Reklama

Reklama

1911: Pád poslední říše

  • Čína Xin hai ge ming (více)
Trailer

Na počátku 20. století čelili Číňané nejen vnitřním nepokojům ale i útokům zvenčí. Politické reformy, které zavedl dvůr dynastie Čching, selhaly. Revolucionáři vedení Sunjatsenem byli odhodláni svrhnout pravidla nastolená vládnoucí dynastií a zřídit republiku. Ke konci roku 1910 znovu požádal Sunjatsen o podporu stežejních zámořských členů Tchung-meng-chuej (Čínská revoluční aliance) a chtěl, aby své síly shromáždili při povstání v Kantonu. Klíčové osoby v alianci Chuang Sing a Sü Cung-chan předstírali, že jsou manželé, a tajně se vkradli do Kantonu. Následky tohoto povstání byly prosté: dvůr dynastie Čching pokračovala ve snaze vymýtit revolucionáře a zároveň se všemožně snažil obchodovat s imperialistickými mocnostmi, aby doplnil státní pokladnu.
Povstání Wu-čchang nečekaně uspělo a revolucionáři ovládnili sídlo guvernéra. Li Jüan-chung byl poté zvolen jako prozatimní vojenský guvernér. Dvůr dynastie Čching jako svou poslední možnost jmenoval Jüana Š’-kchaje, aby vedl Pej-jangskou armádu a potlačil revolucionáře. Bitva na obranu Jang-sia byla nelítostná. Chuang Sing a Li Jüan-chung nedokázali zahnat nepřítele. Chuang musel provést strategický krok a přesunul armádu revolucionářů dolů po Dlouhé řece. Číňané zaplatili velkou daň za konec 2 800 let trvajících feudálních zákonů. Sin-chajská revoluce napomohla k vytvoření první republiky v Asii, což představuje zásadní kapitolu ve světových dějinách. Úspěch revoluce taktéž poukázal na to, že v toku dějin lze těžko vzdorovat revolucionářskému nadšení a naději. (Canal+)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (39)

BMW12 

všechny recenze uživatele

U čínských historických filmů je vždy celkem těžké se orientovat v postavách a lokalitách. Neznáme Čínskou historii a v tom filmu to jde tak rychle, že se v tom prostě ztrácíte. Tento film je toho důkazem. Základní myšlenku pochopí každý, jde o to svrhnout císařovnu a založit republiku. Ale následně v těch oznamovacích pasážích filmů, kdy říkají jména, lokality atd. tak nevíte kdo vyhrál bitve, kde to bylo, protože prostě neznáte Čínu. A ty oznamovací pasáže se mi také moc nelíbilo, čekal jsem plynulý děj, ale oni do toho furt nacpali jenom oznámení, že v tomhle a tomhle roce byla tahle bitva a přeskočili to období a pak děj pokračoval dál. Uvítal bych spíše, kdyby to natočili všechno a né to takhle přeskakovat. A nepochopil jsem tu císařovnu, která furt jenom bulela. Jakmile se začalo něco řešit, tak ona se rozbrečela a bylo po debatě. I tak ale film nebyl úplně špatný. To základní jsem se dozvěděl, díky tomuto filmu vím, jak proběhlo ukončení dynastie a založení Čínské republiky. Jackie Chan i Winston Chao byli ve svých rolích velice dobří. A u Jackieho jsem se dočkal i jedné kung-fu scény. Takže celkové zhodnocení filmu je takové, že vás co zajímá čínská historie, tak určite zhlédněte. Ale film mohl být daleko lépe natočený pro orientaci nečínských diváků. ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Snímek na velmi zajímavé a významné historické téma s výbornou výpravou, který ovšem trpí značně chaotickým řazením scén a drtivá většina západních diváků bude mít nutně problémy s orientací v postavách a lokalitách a to i pokud onen divák vůbec ví, kdo to byl Sunjatsen, co byla dynastie Čching, co revoluci z roku 1911 předcházelo a co po ní následovalo. Čínská mentalita je samozřejmě jiná a tamní divák se jistě mnohem lépe zorientuje nejen v ději, ale i v mnohdy zdánlivě těžko pochopitelném jednání a řečnění postav, stejně jako bude patrně lépe snášet přemíru patosu, kterým je film prodchnutý od začátku do konce. Za shlédnutí však "1911" určitě stojí, zvláště pokud vás zajímá historie, nejen čínská. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tento film by měli lékaři pouštět pacientům před operací. Ani chloroform neuvede člověka do tak hluboké anestézie jako předkládaný pohled na revoluci roku 1911... Měl jsem trochu obavy jaké to bude. Za prvé většina asijských filmů trpí těžkým přehráváním a to často velmi afektované pitvoření se herců mi dost vadí. Za druhé nejsem příznivcem Jackie Chana. Uznávám, že umí dobře kopat, skákat a udělat provaz (což já osobně nedokážu)... ale herec je prachbídný. Chan jako režisér? To mne už teprve zaujalo. Běžný divák bude mít hned od úvodu zmatek v lokacích i postavách nezapamatovatelných a nevyslovitelných jmen. Tomu nikterak nenapomáhá chaotické řazení scén. Čím film netrpěl, byl rozpočet a je to na něm sakra znát. Exteriéry i interiéry byly skvostné, leckde si tvůrci vypomohli digitálním parníkem či dokonce válečnou lodí... Bitevní scény také celkem ušly a film je jich plný. Co bylo hrozné - byl všudypřítomný patos, doprovázený často sólem na housličky...Asiaté rádi některé scény zpomalují a pouští opakovaně což má být jako dojemné... Tady nás to zastihne také u smrtí ,,mučedníků revoluce''.. Chan hrál celkem normálně a kdo by se bál, že přijde o hmaty, chvaty, obraty.. bát se nemusí! Úplně k zahození film zcela nebyl, lecos co tam padlo jsem netušil (věřím že nic nebylo zkresleno nebo přizpůsobeno k pozitivnímu obrazu revoluce...). Zajímavý je opravdu fakt, že revoluce svrhla feudální systém fungující 2000 let... Bohužel jen na pár dekád, protože pak přišli noví feudálové - nebo ještě hůře - otrokáři - Japonci... Kdyby to Chan krapet zkrátil, mohl to být obdobný díl našemu seriálu - Českému století. * * ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Jsem si říkal, že uvidím Jackie Chana konečně v netypické roli, a on si stejně tu scénu neodpustil. Z historického hlediska velmi zajímavý film, z politického poměrně pravdivý (ten závěr asi hodně lidem bude skřípat v zubech jako písek), z filmového hlediska povedená a slušně namíchaná (akce, politika, romantika) záležitost, ale tak nějak mě ubíjela ta zdlouhavost a v závěru (v kontextu příběhu ovšem nezbytně nutná) suchá nudnost. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Z hlediska historického je to rozhodně zajímavý moment čínských dějin a je podán poměrně dobře, myslím z hlediska filmařského se na snímek dobře kouká, je to kvalitně výpravné a dobře stylizované. Jenže i přesto je film takový unylý a nemůžu si pomoct, na to, o jaké téma se jedná, to bylo pojato celkem bez náboje. ()

Galerie (61)

Zajímavosti (6)

  • Premiéra se odehrála přesně sto let po Xinhaiské revoluci. Film měl premiéru na Filmovém festivalu v Tokiu 2011. Zároveň jde o stý film Jackieho Chana. (Raztubyl)
  • Čínští úředníci film schválili, ale tvůrci museli vynechat to, čím revoluce začala, tedy reformami. (Terva)

Reklama

Reklama