Zázraky vesmíru (TV seriál)

• Česko

Velká Británie, 2011, 4x49 min

Chris Holt

Kevin White

Brian Cox

Další z nekončící řady povedených dokumentů z dílny BBC... Čtyři padesátiminutové díly by na nějaký podrobný výklad o "zázracích vesmíru" rozhodně nestačily, ale o ten se tato minisérie ani nesnaží... Sympatický průvodce - profesor Brian Cox - podává poměrně náročnou látku velice nenuceně a polopaticky. Obzvlášť základy / základní myšlenky, které je třeba pochopit pro další uvažování o vesmíru, jsou pokládány velice srozumitelně a doplňovány nejrůznějšími příklady a názornými ukázkami, které jsou v naprosté většině z opravdu přenádherných míst na zemi, ať už ze zasněžených vrcholků hor či rozpálených písečných dun, zalitých oranžovým slunečním svitem. Po osvětlení nutných základů se pak na chvíli zastavíte u některých komplikovanějších, ale o to více zajímavých informací, na které však není dáván žádný důraz a jsou skutečně spíše pro zajímavost... Samotného mě vesmír zajímá a fascinuje, proto musím přiznat, že mi tento dokument moc nových informací neposkytl. Avšak mi velmi pomohl utřídit si ony základy, proto bych neváhal tuto čtyřdílnou minisérii doporučit v podstatě komukoli - ať už vás vesmír zajímá, či jste v této oblasti úplným nováčkem... Takže shrnutí: Tento dokument vás velice příjemnou a nenucenou formou seznámí se základními principy a myšlenkami o vesmíru + jako bonus se podíváte na pár opravdu nádherných míst.(2.7.2013)

• krt7236826

dookola omielané už tak každému jasné a zjavné veci ktoré sú len stále inak povedané až mi to liezlo na nervy. nič nové som sa nedozvedel, nebolo to zaujímavé ani sledovať. čas ? zázrak vesmíru sračky typu čas plynie len jedným smerom prečo je tomu tak a blá blá blá ... pozrite si radšej dokáč "ako funguje vesmír" to po pozretí človek pustí zas lebo toho bolo toľko že nestíha vstrebávať. komentár je tam schválne čo najstupídnejší a sedliacký no človek má čo robiť aby rozumel. toto som pozeral a komentáre boli spleť všetkých možných slov ktoré boli ajtak sedliacke a na konci vety stratil účel lebo veta nemala význam. stratil som u toho čas ktorý nemôžem vrátiť a také varovanie malo byť hned na začiatku(16.4.2013)

Dokumenty o vesmíre ma neprestávajú fascinovať, práve naopak. Čím viac toho vieme, tým viac si uvedomujeme, koľko toho ešte nevieme..vďaka Bohu za Hubblov teleskop, tisíce družíc a kozmických sond, ktorých očami sa môžeme dívať do vesmíru (ale existuje aj druhá strana mince, a to je vesmírny odpad, ktorý produkujeme...ale je skvelé, že už aspoň uvažujeme o tom, ako ho zredukovať, keďže vesmírny odpad ohrozuje ostatné - ešte funkčné sondy a družice, nehovoriac o tom, že ohrozuje hlavne ISS - medzinárodnú vesmírnu stanicu)... ale jednoznačne je až fascinujúce, ako sa - len za posledné desiatky rokov - zvýšila koncentrácia vedeckých vynálezov a pokroku. Každá časť tohto dokumentu vysvetľuje inú záhadu vesmíru (priestor a čas, hviezdy, gravitácia..) a je natočený naozaj veľmi zaujímavo.(20.5.2017)

Tyhle dokumenty zbožňuji. Věda, historie ... Cítím jako hřejivý balzám na svém srdci a manu pro svou duši, když vstřebávám všechny tyhle informace. Řeknou mi, jak to všechno vzniklo, můžu se ponořit do hvězdné oblohy, do mléčné dráhy nebo do nitra supernovy a to je moc fajn. Pro nás Lajky to všechno raději vypravěč přirovná k bublifuku, abychom měli pocit, že rozumíme alespoň něčemu ... dokonalé, prostě dokonalé! Taková Betelgeuze, neboli Obrova paže, je hvězdou v souhvězdí Orion a co je mnohem důležitější, že má na kahánku. V supernovu se může objevit už zítra nebo za milion let. Já bych byla raději pro ten zítřek.(2.9.2015)

Hond'tz en hond'tz ov uond'z. Brian Cox se zápalem sobě vlastním prezentuje v krásně graficky zpracovaném dokumentárním seriálu BBC zázraky Vesmíru a způsobem stravitelným pro masy objasňuje rozličné procesy, probíhající v kosmu. Jednotlivé díly jsou plné epických momentů typu:"Podívejte se na mě, jsem na hoře! Podívejte se, teď jsem na poušti! Teď stojím u vodopádu!" a lens flareů, přítomných snad v každé animaci, přesto právě díky opravdu pěkným animacím různých útvarů a procesů probíhajících ve vesmíru a jejich názornému a snadno pochopitelnému přiblížení divákovi tento seriál jistě stojí za zhlédnutí každému, koho aspoň trochu fascinuje vesmír. + Skoro bych zapomněl na skvělý soundtrack, který složil Sheridan Tongue a kolem kterého byla značná kontroverze, jelikož se diváci BBC dožadovali (a také dosáhli) jeho ztlumení, jelikož je prý příliš rušil při sledování seriálu.(31.7.2011)