Když kámen promluví

Film o Jaroslavu Duškovi není typickým portrétem známé osobnosti – jde spíše o zachycení jeho vnitřního života, jeho názorů a postojů k věcem, které se dotýkají každé bytosti. Film se natáčel více než jeden rok a uvidíme v něm nejen ukázky z divadelních her, ale i setkání s mentálně postiženými, s delfíny, komunikaci s kameny, stavbu ekologického hliněného domu, chození po žhavých uhlících a mnohé další. Jaroslav Dušek zde velmi sugestivně a přesvědčivě vypráví o základních momentech života jako moudrá a inspirující osobnost, jejímž životním postojem je radost. (oficiální text distributora)

Haniczka

Jaroušku, ač nejsi guru, jsi guru. Ač nejsi indián, jsi indián. Ač nejsi pánem světa, jsi pánem světa. Ač nejsi učitel, jsi učitel. Ač nechceš být vzorem, jsi vzorem. Ač děláš vše podle sebe, děláš to pro druhé. A Viliame, ty také. ***** ()

rekkky

Portrét zaměřený konkrétně na osobu Jaroslava Duška představuje nejen jeho názory, postoje, vidění světa, ale také velmi vkusně a umně předkládá argumenty toho, jakým způsobem žije. Hlavní devízou dokumentu z roku 2010 je to, že časové ukotvení není vůbec důležité, protože vyslovené myšlenky jsou natolik hutné, že dokonale zapadají do konceptu sebe-prezentace. I kdyby si člověk odmyslel, že sleduje vynikajícího herce, tak zůstává opravdu kvalitní materiál s mnohými věcmi, které dokáží zaujmout. Když kámen promluví je v každém případě zajímavý počin s atraktivním, přímočarém vyprávění člověka, který umí vyjádřit život. ()

Olík

Snažím se co se dá zůstat nad věcí a hodnotit životopisný dokument Když kámen promluví jako dílo, ale nadá mi a musím se alespoň větou otřít o jeho ústředního aktéra. Jaroslav Dušek?!?!? Co dodat?!?!? V jednu chvíli si říkáte: "asi by měl snídat méně jitrocele" a za minutu: "k...a, ten diskutér s nerosty má v lecčems pravdu". A jeho medajlonek? No když člověk se zaujetím vydrží hodinu a půl sledovat "novodobého Toltéka" ke kterému mluví kameny, tak je zřejmě něco v naprostém pořádku. :D ()

Aannička

Nemohu tomuto dílu nic vytknout. Zcela se s panem Duškem ztotožňuji. Občas mám pocit, že jsem blázen a pak když začínám vídat čím dál tím víc lidí, kteří to vidí stejně, mé srdce plesá. Nejdřív se ke mě dostal pan Dušek, pak pan Igor Chaun a spousta dalších. Opět zastávám názor: Podívejme se na to všichni!!! Neodsuzujme, neporovnávejme. Věřme!!! Buďme svobodní!!! A pak se bude dařit nám všem. Konečně bychom se mohli probrat k lepšímu žití. Dokument zpracovaný nekýčovitě, přirozeně. ()

mauinka

Pan Dušek je myslím fascinující osoba . Jeho výklad o způsobu vnímaní a žití života se krásně poslouchá a zní velmi jednoduše a skvěle, ale mě vždycky napadne : co když má člověk vážné problémy ? Co potom? Kde brát všechnu tu energii a radost ze života ? ()

janahorova

Jako dokument nic moc, ačkoli jsem si v něm našla zajímavé informace a momenty, ale to bylo díky panu Duškovi, moc velké zásluhy bych nepřičítala autorům filmu. Zajímavé bylo vidět ve stejný den i dokument René, skoro jako by tito dva lidé byli dvě strany téže mince. Nějakým způsobem jiní, nezapadající, přesto jeden záporák a druhý klaďas. Jeden nenávidí celý svět, druhý všechny a vše miluje :). ()

lobo87

Je ťažké hodnotiť film, a nie jeho hrdinu. Dušek je zaujímavý človek a Poltikovič sa ho snažil tak zobraziť a poskytol mu dostatok priestoru na prezentovanie vlastných myšlienok a životných princípov. V takomto dokumente sa to, myslím, hodí. Vhodná bola aj minutáž... 60% ()

Delfador

Jaroslav Dušek je úžasný člověk, který se raduje ze života a v podstatě ze všeho. Sálá z něj pozitivní energie a to i jen takto z filmu. Žít takhle znamená žít. Radovat se a žít a proto Jaroslava Duška tolik obdivuji a určitě bych se s ním rád někdy setkal. ()

vlasyrostou

Nevšední autobiografický dokument o Člověku, který našel sám sebe. Jarda nám přibližuje své vnitřní já, ukazuje nám, co našel sám v sobě, jak žije, jak se směje, co má rád. Mluví o starověké moudrosti a radí nám jak jí vstřebat do našich životů, prostřednictvím svých zážitků a názorů. Je tu pár prostřihů z divadelních her Čtyři dohody a Jonathan Livingstone Racek (obě knihy jsou úžasné, doporučuji), záběry z jeho chatky na Sázavě, rodina, pes, přátelé. Je zachycen při stavbě hliněného ekodomku systemu Superadobe na své zahradě (dům mi připomněl dokument Architekt odpadu/Garbage Warrior) Velice hezky se tu vyjádrřil o postoji k mentálně postiženým. Jediné co bych dokument vytkl je, že Jarda o svých názorech nemluví víc do hloubky, úplně bych vynechal prostřihy, kdy o něm mluví jeho blízcí (nic neříkající) a ten střih by se dal také vylepšit. ***** ()

robbez

Jaroslav Dušek je zvláštní a zajímavý člověk. Svou "duchovní moudrost" prezentuje přirozeně a neokázale. Navíc má schopnost jasně a přesně formulovat své myšlenky a pocity. Dušek působí jako jeden z mála lidí, kteří dokázali dát do souladu svůj skutečný život a své představy o něm. Taky má samozřejmě neskutečný smysl pro humor a nebere se smrtelně vážně. Chápe život jako nevypočitatelnou hru a improvizaci, což je mi sympatické. ()

ta*jemna*

Tak tohle mi spravilo náladu, protože Dušek je dušek...(jako takový malý velký duch)...takovou postavičku nevymyslíš! ()