Černý Petr

Peter and Pavla

Black Peter

Komedie / Drama

Československo, 1963, 86 min

Film doslova z "venkovského" prostředí. Nejenže působí realisticky a člověk v tom vidí dobu vesnických filmů a v tom se také zrcadlí doba kdysi ještě soudržného a udržovaného českého státu. Miloš Forman svými snímky pokaždé dokáže zachytit ducha doby i když v té době třeba je děj filmu dávno minulostí a různé dialogy, které nedávají smysl jsou pro člověka o to více zábavné. A člověk to tak necítí jen proto, že tento film režíroval zrovna Forman ale i kdybych to nevěděla tak se královsky pobavím :-D. Tatínek Petra je typickým rodičem (u nás tedy spíše babičkou :-D) a jeho maminka zase udržuje fakt, že ženy byly prostě "u plotny". Samozřejmě tu nechyběli ani bobři pod paží(to je taková moje všeobecná výtka ale budiž). Velký dík zaslouží již zesnulý Ladislav Jakim za roli Petra - krásný styl hraní, nenucený, někdy s úsměvem někdy ne ale ten jeho kukuč a skvělý projev člověka z lidu to je skvělé!(13.2.2012)

• kingik

Nerad bych, aby na mě Černý Petr zbyl. Nestalo se a to jsem s Milošem Formanem známou karetní hru hrál jen pomyslně. Zkrátka tyhle filmy nevyhledávám, kdy se mládež v totální totalitě bavila po svém, a všechno neslo punc autentičnosti. To je sice fajn, ale mě film musí bavit, v tomhle případě se to nestalo. Pro mě film, na který se podívám, a při vysokém hodnocení čekám přidanou hodnotu. Byl jsem znuděn nijakým dějem, podivně vyschlými dialogy a hercem v hlavní roli, který za celý film nezměnil výraz. Jeho poker face nebyl na místě, hráli jsme jinou karetní hru, ale evidentně soupeři nenesla karta. A soupeř si nezasloužil, abych ho nechal vyhrát. Návrat do šedesátých let nebyl pro mě. Černý Petr zbyl na Miloše Formana a spol. 40%(11.7.2012)

• NinadeL

"Jo, plameny se maj." ty možná jo, ale já bych Pavlu Vrbovou rozhodně neolizovala a v žádném případě ne na pozadí geniálního šlágru Když nám bylo dvacet let. Každopádně tato rozšířená verze Konkurzu je skutečně báječnou pastvou pro oko, ucho i celé cinéma vérité, za které tímto Miloši děkuji. Rozšířím-li na 4pack s Plavovláskou, ke štěstí mi nechybí vůbec nic. A čekám, vole, kdy to tady začne bejt zajímavý.(26.2.2009)

Mám dojem, že je to právě Miloš Forman, kdo ve svých filmech (hlavně v Černém Petrovi, Hoří má panenko a Láskách jedné plavovlásky) úplně nejlíp vystihnul českou společnost 60. let, navíc s úžasným smyslem pro (většinou docela černej) humor. Černý Petr je výborná komedie, ale kromě toho skoro až psychologická studie celý řady lidských typů, ať už lidí střední generace, formovaných prožitkem války a atmosférou krušných poválečných desetiletí, anebo generace teenagerů dospívajících na počátku šedesátých let. Formanovy postavy jsou živý, uvěřitelný lidi, který se ze všech sil (a často dost neohrabaně) snaží vypořádat se svými rolemi v rodině, mezi kamarády, ve vztazích... Představitele všech rolí vybral Forman bezchybně, i když nejvíc pozornosti na sebe zaslouženě strhávají vynikající Vladimír Pucholt a Jan Vostrčil.(17.11.2006)

Takhle se začal tvořit československý filmový zázrak 60. let. Samí neherci, samé geniální hlášky a scény jako ze života. Miloš Forman prokázal svou genialitu, když hercům řekl doslova dialogy, ale scénář neukázal. Prostě chtěl, aby vše říkali vlastními slovy a tím docílil autentičnosti. Ladislav Jakim, Jan Vostrčil či Vladimír Pucholt si tak zajistili nesmrtelnost. "Ahoooj" "Hoj" Ano, je to o hovně, a je to geniální.(10.5.2009)