Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Děj se odehrává v 30. letech 20. století na americkém Jihu. Kdysi bohatý kraj, kterým vedla "Tabáková cesta", se stal chudým místem pro život, kde zůstali jen ti nejvěrnější. Takovou je i rodina Jeetera Lestera (Charley Grapewin), zchudlého sedláka, živořícího v neuvěřitelné bídě. Stal se z něj líný budižkničemu, mající vždy velké plány, které však nikdy neuskuteční. Když dojde ke změně vlastníka půdy, Jeeterovi zbývá několik dnů, aby sehnal 100 dolarů na zaplacení ročního nájemného. (ilclassico)

(více)

Recenze (10)

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Unikátní záležitost z jižanského "buransko-farmářského" prostředí. Minimálně dvě postavy právoplatní idioti (myšleno v původním smyslu toho slova), které by dnes umístili do ústavu pro slabomyslné. Ve filmu jsou ale brány za plnohodnotné postavy a není na ně nahlíženo jako na postižené. V dnešní době by se na podobný film nejspíě stíhala jedna žaloba za druhou pro degenerativní vylíčení jižanského venkovského prostředí. Zato Charley Grapewin jako dědkovský otec rodiny je ve své buranskosti přesvědčivý, naturální a dokonce i dojemný (Ford má herce hrající tenhle typ rolí evidentně čich, viz např. stejně úžasný otec rodiny v How Green Was My Valley) a tenhle film na něm stojí. Díky němu jsou přechody mezi komedií a lehce sentimentálním dramatem (jak je u Forda zvykem) bezproblémové. Dana Andrews a Gene Tierney jsou tu asi 5 minut, nestojí za řeč. P.S. Na film jsem narazil díky Tarantinově Death Proof, kde ženský nazvou usedlost farmáře (co vlastní ten oldschool Dodge Challenger) Tobacco Road. V ofic. titulcích v kině samozřejmě nepřeloženo. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Perfektny film reziserskeho velikana Johna Forda z juzanskeho prostredia USA- film zaroven je aj komediou, no ma neprehliadnutelny dramaticky dej. Obycajne dialogy prevladaju, to dodrzuje aj tento film, vela pozornosti strhne na seba neprehliadnutelny Charley Grapewin. Skoda ze Gene Tierny a Dana Andrews su tu len par minut : 95 % ()

Reklama

Chema4 

všechny recenze uživatele

Veľmi veľkou výhodou tohto filmu je optimálna 84 minútova stopáž, neviem si totiž predstaviť žeby som tuto šialenú grotesku sledoval o polhodinu viac myslím žeby to bolo pre film kontraproduktívne. Film sa opiera prevažne o herecké výkony a jednoduchú dramatickú zápletku ktorá vás ale donúti po cely čas hlavného predstaviteľa Jeetera (Charley Graprwin) ľutovať že sa dostal do ťažkej životnej situácii a chcete mu nejako pomôcť. Za mňa 66%. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Príbeh je natočený podľa rovnomennej divadelnej hry Jacka Kirklanda ( od roku 1933 sa hrala s úspechom v New Yorku ), ale na samotnom filme to nie je poznať. John Ford natočil pobláznenú komédiu zo zapadnutej farmy, ktorá vlastne už ani nie je farmou. Prihlúpli osadníci okolo hlavy rodiny Jeetera Lestera ( celý film stojí a padá na výbornom Charleym Grapewinovi ) sú prehliadkou dedinských buranov. Humor je preto situačný, niekedy hrubozrnný, vychádzajúci z nemej grotesky. Bolo by však chybou považovať snímok len za prostú komédiu, dramatická línia je dostatočne viditeľná a neprehliadnuteľná. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Fordova rozverná chudinská buranská komedie zřejmě v reakci na Hrozny hněvu, kterou táhne svým výkonem dědek Grapewin a je tu i ta nejotravnější, nejvíc na facku dementní postava za hodně dlouhou dobu - jménem Dude. Ten mi lezl silně na nervy. Odehrává se to kdesi v análech Georgie a jestli chcete dívat na pranice o řepu, komickou snahu svádění nebo pořádně hulvátský řízení ve stylu demolice, ale celkově jakousi dobovou sondu do života primitivních ztraceneckých existencí, bojujících o živobytí, prosím - TOBACCO ROAD je stejně tak o ničem jako že má něco do sebe. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (1)

  • Natočené podle stejnomenného románu Erskina Caldwella z roku 1932. (ilclassico)

Reklama

Reklama