Děvínský masakr

• Slovensko Devínsky masaker
všechny plakáty

V našich zemích ojedinělý film žánru dokudrama nabízí detailní rekonstrukci tragické události, kdy Lubomír Harman vyvraždil obyvatele sousedního bytu na bratislavském sídlišti Devínská Nová Ves. Film podle skutečné události představuje masovou brutální vraždu, která loni v létě otřásla celou slovenskou i českou společností a stala se nejmedializovanější událostí za poslední roky a dodnes vyvolává řadu otázek. Film představuje klíčové okamžiky jako rekonstruované hrané scény a to jak z pohledu vraha, tak obětí, zároveň však pracuje s autentickými záběry, skutečnými výpověďmi svědků, přímých účastníků a pozůstalých. Snímek se zabývá i tím, co tragické události předcházelo. „Co vedlo elitního střelce k tomuto hrůznému činu? Měla vražda rasový podtext? Co vedlo do té doby slušného a tichého člověka k tomu, že se rozhodl takto řešit nějaký problém? “, to vše se snaží zodpovědět tento film, který na Slovensku po své premiéře letos v únoru vyvolal vášnivé debaty a reakce. (oficiální text distributora)

sWONDER

Informacií je pomerne dosť, no urobiť si názor nepomôžu asi nikomu. Zopár svedkov z každej strany, mega teatrálna, až trápna rekonštrukcia a amaterizmus. Aspoň že pán Spišiak bavil. ()

chlebo odpad!

Kde bolo, tam bolo, žila raz v jednom byte bikultúrna banda slušných narkomanov, nezamestnaných a všetkými inými spôsobmi slušných ľudí, pod mocným matriarchátom, vedením slušnej babky Jožky a boli by žili šťastne, až kým by nepomreli prirodzenou smrťou. Lenže, čo Satan nechcel. Len toť, kúsok, čo by si hovnom na kľučku dohodil, bývala neprispôsobivá a krvilačná beštia, Ľubomír Harman. Tomuto sociopatovi, satanvie prečo, neskutočne vadili všetky tie prejavy, pre normálnych ľudí žijúcich oproti úplne bežné. Napríklad neustále ponižovanie , keď sa mu nepáčilo fajčenie na chodbách, poprípade hovná na rohožke a kľučkách dvier. Toto pochybné monštrum, ako povedali aj dve neskutočne angažované sliepky v dokumente, pardon, susedy, nevedelo ostatných susedov ani odzdraviť, usmiať sa, dokonca odviezť sa s nimi vo výťahu. Takže vlastne všetko, čo si musel vytrpieť od tej roztomilej bandy asociálov odvedľa, si vlastne užil podľa dobrosrdečných susediek právom. Vlastne, pardon, vytrpieť si nemusel nič, pretože jeho susedia boli svätí. Sociopat Ľuboš už nezvládol bývať vedľa takých skvelých a bezproblémových ľudí. Dokonca, keď sa sťažoval rodine a známym, ktorí chceli za každú cenu jeho milých susedov ochrániť a donútiť ho sa presťahovať, zarputilo odmietal opustiť svoj byt len preto, aby tam tým dokonalým anjelikom nekazil rodinnú pohodu. Jedného dňa asociál Ľuboš vstal z postele s divným pocitom, že susedia, úrady a ani nikto na svete mu s tou vymastenou bandou oproti už nepomôže, vzal samopal a šiel sa pokúsiť o sociálny zmier s civilizovanými susedmi. Trošku mu to, ktovie prečo, nevyšlo, asi si spomenul na tie poosierané dvere a na tú obrovskú česť mať tak zlatých susedov a zmenil rozprávkový osud príkladnej rodinky, čiže, žili šťastne, kým ich asociál Harman nezastrelil. TV Hnoj sa zas raz predviedla blyštivou ukážkou svojho velekokotizmu a na chodbe paneláka v devínskej, za pomoci dvoch akčných susediek, sa vybrala vytiahnuť na svetlo sveta pravdu pravdúcu o tej krvilačnej beštii s modrými sluchátkami, na ktorého komplexy doplatilo toľko nevinných ľudí. Prefíkaný a jemne kritický divák, ktorý si chce názor utvoriť sám, nie si ho nechať vtlačiť do hlavy touto pičovinou sa dozvie nasledujúce fakty : Harman nezdravil susedov (nebezpečný sociopatický kokot), oproti bývalo a zastavovalo sa milión slušných, plne socializovaných ľudí, ktorí susedov zdravili a svojim správaním sa nijako nevymykali z normálu, nezdraviacemu Harmanovi nijako neubližovali a ľudia ich mali radi, polícia zasiahla proti strelcovi. To by bolo asi aj všetko, inak ide len o kokotsky nenápadné jednostranné podsúvanie názoru o tom, ako na osamelého idiota doplatila rodinka čistých svätcov. Po hlbokom filozofovaní a zvážení som po zhliadnutí prišiel na nasledovné ponaučenie : keď sa budete chystať vystrieľať bandu mentálov vo vašom vchode, ktorá vám systematicky ničila dlhé roky život, zdravte prosím vás pekne staršie susedky. Teda aspoň keď vám záleží na tom, čo o vás po smrti nakecajú! (komentárom nikoho nenavádzam na zabíjanie susedov a nezastávam sa pouličného strieľania ako riešenia susedských sporov. Ako obvykle, od milej pošty zakazujúcej vulgarizmy, kvôli bezpečnému mentálnemu vývinu maloletých, upozorňujem, že predchádzajúce riadky ich pár obsahujú) () (méně) (více)

PeterFLJilek

V rámci populárneho žánru hraný dokument s kriminálnou témou ide o slabší priemer. Pozitívne som vnímal vo filme, ako vyvracal rasistické výpovede niektorých známych samotného strelca, ktorí ho kládli do polohy dobrého a pracovitého chlapa samotára tyranizovaného neprispôsobivými susedmi, hoci v tom prostredí vôbec nežili. Ďalší susedia dali veci na správnu mieru, že jeho obeťami neboli žiadni grázli, ale v podstate obyčajní ľudia, chudobnejší, ale zjavne predsa len šťastnejší. Harman však bol rasista, tak ako niektorí preživší a vypovedajúci, bol to zakomplexovaný a závistlivý hajzel a zomrel tak, ako zomierajú zbabelci, svetu nebude chýbať. Preto ma náramne prekvapila tá rapová pesnička počas záverečných titulkov, akoby správanie strelca héroizovala. To považujem za závažný nedostatok svedčiaci o koncepčnej nevyzretosti tvorcov. ()

arkis

Trochu predčasný návrat k čiernemu 30. augustu 2010 v Devínskej Novej Vsi. Najdramatickejšie okamihy tragédie (a jediné skutočne napínavé scény) stvárnili neherci formou pseudorekonštrukcie, ktorá stavia najmä na efektnosti a pripomína úryvky z nejakého akčného seriálu. Dopĺňajú ich dosiaľ nezverejnené amatérske videá (Harman na streleckej súťaži), autentické zábery z miesta činu a výpovede priamych svedkov - napríklad dôchodcu, ktorého ako živý štít použila jedna z Harmanových obetí. Tvorcovia chceli zjavne šokovať za každú cenu, no ich citovo preexponovaná balada je chaotická, nedopovedaná a namiesto na filmové plátno sa hodí na televíznu obrazovku. ()

arbeit

harman = I Am Legend....spišiak: "sám sa zasamovraždil" :D a beo sú extrémisti? zase sračky...multikulti spoločnosť stojí za hovno. ()

Nightmare89

Problém s týmto dokumentom mám z celkom prozaického dôvodu: Neustále vykresľovanie tejto udalosti ako nejakej coolovej sekanice umocnenej dementne obsadenou metalovou hudbou v pozadí streleckých scén, vyvoláva vo mne pocit hyenického zneužívania ľudskej tragédie (podobe ako napr. u Modrého z neba), čomu povestnú korunu nasadil fakt filmového spracovania a následného premietania v našich kinách. Úbohé! ()

Ltblue odpad!

69 minút? Nie to je moc na slovenskí dokumentárno/dramatický film.Neviem aj vôbec prečo sa toto točilo. ()

tonton78 odpad!

mám jakousi zvrácenou radost z toho, že nejen český ale i slovenský film jde do sr...k naprosto zbytečný snímek, těžící z událostí nedávno minulých, který ač by si to jistě autoři přáli vůbec nic neobjasňuje ani neřeší...škoda celuloidu ()

djbarrel

Já nevím, ale mě se tenhle film docela líbil. Je to zdařilý dokument o události, která otřásla celým Slovenskem a vlastně i celým světem. Myslím, že jak hrané pasáže, tak výpovědi svědků a příbuzných byli v pořádku. Nějak nechápu tohle mizerné hodnocení. 80 % ()

lobo87

Profesionálne natočený dokument o tragickej udalosti, ktorá otriasla Slovenskom a zarezonovala vo svete. Tento film však neprináša nič nové, len sa snaží pospájať to, čo je známe - dohady. Pozitívom je kvalitná réžia, dynamická kamera a charizmatický hlas Mariána Slováka... 40% ()

BarVo

Zlé. Už úvodné zábery na budovy Jojky ma znechutili. Trčalo z toho, že je to robené narýchlo a na efekt - kým je ešte téma pre ľudí zaujímavá. Hlbšie sa tomu zjavne nevenoval nik. Priznám sa, nedopozerala som to. Nemalo to žiadnu koncepciu, akože rekonštrukcia a hrané zábery boli príšerné /koho preboha napadla scéna v lese so strieľaním na plyšákov?!!/ Emócia neprešla na mňa žiadna. Po prvej reklame som to vzdala. Pobavil len Spišiak. ()

MFZB

No nie som veľmi spokojný s týmto počinom. za dve hviezdy a verím tomu, že keby si to pozriem ešte raz idem z hodnotením nižšie. Spočiatku sa mi to celkom pozdávalo, ale potom ma to už aj celkom prestávalo baviť, keď som videl ako sa tam striedajú rôzne amatérske zábery natáčané mobilom zo zábermi z hlavného spravodajstva pojebanej TV JOJ. No povedzte mi niekto, čo majú takéto scény hľadať v nejakom dobrom dokumente, či to išlo iba o reklamu TV JOJ, lebo tak mi to pripadalo, že nie ako keby som pozeral dokument ale Krimi noviny aj s tymi druhými naraz, takú to malo úroveň. Možno nápad bol dobrý toto zbúchať, to ešte schvalujem, ale to príšerné spracovanie, to nejde slovami opísať. Skôr by som privítal keby tvorcovia trošku popremýšľali a keby sa skôr z toho spravil normálny film a nie takto narýchlo spravený dokument, lebo toto nemá žiadnu hodnotu, toto je brak skrátka a kebyže som si čítal tie články v novinách, ktorých je aj vo "filme" po kokot, tak by som neváhal a zajebal tomu odpad, ale tak konečne som sa aspoň dačo o tom dozvedel, lebo v konečnom dôsledku až tak ma to nezaujíma a keďže nie som Blavák, tak mi to je na nič,ale tak dobre vedieť no, už teraz viem vo co go a stgačí mi, viackrát si túto pizdovinu púšťať nepotrebujem, A nechápem čo za sfetovaný rozum mohol toto nasadiť do kín. Ak mi toto niekto vysvetlí má u mňa dvacku... ()

ludovit14

Film Devínsky masaker som si pozrel s tým,že sa niečo nového dozviem-ale,kedže polícia neposkytla policajný spis,tak to bolo celé iba strata času.Kedže hlavnú pointu dokumentu som už poznal.Neviem o čo išlo tvorcom,ale dobre že so psychopata neurobyli hrdinu.Tento dokumentárny film,vôbec netreba vidieť-celé to je veľmi zle sfilmované.HOD:23%.PS:celé mi to pripadalo ako nejaká reportáž a nie,ako dokumentárny film. ()

duff666

chce to číst mezi řádky.....výpovědi přeživších příbuzných nejde brát jako jedinou pravdu.....cikán není jen barva kůže,to je způsob chování.... ()

Tominko12

Určite by sa z toho nemal robiť odpad - ako dokument to nie je zlé...podla mňa to nie je zbytočný dokument, ktorý nám aj o pár rokov pripomenie túto udalosť. Nedočkáme sa nejakej akcie ani drámy, proste klasický dokument, ktorý opisuje udalosti a poskytuje výpovede svedkov. ()

panaca

Myslím, že jste trochu krutí, pokud tento film bodujete jako odpad. Podle mého je to takřka jediné, žánrově čisté a fungující dokudrama a to nejen ze Slovenska, ale i čech. Výpovědní hodnota je podle mého také silná, alespoň mne z čech to ukazuje úplně odlišný pohled na tuto kauzu. A peklo je si uvědomit, že opravdu nevíme,kdo žije vedle nás...Já myslím, že to za to stojí. Jinak s poznámkou ohledně názvu souhlasím. Takt to trochu rozvedu v návaznosti na nově naskákané kritiky. Stále mne zarážejí lidé, kteří od filmů chtějí odpovědi, otázky bez odpovědí jim vadí. A názory prostě jsou protichůdné, protože existuje tolik pravd, kolik je lidí, jak už říkal Čapek. Komu toto vadí nebo přijde divné, bude mít život těžký a uspokojí ho leda tak třeba Rambo nebo Titanic. Jde o dokumentární film (konkrétně dokudrama) , pracuje s realitou a využívá k tomu prostředky žánrových filmů. Nevím, co je na to špatného? Asi vadí, že vypadává ze škatulky. Pro mne osobně je tento film obohacením místní celkem až nudné scény lokální filmové produkce. Hledajícím a otevřeným rozhodně doporučuji! Rediguji svůj příspěvek s ohledem na casioa.... Nevím, zda předmětem hodnocen filmu má být jejich PR nebo propagace. Měl jsem tu příležitost se premiéry také zúčastnit. Sál Lucerny opravdu nebyl plný, ono je to trochu těžké, když Lucerna má kapacitu přes 500 lidí, ono pak necelá stovka může někomu připadat jako 20. Po projekci jsem se zdržel a většina přítomných byla s filmem spokojena a nerozuměla negativnímu ohlasu - byli tam i diváci platící nejen přátelé tvůrců a distributoa. Jeden starší pán (tak 75) k filmu řekl, že se nenudil ani chvíli a že mu to přišlo jako svižná sociologická sonda, kterou určitě stojí za to vidět. Takže ten film neuráží všechny lidi napříč generacemi, jak by se mohlo zdát. Ruky vo vreckách jsou také poměrně irelevantní. A co se toho PR týče, slyšel jsem mnohokrát reklamu na film na Rádiu Beat a viděl přízpěvek v nočních zprávách na Nově, o filmu se hodně píše (ať už jakkoliv). Mimo to český distributor udělal výborný trailer http://www.youtube.com/watch?v=ANolP0Nt-pQ . Přeci jen, jedná se o dokument, takže nevím, co víc by si pisatel přál. Myslím, že nejlepší je na film jít a udělat si svůj vlastní názor a nenechat se ovlivňovat pomlouvači a kritikou. Každý máme svojí hlavu. A jedna poznámka na závěr. Mám z toho celého takový dojem, že lidé, krerým se film nelíbí se takto rozhodují již před jeho shlédnutím a nenechají ho k sobě promluvit. Prostě se dopředu rozhodnou, že se jim film líbit nebude a zablokují mu cestu do svého vnímání. Je to takový intelektuální kánon. Je na každém, nakolik se jím nechá ovlivnit. Já jsem to neudělal a film jsem k sobě pustil. Kdo hledá něco nového, nebude zklamán. ()

ToughCookie

Vždy som rád, keď vznikne u nás nový dokument, no mám zmiešaný pocit z toho, aký bol zámer Devínskeho masakru. Teda okrem masívnej propagácie TV JOJ, teda toho najbulvárnejšieho, čo tu máme. Ale to a priori neznamená, že sa nedá urobiť kvalitný dokument s nejakou výpovednou hodnotou a názorom. Ak začnem s tým, čo ma zaujalo je niekoľko autentických záberov z miesta činu. A s tým asi skončím. A čiastočne som si urobil obraz o ľuďoch, ktorých sa to týka, ale stavať celý dokument na dohadoch obyvateľov bytovky je čudné. Ako písali ľudia predo mnou, možno viac pátrať po príčinách a nie sa dohadovať pri výťahu, či bol Harman magor, keď nemal frajerku a nezdravil tety z čimžiaku. Kĺzalo to na emóciách a spadlo to do gýču. Hlavne Lipšic a Spišiak si mohli ľahúčko ohriať polievočku. Na kvalitný dokument by to chcelo omnoho viac toho muckrakeringu, viac sa pošťúrať v hnoji. Ale podľa mňa je na ešte príliš skoro na riadne spracovanie tejto témy. ()

Picour

Kvalitní zpracování, kdy autentické záběry a výpovědi se prolínají s hranými pasážemi dávají dokumentu švih a spád. Dílo ovšem sráží nedostatečný odstup (natočen v době, kdy vyšetřování ještě nebylo ukončeno) a také hlubší sonda směřují k odhalení motivu tohoto činu. Například alespoň zmínka o dřívějších "aktivitách" budoucích obětí, které často končily na policejní služebně (viz reportáž tuším z roku 2005) by za to stála. Tři hvězdičky. ()