Tripolis

Tripoli

Akční / Dobrodružný

USA, 1950, 95 min

Dávno predtým, ako mali Američania techtle-mechtle s Kadáfim, mali s dnešným hlavným líbyjským mestom čo do činenia už 19. storočí. Bežné sú videné na moriach v kinematografii lode Angličanov, Španielov, Francúzov, dokonca aj Portugalčanov, ale americké námorníctvo, ešte k tomu v Stredozemnom mori a na bojovej výprave, to je veru menej obvyklé. Škoda preto, že na lodi sa toho odohrá menej, gro deja je situované na pevninu - na severoafrickú pevninu. Arabská exotika ako vyšitá, kde nie je núdza o intriky, o arabské tanečnice a o hrdinných i keď tvrdohlavých vojenských dôstojníkov, ktorí vedia vždy a všetko lepšie ako miestni domorodci. Napriek slabšej zápletke to však má slušnú akciu, štipku nadsázky a sympatické herecké osadenstvo, takže nuda nehrozí.(28.11.2017)

,,CHYSTÁME SA ZAÚTOČIŤ SÚČASNE Z PEVNINY AJ Z MORA. TAKÝ ÚTOK EŠTE NIK Z NÁS NESKÚSIL. POKIAĽ TO PREŽIJETE, MÔŽETE O TOM NAPÍSAŤ KNIHU." __ Hŕstka amerických vojakov spoločne s berberskými spojencami sa snaží dobyť mesto Derne na severoafrickom pobreží, aby z tadiaľ získali prístup ku Tripolisu, preto o mesto obsiahnuté v názve filmu prakticky po celý čas vôbec nejde. Keď som niekedy v temnou dávnoveku videl ,,Tripolis" videl, utkvela mi z neho najmä scéna odievania sa princa Hammeta (omotávanie sa dlhou šerpou) a záverečný útok, ktorý napokon vyznieva omnoho skromnejšie, než som ho mal uložený v spomienkach. Na filme zamrzí najmä absencia výraznejších dramatických momentov, aké by dlhá cesta púšťou mohla ponúknuť. Kto by čakal prepadnutie karavány, fatamorgánu, pohyblivé piesky či aspoň jedovaté hady, ten si musí vystačiť akurát s jednou rutinérsky prevedenou púštnou búrkou oživujúcu tuctovú milostnú zápletku. Nemôžem sa však zbaviť dojmu, že film s americkou vlajkou v každom druhom zábere v sebe nesie skryté posolstvo o ich zahraničnej politike toho obdobia. (11. hodnotenie, 2. komentár k filmu)(18.10.2018)