Bitva o Černobyl

• Francie La Bataille de Tchernobyl (více)

Dokument o událostech osudové noci, kdy v černobylské jaderné elektrárně došlo k výbuchu, a o velmi náročném úsilí předejít další pohromě. (Netflix)

Marek1991

Autentický a silný dokument, po ktorom si poviete, že tí Sovieti nezničili svoj národ iba počas vlád Lenina a Stalina, ale aj počas černobyľskej katastrofy. Ak máte niekoho, kto zomrel na rakovinu, leukémiu a podobné ochorenia po roku 1986 v rodine ako ja, je veľmi zrejmé, že to bolo najmä následkom tejto katastrofy, lebo takmer celá Európa bola silno kontaminovaná, našťastie ukazuje hrdinstvo ľudí, ktorí obetovali svoje životy, aby sa nestala ešte väčšia katastrofa, ktorá by silno poškodila už celý svet. Gorbačov bol v tých rokoch neschopný spolu so svojím vedením strany a to mu nakoniec výdavkami aj poškodilo pri premene štátu. Ako povedal, tých havárií bolo po celom svete veľa, verejnosť o nich nevie, preto sú rôzne problémy tak vypuklé, ale táto bola najväčšia a túto nešlo ututlať a stála priamo životy niekoľko stotisíc ľudí a nepriamo milióny, napriek štatistikám o pár desiatkach, spôsobila mnohé deformačné problémy v ďalších generáciách, spôsobila neplodnosť, prakticky takmer zničila Slovanov, lebo nás všetkých silno kontaminovala a keď vtipkujeme, že čo si z Černobyľu, no ožiarení sme všetci, najmä to potrvá ešte tisíce rokov, kým to z nás zmizne a to je smutné, že nedávno ututlali haváriu vo Fukušime v takých rozmeroch, akých skutočne bola, to len jednoduchý človek nechápe. Preto súhlasím s Gorbačovom, súhlasím s odstránením všetkých jadrových zbraní z planéty, súhlasím z nepoužívaním jadrovej energie, som aj proti našim elektrárňam v Jaslovským Bohuniciam a Mochovciach, či českému Temelínu, treba to urobiť tak, ako Nemci, treba to robiť postupne, ale treba sa toho zbaviť, alternatívy existujú, nenechajte sa zastrašiť a oklamať, len to nejde tak rýchlo. Je to až neuveriteľné, ale bolo to tak, dokument je podľa mňa skvelý a mali by ho vidieť ľudia. ()

pipapaja

Viděl jsem již několik dokumentů o havárii v Černobylu, ale žádný nepopisoval následné události, které se stali až půl roku dopředu. Například o hrozbě výbuchu, který by srovnal celou Evropu se zemí, jsem neměl ani tušení. Jinak velice zajímavý dokument a velké plus je že má dobové fotografie, videonahrávky a rozhovory s lidmi, kteří měli to štěstí a přežili. Také tento snímek ukazuje, jaká byla kdysi doba a sovětský svaz i přes možnosti zamoření tisíce lidí se pokoušel tuto havárii ututlat. ()

brit84

Pamatuju si, že je to pár let, co jsem viděl dokument o Černobylu na Nově. To byl docela slabej odvar proti tomuto. Najdete zde rozhovory s lidmi co po havárii pomáhali s odklízením a měli to štěstí, že stále ještě žijí, s tehdejším prezidentem Gorbatchovem (ten samozřejmě tvrdí, že ani on sám neměl informace, jak vážná situace doopravdy je, což mě opravdu pobavilo...) nebo vědci, kteří hledali východisko. Co jsem ale nevěděl a docela mě to posadilo na prdel, je fakt, že hrozil další výbuch při styku magma s vodou. Ten by prý vymazal půl Evropy. ()

Mira90

O tom, co se v onu nešťastnou chvíli stalo, ví snad i děti ve školce. To, co následovalo poté, však v obecném povědomí není. Proto je dobré, že vznikají dokumenty i o těchto událostech. Co se mi však nelíbilo, byla absence jakékoliv zmínky o zasahujících hasičích, kteří jako první nesli tíhu nepříjemné reality... ()

MrPierc

Jaderná katastrofa, která ovlivnila celou Evropu. Přesto se nikdo nepoučil a jaderné elektrárny či zbrojení pokračuje. Kompletní dokument u události, na které pracovalo 500 tisíc lidí. Zdravotní a ekonomické následky nevyčíslitelné, na vše ostatní máte Eurocard-Mastercard. Za český dabing bych trhal autorům nehty. Hrozné amatérské hlasy. ()

Časové pásmo bylo změněno