Černý Petr

Black Peter

Black Peter

Komedie / Drama

Československo, 1963, 86 min

Pro mě osobně je "Černý Petr" srovnatelný s pozdějším Formanovým filmem "Hoří, má panenko" (nikoli tematicky, ale spíše atmosférou). Ve snímku se zrcadlí jak problémy dospívajícího chlapce, tak jeho vztah s otcem, který není vždy tak růžový. Film je na mnoha místech velice humorný a úsměvný - viz scény s Vladimírem Pucholtem, nebo scény z obchodu - což vyvažuje dramatickou linii. Místy mě trochu rušily až příliš reálné (možná i improvizované) scény, které sice k filmu neodmyslitelně patří, jsou charakteristické pro Formanovy české filmy, ale já osobně jsem zvyklý na jiný herecký projev, čímž ale nechci říct, že by to dělalo škodu. Zkrátka typický a názorný příklad fimu české nové vlny, který stojí na scénkách z obyčejného života a "herectví" Jana Vostrčila, Vladimíra Pucholta a Ladislava Jakima.(25.4.2013)

Banalita všednodennosti v socialistickém Československu aneb příběh o ničem a o všem. První lásky, první zaměstnání, rodičovská kárání. To není film, to je život. --- "Cos mu udělal, já jsem jeho nejlepší učedník! - Co bych mu udělal? - Nekecej! - Nic sem mu neudělal! - Já jsem jeho nejlepší učedník, cos mu udělal? - Nic. - Cos mu udělal?! - Fakt nic! - Počkej, počkej, ty mě nevěříš, jo? Ty mě nevěříš...vona mi nevěří, že já jsem nejlepší...Zdeňku! Zdeňku! Pojď sem! - Co je? - Řekni jim to? - Co jim mám říct? - No, co říkal mistr! - Vo čem? - No vo mě! - Že jsi namazanej."(6.1.2009)

Prožil jsem ta šedesátá léta už jako vnímající bytost s inteligencí desetiletého žáka Základní devítileté školy. Přestože jsem řádně a bez propadnutí prošel všemi tehdejšími třídami, tedy všemi devíti a pak si ještě vzdělání doplnil, přesto jsem nepochopil vzkaz, který mi Miloš Forman jako divákovi chtěl tímto dílem poslat. Přirozené herecké výkony kolikrát i neherců – to beru, ale ta utahanost, dějová prázdnota a nudnost celého příběhu je nekonečná. Chybí tomu častější "šťavnatý" humorný prvek. Takový, jaký je teprve až v následujícím, tehdejší společnost kritizujícím filmu "Hoří, má panenko". Přece jenom, kritika ať je jakákoliv a čehokoliv, lépe se přijímá a stráví když je podána s trochou nadsázky a s humorem a ne nezáživně, stroze, chladně a ještě navíc umocněna černobílým provedením. Jistě, problémy rozličného chápání světa otců a jejich synů byly, jsou a budou stále. To mi z filmu neuniklo. Konec však zůstal otevřen – režisér nechal diváka udělat si o tom svůj názor. A to je možná to, co mi v tomto případě vadí. Příběh, který měl minimální děj zůstal navíc nedokončen, stejně jako nedočtená a odložená kniha. Formanovy režijní tvorby si vážím, ale tady v mém případě padla kosa na kámen. :-)(4.1.2009)

Podľa mnohých užívateľov film „ o ničom“ , no zas tak zlé to nebolo. Záverečný rozhovor otca so synom na tému , kto tu bude veliť, kým nedostane rozum, je scéna , akých mi vo filme chýbalo viac. Je zaujímavé porovnávať problémy vtedajších a dnešných mladých a pri mnohých scénach sa dá pobaviť. „Slyšíš ten rozdíl, ne?...“Ahoj!“... - „hoj“....Trošku slabší, ale stále dobrý Forman. 70%.(22.2.2012)

Keď Papoušek zoberie do ruky pero a papier, tak to vždy stojí za to. A to isté platí o Formanovej práci. Mňa tie ich spoločné filmy neskutočne bavia. Všetky tie rozhovory, myšlienky, situácie ... a tých hercov - nehercov kto vyberá, tomu klobúk dole. Neviem sa vynadívať a vynapočúvať. Neskutočné čosi. "Bylo to zajímavý, vole." Videné v rámci Season Challenge Tour (12.12.2015)

• - Na přání producenta se v Římě dotáčely choulostivější scény než jen šmírování dívek na plovárně. Tyto scény český divák neměl možnost spatřit. (sator)

• - Počas najťažších natáčacích dní sa Ivan Passer vytratil na tri dni a režisér Miloš Forman dodnes nevie, kde sa stratil. (Raccoon.city)

• - Petrovu mamu hrala pani Matoušková, v ktorej dome sa natáčalo. Buchty použité vo filme aj sama napiekla. (Prelo)