Tarbíci

• angličtina Jerboas (festivalový název)
Animovaný / Krátkometrážní
Česko, 2011, 20x8 min

Tarbíci a želva Oči jako myšky, nohy jako klokani, ocásek jako lvi a skáčou jako blechy – že taková zvířata nejsou? Ale jsou! Jsou to tarbíci, malá zvířátka z africké pouště. Dva hlavní hrdinové - podnikaví sourozenci Tom a Týna - se každý den vydávají na výpravu ven do přírody, a přitom dávají pozor na „strašlivého marabu“, jak jim radí jejich tatínek. Marabu je totiž velký africký čáp a odvěký nepřítel tarbíků. Tatínek ovšem netuší, že marabu, se kterým se seznámili Tom s Týnou, je ještě maličký a jediné, co je na něm strašlivé, je jeho nešikovnost. A kdyby na něj tarbičí sourozenci nedávali pozor, určitě by se mu něco stalo! A tak se Tom, Týna a Maličký marabu tajně scházejí a hrají si spolu, protože si jako všechny děti nevybírají kamarády podle toho, ke komu patří, ale jací jsou. (Anifilm)

Phex

Syn přišel ze školky, že se musí naučit nějakou básničku. A O ČEM BYS CHTĚL ŘÍKAT BÁSNIČKU? O tarbících. A PROČ O TARBÍCÍCH? Protože je o nich večerníček. DOBŘE TATÍNEK NĚCO VYMYSLÍ. A tak jsem vymyslel: -- Tarbík dělá dlouhé skoky a to bych chtěl umět taky, tarbík dlouhý ocas má a ten bych si přál i já. --- Sukces na besídce byl obrovský. ()

ynot

Geniální hudba. Komu se líbí, doporučuji koupit audio CD, kde jsou písničky, které ve večerníčku nezazněly. Zažerou se pod kůži, Vaculíkovic se vytáhli. K tomu maličký marabu a vtípky typu "odjakživa". Animace a ztvárnění zvířátek mi vůbec nevadí a nechápu, jak někomu vadit může. Vlastně chápu - dospělí nemají dětskou fantazii. Dětem je to buřt, náš mrňous Tarbíkům moc fandí. Mimo to mě večerníček i encyklopedicky obohatil. Nejprv jsem myslel, že tarbík, zorila nebo luskoun jsou jen další produkty sklepáckýho humoru a trochu mě naštvalo, že děti takhle matou. Ale ona ta zvířata fakt existují! :) ()

Horác

Moderní, svěží, vtipná, nápaditě nakreslená pohádka. Dílko mají na svědomí čeětí autoři, což mě těší. Hezká hudba a opravdu chytlavý úvodní song jsou další plus. ()

Tinush

Možná mě tu označíte za dementa, ale mně se ten večerníček líbí, dokonce se u něj společně s dětmi hlasitě směji a písnička Afrika, Afrika a zvlášť pasáž Marabu, Marabu, Marabu...prostě nemá chybu :D ...více takových vtipných nových večerníčků...Linda byla fajn, ale tohle předčilo mé očekávání (které bylo po shlédnutí ukázky fakt mizerné)...jo a ta animace je v poho na zvyknutí ;o) ... děcka se baví, je to pro děti, takže úspěch u nás je fakt hodně velký ;o) ..dejte Tarbíkům a Marabu ještě šanci ;o) ()

e-pilot

Jednoduchá animace má hned několik výhod. Cílovému dětskému divákovi stačí, když je to barevné a hýbe se to. Výroba je rychlá, čímž se snižují náklady. Tři pozadí na jeden díl, pár opakovaných sekvencí, nadabují to neznámí levní herci atd. I ČT musí šetřit, a kde jinde než na dětech?! Značné negativum však spatřuji v primitivně jednoduchém scénáři. Díl na ukázku najdete zde, sami si můžete udělat představu. ()

dogrose

Skvělý Večerníček, po všech stránkách! Jednoduchá kresba je pro nejmenší přehledná a navíc jim blízká, protože připomíná dětskou kresbu (silná linka, pečlivě zvolené barvy jsou syté a kontrastní, ale nikoli unylé či rušivé; pozadí sestává z velkých ploch, takže zrak není před usnutím enormně zatížen, "čáranice" opět odkazují k dětské kresbě, takže k něčemu, co děti znají). Pro všechny kritiky zde připomínám, že to není diletantismus, ale záměr, a Večerníček je pohádka pro nejmenší, která by měla splňovat určité aspekty. Jednoduché příběhy jsou vtipné a nekonfliktní, takže děcka se před spaním uklidní a nikoli rozpumprdlíkují. Každá pohádka má stejný rámec - stejný úvod a závěr, což má svůj důvod (rozvoj paměti a současné navození atmosféry, uzavření dne, pocit bezpečí, soustředění se na samotný příběh, apod.). Písnička o Africe je chytlavá a děti si ji snadno zapamatují. Šťastná volba Tomáše Juřičky, který jako vždy umí. Marabu a marabu hrají spolu na babu! Baf! Je to pohádka, s kterou můžeme dále pracovat, např. otevřít si encyklopedii a najít si zvířátka, jak skutečně vypadají, přečíst si o nich, zajít si do zoo, nakreslit je, vymodelovat, apod. ()

Himbajz

Já vám pánové řeknu, že jsem si dokonce vystřihl z kusu papíru repliku toho zobáku s dírou pro oko a včera jsem běhal po kuchyni a dělal jsem na kluka a manželku BÁÁÁÁFFFF :-). Náhodou, večerníček je to super. manželka má závěrečnou písničku už jako zvonění. ¨ No, hlavně si dejte pozor, až půjdete ven, na toho strašného Marabu :-) :-) ()

klam

Že by perla mezi novodobými Večerníčky? Vypadá to tak. Chápu, že animace je takto udělaná záměrně, ale ani tak není dobrá. Děj je sice stále podobný, ale nechybí v něm vtipné hlášky, které nepůsobí vůbec nepatřičně. A na závěr neuvěřitelně chytlavá písnička. Shrnuto a podtrženo: Večerníčky mají stále naději. ()

Martazoe

Velmi povedený večerníček s velmi povedenými postavami, vtipné, veselé, originální. Dcera sedí u každého dílu jako přikovaná (což u jiných večerníků rozhodně nebývá) a písničku na konci už se naučila zpívat, takže je vidět, že to funguje dobře. ()

Karzelek

Přemýšlím jestli jsme s dcerkou někdy koukali na chytlavější večerníček. "Hlavní hrdinové" tady hrajou druhé housle, všichni milujou hlavně našeho malého Marabu (s dcerkou sebe pravidelně oslovujeme slovy Baf! Budeme si hrát? :-D) Písnička excelentní, závěrečné potitulkové BAF jakbysmet, ale zkušení hráči jasně poznají, že hlavním bossem je tady táta tarbík :-)) Ten se přesouvá podle všeho jenom z postele do kuchyně a zase zpátky, ovšem přehled o strašlivém Marabu má naprosto vynikající :-)) ()