Digging Up the Marrow

Josh Ethier

Scénografie:

Travis Zariwny
  • xzajox

Pseudo-dokument, kde sa bohužiaľ strašne, ale strašne moc kecá. Starší chlap zavolá maníka monster-dokumentaristu, že vraj objavil vstup do brlohu príšer. Najprv sa kecá 20 minút o tom, či vôbec majú točiť. Potom na nich kukne jeden bubák a ďalších 20 minút kecajú o tom, či je to pravé atď. Potom 20 minút chlapovi prestanú veriť a preverujú si ho. Nakoniec sa rozhodnú ísť na to miesto sami. Maník stratí botu a bojí sa strčiť ruku do diery. Potom sa to posledných asi 20 minút niekam pohne a celkom fajne skončí. Bohužiaľ tie tony kecania sa tomuto dielku nedajú odpustiť, no uznávam, že tie ľakačky boli fajn. Koniec dobrý, no väčšinou nuda. 32% - 1*(20.2.2015)

Pokud by tu snad člověk hledal strašidelný mockumentary horor, tak je na velmi špatné adrese. Digging Up the Marrow je z větší části jen roztomilou, pseudo-dokumentární hříčkou o lidech, kteří točí filmy a mají rádi příšery. Tohle si evidentně natočili hlavně sami sobě pro zábavu a já se bavil s nimi. Mihne se tam spousta známých hororových tváří, Adam Green hraje sám sebe a často se špičkuje se svým kameramanem a ostatními spolupracovníky. - Přece bych nedělal ten samej fór dvakrát! - Ehm, viděls Hatchet II? Ke konci mě začalo docela zajímat i to mystérium týkající se vstupu do podzemní říše monster (kdyby se to mělo brát vážně, tak je to samozřejmě hrozně naivně podáno, ale vážně to stoprocentně nikdo nebral), dočkáme se pár lehce atmosférických sekvencí i několika lekaček a gumových pajduláků. Já tyhle meta filmy o procesu natáčení filmů mám rád, takže za mě spokojenost.(20.2.2015)

Jeden z mála moderných a nádejných hororových talentov Adam Green sa niekoľko rokov snažil a s obdivuhodným nadšením nakoniec do úspešného konca aj dotiahol projekt "Digging Up the Marrow". Tento krát neostal iba režisérom, ale zahral si aj hlavnú rolu a do niekoľkých reálnych vedľajšákov pozval aj svojich filmových známych. Ja som na Greena pred kamerou vďaka seriálu "Holliston" už zvyknutý a problém som s tým nemal, obzvlášť keď iba reálne „dodal“ sám seba. Ray Wise zase reprezentuje fiktívnu časť filmu a to chlapíka presvedčeného, že objavil vstup do sveta monštier, ktoré žijú v blízkosti ľudí. Ten predstavuje na kreatívnej práci umelca Alexa Pardeeho vytvorený "monster world" - pozoruhodný, tajomný a ako sa postupne ukáže, aj desivý. Trochu mi vadilo, že sa monštrá nepredviedli viac, no na druhú stranu je fajn, že sa neopozerané mystérium príliš nerozpitvalo a rúško tajomstva skončilo nepoškvrnené. Takže tu máme komplexne pojatý, multižánrový a zaujímavý faux mockumentary (pojem found footage sa mi tu akosi nehodí), ktorý zabaví, upúta a trochu aj postraší. V rámci subžánru rozhodne kvalita, s chuťou venovaná -hlavne- hororovému divákovi.(21.2.2015)

Na snímku „Digging Up the Marrow“ se mi líbila jedna zásadní skutečnost – netlačí se zde zbytečně na pilu a film nechce být za každou cenu hororový, pokud by to kazilo dojem z toho, že by se v první řadě mělo jednat o pseudodokument. Tahle skutečnost vyhrála a je to dobře, nakonec to vede k tomu, že je snímek jako mockumentary uvěřitelný. Za mě prostě jeden z nejlepších filmů v tomto podivném subžánru.(25.8.2017)

JDěte se bodnout. Tohle je jeden z nejlepších mockumentary dokumentů co jsem k viděl a pro mě jasných 5*. Adam Green mile překvapil a tenhle chlápek umí. Navíc ukazuje že umí dobře hrát a je to sympaťák. Film je hodně pomalej a nikam nespěchá, aby nás na konci rozsekal monstrama. Ty monstra jsou naprosto luxusní a když se objevý dokáže to člověku navodit infarkt. Masky jsou parádní a scénář luxusní. Nicméně mě zklamaly dvě věci a to že Wise a jeho "dítě" nebylo více vysvětleno, byl v tom trochu zmatek. A konec který mi nezapadal díky tomu že film je pomalej a na konci se zrychlí že člověk nestíhá říct co se děje. Moc dobré a překvapení.(10.3.2016)

• - V jednom rozhovore režisér Adam Green dostal otázku, či zvažuje pokračovanie k tomuto hororu. Režisér sa s rozhorčením vyjadril, že nanešťastie na pokračovaní neplánuje pracovať. Dôvodom je to, že prvý film si nezakúpilo mnoho divákov a namiesto nákupu si film stiahli nelegálne. Tvorcovia preto utrpeli straty a prišli o rozpočet pre prípadné pokračovanie. (Marceloo)

• - Rileah Vanderbilt hrá vo filme ženu Adama Greena, ktorou aj v čase natáčania v skutočnosti bola. Avšak predtým, než bol film dokončený, sa pár rozviedol. (Marceloo)

• - Výroba celého filmu trvala 5 rokov. (Marceloo)