Černý Petr

Black Peter

Komedie / Drama

Československo, 1963, 86 min

• hippyman

komedie??? HOROR to vůbec dokoukat... chvílemi jsem s tím měl opravdu problémy, ale vždy se mi povedlo sebrat sílu, nicméně lituji, že jsem to nedokázal vypnout dřív než na konci! neskutečně, ale neskutečně ubohé výjevy z "dobrodružství" jednoho učně, na kterých mě zaujaly jen dlouhé pasáže bez střihu, jinak neuvěřitelně nudná bída, která mě doháněla k šílenství... zdejší vysoké hodnocení za absurdně stupidní rozhovory a "děj" ničem absolutně nechápu. rychle panáka, ať zapomenu na těch zabitých 85 minut! 20%(28.10.2008)

Ďalší z predstaviteľov novej vlny v československom filme 60.rokov je v celku komplexnou štúdiou nesúladu generácie rodičov a generácie detí. Miloš Forman svoj debut využil na už použité trendy v Európe a prispôsobil ich domácemu publiku. Naratívnosť vystriedal motiváciou postáv, snaží sa vyobraziť večne sa opakujúce strasti a nepochopenia, ktoré som aj ja v mierne inej forme v tínedžerskom veku prežíval. Čiže mi šiel pod kožu. Kamera je nezainteresovaní, ale parádne sníma tváre a pohyb, odosobňuje sa od klasických komédii. Vo vopred stanovenej dôležitosti sa venuje miestu a priestore. Scenáristické vákuum striedajú nikam nevedúce pohľady a najsilnejšie na tomto filme je teda zamyslenie sa nad životnými situáciami, nie riešiť gagy a zápletku.(17.1.2016)

Naprosto jednoduchá, ale přitom tak zásadní filmová revoluce. Revoluce v podobě krátkých holčičích vlasů, všemožných tanečních kreací, ale hlavně velký generační skok. Tuctový obraz jednoho nemotorného panice, který si se svou povahou neporadí ani v zaměstnání, na zábavě či na rande. Neporadí si s ní ani doma, kde je vystaven nekompromisním životním radám a moudrům svého otce a přikyvující matky. Jedinečná přirozenost postav, vynikající režie, dialogy a samozřejmě naprosto výborné skladby. Dokonalost dolaďuje Čeněk Semerád, a jeho nádherně rozfázované alkoholové opojení. Zlatá šedesátá ala Miloš Forman.(21.1.2013)

Banalita všednodennosti v socialistickém Československu aneb příběh o ničem a o všem. První lásky, první zaměstnání, rodičovská kárání. To není film, to je život. --- "Cos mu udělal, já jsem jeho nejlepší učedník! - Co bych mu udělal? - Nekecej! - Nic sem mu neudělal! - Já jsem jeho nejlepší učedník, cos mu udělal? - Nic. - Cos mu udělal?! - Fakt nic! - Počkej, počkej, ty mě nevěříš, jo? Ty mě nevěříš...vona mi nevěří, že já jsem nejlepší...Zdeňku! Zdeňku! Pojď sem! - Co je? - Řekni jim to? - Co jim mám říct? - No, co říkal mistr! - Vo čem? - No vo mě! - Že jsi namazanej."(6.1.2009)

Podľa mnohých užívateľov film „ o ničom“ , no zas tak zlé to nebolo. Záverečný rozhovor otca so synom na tému , kto tu bude veliť, kým nedostane rozum, je scéna , akých mi vo filme chýbalo viac. Je zaujímavé porovnávať problémy vtedajších a dnešných mladých a pri mnohých scénach sa dá pobaviť. „Slyšíš ten rozdíl, ne?...“Ahoj!“... - „hoj“....Trošku slabší, ale stále dobrý Forman. 70%.(22.2.2012)

• - Nátačení i s dokumentem Kdyby ty muziky nebyly (1963) trvalo 7 týdnů. (cariada)

• - Natáčelo se v Kolíně. (cariada)

• - Tvůrci nechali herce, ať mluví vlastními slovy, jen jim vždy řekli o čem to má být. (cariada)