Černý Petr

Peter and Pavla

Black Peter

Komedie / Drama

Československo, 1963, 86 min

I já jsem se tam uviděla a ne pouze jenom jednou ,jelikož jsem už i rodič ,byla tam i překvapivá další poloha ;-) ..... úsměvné ,milé a hodně ,hodně dobré .... Někdo tu v komentáři psal ,že film je prakticky o ničem. Vnímavější divák co dokáže číst i pod povrchem a tudíž nevidí pouze humorné dialogy ,najde další rozměry Černého Petra. Je poznat kritiku tehdejší československé společnosti (kritika morálky, prázdné fráze ,lhostejnost,......) "My našim lidem věříme ,ale občas se někdo najde...kdo krade. Tomu ty musíš předcházet. Ne ,že by jsme lidem nevěřili. My jim 100% věříme....".(3.1.2009)

Film doslova z "venkovského" prostředí. Nejenže působí realisticky a člověk v tom vidí dobu vesnických filmů a v tom se také zrcadlí doba kdysi ještě soudržného a udržovaného českého státu. Miloš Forman svými snímky pokaždé dokáže zachytit ducha doby i když v té době třeba je děj filmu dávno minulostí a různé dialogy, které nedávají smysl jsou pro člověka o to více zábavné. A člověk to tak necítí jen proto, že tento film režíroval zrovna Forman ale i kdybych to nevěděla tak se královsky pobavím :-D. Tatínek Petra je typickým rodičem (u nás tedy spíše babičkou :-D) a jeho maminka zase udržuje fakt, že ženy byly prostě "u plotny". Samozřejmě tu nechyběli ani bobři pod paží(to je taková moje všeobecná výtka ale budiž). Velký dík zaslouží již zesnulý Ladislav Jakim za roli Petra - krásný styl hraní, nenucený, někdy s úsměvem někdy ne ale ten jeho kukuč a skvělý projev člověka z lidu to je skvělé!(13.2.2012)

Symfonie trapnosti, banalit, každodenních stereotypů, naivity, pubertálního mládí a buranství dospělých. Ve své době představoval tenhle film doslova revoluci, protože naboural všechny představy o tom, jak má vypadat filmový scénář a angažovaný film. Dnes pro mě představuje klasiku, která ani s odstupem půl století neztratila na působivosti. Do dokonalosti tenhle styl dotáhli tvůrci britského Kanclu, kteří vytvořili daleko kompaktnější dílo, kde nehraje roli pubertální nevyspělost a o to víc vynikne křupanství a trapnost dospělých hrdinů v zodpovědném postavení. Celkový dojem: 75 %.(3.3.2012)

Po celou stopáž Černého Petra jsem se svíjel v křečích smíchu, které střídali panické záchvaty zaseklého úsměvu. Vím, že pro někoho se může jednat o nudu, která vede...nikam. Možná za to může fantasticky uvěřitelný Ladislav Jakim (jeho Petr je pro mě nejsympatičtější postavou v celé české kinematografii) nebo "vesnicko-obyčejný" scénář, který Forman s Papouškem sesmolili víc než bravůrně, prostě Petr- Černý Petr je pro mě neskutečně originálním dílem. Zamrzí především to, že se na českých obrazovkách vyskytuje vzácně a jeho hledání je snad těžší než vysvětlování logaritmických funkcí. 95% a Jakime: "Ahóój! "(4.1.2009)

Bravurní a nestárnoucí kousek, který se i přes své pevné zeměpisné a časové zakotvení dá aplikovat prakticky libovolně. Pro našince bude zřejmě komediální stránka přebíjet tu dramatickou, ovšem úžasně zachycený generační konflikt nepřejde bez mrknutí oka snad nikdo. Autentický dojem podtržený živou kamerou jen přiživují herecké výkony všech zúčastněných, stejně jako ledabyle působící dokumentaristické vzezření. Spletitý a chytrý úkaz působící až neskutečně stravitelně, který se nebojím zařadit do zlatého fondu československé kinematografie.(7.5.2005)

• - Jiří Menzel povedal, že na premiéru filmu šiel s dešpektom, pretože si nevedel predstaviť, žeby taký playboy mohol urobiť úprimný film. (Raccoon.city)

• - Jan Vostrčil rolu Petrovho otca na prvýkrát odmietol, neskôr ju prijal pod podmienkou, že vo filme bude scéna s dychovkou. (Prelo)

• - Tvůrci nechali herce, ať mluví vlastními slovy, jen jim vždy řekli o čem to má být. (cariada)