvlášť skvelý z filmárskeho hľadiska (poznám množstvo dokumentov s podstatne vyššou úrovňou, napr. niektoré od BBC), ale je úchvatný už len mimoriadnym významom objavu, ktorý dokumentuje. A to o to viac, že slávny režisér Werner Herzog bol jediný, ktorému bolo umožnené v jaskyni nakrúcať. Maľby v jaskyni sú krásnymi umeleckými dielami - ani sa nechce veriť, že už pred toľkými desiatkami tisícami rokov mali ľudia také umelecké cítenie. Film je silný na začiatku, kde ide hlavne o predstavovanie objavu a potom ešte na konci, kde pri premietaní jednotlivých malieb znie úžasne podmanivá hudba interpretovaná replikou prehistorickej flauty a ženskými vokálmi. Naproti tomu v strednej časti je film občas umelecky strojený a utápa sa v prázdnych rečiach ("Či to bolo tak a či onak, to sa už nikdy nedozvieme"). ()

Gumby

70%. Jeskyně mě nikdy nebavily. Prostě náhodná dutina v kameni. Ze stropu kape voda. A ne, netřpytí se. Protože v ní je Tma. A kresby na jejích zdech? Kdyby je nějaký děcko nakreslilo před třiceti lety, tak asi nikomu tak úchvatný připadat nebudou. Ale jako rámec pro projekci vlastních fantazií o minulosti ideální. Herzog v nich vidí téměř prapočátek wagnerovský opery, mě to pro změnu připadá, jakoby si někdo kdysi ve tmě a skrytu, sám a potají - kreslení trénoval. Jednoho koně přes druhýho, bez jakýkoli symetrie, cíle. Žádný zdobení jeskyně za rituálníma účelama a kdesi cosi. Spíš jakoby se učil kreslit, aby to pak někde venku moh ostatním předvést jako svý umění - na vnější straně skály... Na velkym skalisku byl odevšad dobře viditelnej obří kůň... a naproti přes řeku pětimetrová lví hlava. Zde jsou lvi. V barvách. Bohužel v povětří nepříliš trvanlivejch... jak snadno se skrz ty čmáranice o minulosti sní.. ()

premyslm

Taky se domnívám, že se jedná o mimořádný film. 3D efekt je zde použit proto, aby podrhl tajemnost místa a navodil divákovi pocit plasticity, na který nejsme při zobrazování prehistorických maleb zvyklí. Díky tomu se Herzogovi podařilo alespoň částečně ukázat, jak zajímavé, propracované a nečekaně plastické tyto kresby jsou. A teď k ostatním komentářům. Je záražející, že je tu dvakrát odmítnut edukativní rozměr filmu. Dannysek4you piše, že je film je pro středoškoláky příliš metafyzický, a jeho poznámka implikuje, že je prostě příliš náročný. Podle salalala by projekce pro školy film devalvovaly. Musí říct, že jsem na rozpacích. Je to pohled pedagogů, vyučujících dějiny umění? Nebo snad autorů koncepce rámcových vzdělávacích programů? Mají oba pánové zkušenosti s výběrem a prezentací současných filmů studentům? Domnívám se, že ne, protože jinak by nemohli studenty takto podceňovat. Pevně věřím, že je to přesně ten typ filmu, který by studenti měli vidět. Je vhodný tematicky, je skvěle zpracován a propojuje naši současnost s minulostí, ohledává kořeny lidské kreativity a to snad není nic, co by se před studenty mělo skrývat. Je naším úkolem upozorňovat nastupující generace právě na tento typ kinematografie, ke které se v dnešní době budou jen těžko sami dostávat. A jinak pracuji v Artcamu, takže jsem to byl já, kdo na fakt, že film nabízíme školám, před novinářskou projekcí upozornil. Aniž bychom tím mysleli, že jiné nasazení nebude, naopak, snažíme se film uvádět v co největším počtu kin jak ve formátu 3D, tak 2D. ()

alonsanfan odpad!

Werner Herzog uvádí: "Jak zkurvit dokument na libovolně geniální téma v několika snadných krocích": 1. nechte naplno působit a nejlépe i hovořit své zbytnělé ego 2.kameru předejte do ruky důchodci s Parkinsonovou chorobou 3. kameramanovi nařiďte, aby zásadně nesnímal vlastní předmět dokumentu, ale vše nepodstatné okolo 4. soustřeďte se na nepodstatné detaily, vůbec se nesnažte jít k jádru věci 5. skákejte odborníkům do řeči, nenechte je vyjádřit se, když to nespadá do konceptu Vašich myšlenek 6.veďte spoustu intelektuálních bezobsažných pseudokeců, hlavně se pokuste vyhnout čemukoli, co by se reálně dotýkalo tématu 7. oslovte hudebního skladatele s požadavky na nesmyslnou bezobsažnou, disonantní hudbu 8. natáčejte neprofesionální technikou 9. celý dokument převeďte v počítači do 3D 10. nezapomeňte okořenit nezbytnou troškou ekologie 11. na závěr jako P.S. umístěte nesmyslný ekologicko-humanistický pseudovýkřik a nezapomeňte na mutanty! Máte? V tom případě protřepat, zamíchat a prvotřídní srágora je na světě. Takhle nevyužitý potenciál skvělého tématu už jsem dlouho nezažil. Jeskyně je unikátní naleziště prehistorických maleb. Režisér místo, aby se na ně soustředil věnuje se tu pocitům pravěkého umělce (aby byl nakonec nucen konstatovat, že se o nich už překvapivě stejně nic nedovíme) tu archeologům (kteří jsou však na informace překvapivě skoupí nebo opravu naprosto nic nevědí) tu průvodkyni po jeskyni a tu k Fredovi Astairovi, aby nakonec na skutečné záběry prehistorického umění zbylo v součtu snad méně než 15 minut celkové délky dokumentu. ()

alanP

Ta čtvrtá je za to, že jsem konečně viděl 3D, v našem novém, čerstvě digitalizovaném kině Lucerna. ()

Helmík27

Tenhle film by mi možná sednul lépe, kdyby zůstal dokumentem a nesnažil se být "něčím víc". Kdybych k němu měl přístupovat jako k filosoficko-new ageovské duchařině, tak ze samé podstaty věci dávám odpad nebo něco podobného, hodnotím ho tedy čistě jako dokument. Podívaná je to nekoherentní.(-) Hudba a hlas vypravěče, oboje evokující tajemnou až záhrobní atmosféru, by si určitě našly místo v kdejakém hororu nebo šokujícím dokumentu o konci světa, kterých se poslední dobou točí desítky, tady ale ne.(-) Navíc po čase se hudební podbarvení stává značně monotónním. (-) Za zmínku stojí záběry kamery, ale jeskyně sama je tak nádherná, že zkazit i tohle snad nebylo možné. (+) Že dělá snímek z archeologů a podobných vědců idioty ("Co jste dělal, než jste se stal archeologem?""Klauna v cirkusu." nebo "Já jeskyně hledám pomocí čichu.""Už jste nějakou našel?""Ne.") mi osobně naprosto nevadí, ale pochybuji, že to bylo účelem (takže další -). No a nakonec postkrip, který mi skutečně vzal dech. Něco tak patetického nemá v tomhle a ani v jakémkoli jiném filmu co dělat. 15-20% za samotný obsah a nádhernou jeskyni, 0% za provedení. Většina obdobných dokumentů nabízí víc... ()

Adámo

Dokumentární film u kterého jsem se místy až nudil - kratší stopáž by byla lepší. Jenže potom přišly záběry na malby a ty byly těžko k pochopení... Ostatní je pouze výplň. p.s.: Jak je ve filmu řečeno, člověk se označuje homo sapiens, i když vlastně tolik neví. Jsme daleko možná ve fantaziích, ve vědění pouze na začátku. Ale i to málo co víme je skvělé. | 08/2013 ()

smatana.sk

Na film si treba vyčleniť čas, vnímať ho v pomalom tempe. A zrazu to, čo v prvých záberoch pôsobilo ako čiernobiele čarbanice na stene jaskyne, v závere filmu dostane hĺbku.  Piata hviezdička je za zmutovaných krokodílov chovaných v obrovskom tropickom skleníku blízkej atómovej elektrárne. ()

karnifex

Bohužel jsem viděl pouze ve 2D, ale přesto jsem byl spokojený (aby taky ne - pravěkými malbami jsem fascinovaný už od dětství). Velice mě zaujala poznámka jednoho z badatelů: po průzkumu výzdoby jeskyně se mu dlouho zdávaly sny o lvech - o těch z maleb v jeskyni, i o těch skutečných - tak silně na nás ty obrazy stále působí. ()

BaHa

Tak za prvé, naprosto souhlasím s premyslm. Filmů a dokumentů o Da Vincim nebo impresionistech jsem si osobně v hodinách dějin umění užila tolik, že mi David dávno nepřipadal tak úžasný jak by měl. Tohle je něco jiného! Malby, které dosud většina i nadšenců viděla jen na několika málo neustále kopírovaných obrázcích nám ožívá před očima a odhaluje plejádu faktů, které se v běžných knihách jen těžko dočtete. Jen nevzdělanec či totální poleno by dokázalo nepodlehnout tíze toho, co je nám zde předkládáno. Uvědomujeme si vůbec, jak moc byli tito lidé vyspělí? Vždyť umění chápeme jako měřítko rozvoje civilizace a podívejme se sem, zde je využíváno kontrastu, tvaru jeskyně, snaží se zachytit pohyb. Co víc, oni sami v jeskyni nežili, tudíž se nejednalo o nějaké "škrábání" z nudy, ale cílenou kreativní činnost. Jak může někdo už za tu nádheru dát méně něž pět nechápu. Dle mého je tento dokument zpracován přesně tak, jak si to tenhle klenot lidské historie zaslouží. ()