Na dřeň

Rust and Bone

Drama / Romantický

Francie / Belgie, 2012, 120 min

• nascendi

Na tento film som bol zvedavý iba kvôli Marion Cotillard a nebol som sklamaný. Marion zahrala svoj part presvedčivo a okrem nej som už nenašiel nič zaujímavé. To sa mi stáva aj u iných filmov, ale tento trval celé dve hodiny a mohol by pokojne slúžiť ako test vytrvalosti a sily vôle. Niektorí ho vnímajú ako romantický film, iní ako sociálnu drámu, ja som ho vnímal ako nezaujímavý príbeh (vlastne dva paralelné, vzájomne sa občas preplietajúce príbehy) nezaujímavých ľudí, ktorí sa boria s problémami, ktoré mi sú cudzie. Je mi ľúto, ale za takýchto podmienok ma film nedokáže nadchnúť.(16.4.2014)

Rozpočet €15,4miliónaTržby USA $2,062,027Tržby Celosvetovo $25,741,000║ Režisér Jacques Audiard nám ponúkne až nevšedne pojatú drámu ohobatenú s vizuálne silnými scénami, či prvkami desivých snových reflexných scén, scény pri ktorých mrazí ale spĺňajú svoj účel, čiže obohacujú a ucelujú podávaní civilný príbeh, ktorý divák dosť intenzívne prežíva spolu s hlavnými protagonistami. V hlavných úlohách sa zaskveli tradične skvelá neustále prekvapujúca herečka Marion Cotillard(Oscar za film Edith Piaf/2007), ktorá sa tento krát zhostila úlohy traumatizovanej invalidne postihnutej bývalej trénerky kosatiek ale aj nie moc známy Matthias Schoenaerts dokázal že podfarbenie postavy pouličného boxera zvláda priam excelentne. /videl v kine: 80%/ (videl na festivale Cinematik 2013)(8.9.2013)

Väčšina ľudí má život nalinkovaný, definovaný dopredu. Dokončiť školu, nájsť si prácu, založiť rodinu, zomrieť. Tí čo sa vymykajú zvyklostiam, tí čo majú život neusporiadaný, tí všetci majú v niečom výhodu. Ľahšie sa im robia rozhodnutia zo dňa na deň. Nemajú problém improvizovať, skúšať. "Slušní" ľudia ich nazývajú nezodpovednými indivíduami. No väčšinou sú to oveľa hanlivejšie výrazy. On je neempatické hovado, ona je pekný mrzák. Naozaj nie sú Ken a Barbie. Majú svoju romantiku bez kúska romantiky. No určite majú viac, ako všetky tie päťdesiatročné manželské páry, ktoré na seba už len škaredo zazerajú, keď jeden hlasnejšie vydýchne. A jediné čo ich spája sú deti, hypotéka a plná prdel fotiek z dovoleniek a osláv. Non merci.(21.7.2013)

Těžko se mi tenhle snímek hodnotí. Hlavní hrdina nebyl žádný sympaťák, úvod je hodně pomalý, chvíli trvá, než se začne něco dít. O to silnější je pak zlomový moment (spoiler – ano, to probuzení), který přinese výrazný impuls a očekávání dalšího vývoje, ale zároveň se jedná o vrchol filmu. Poté totiž následují další výkyvy, kdy povedenější pasáže (dialogy ústředního dua, chování Aliho a Stéphanino vyrovnávání se s „novým“ životem) střídají horší (fight club, kamery v obchoďácích). Závěrečných několik minut dojem z filmu zase posunulo o něco výš, ale na čtyři hvězdy mi to jako celek nestačilo. To by si musel režisér odpustit ta hluchá místa, nebo mi alespoň vysvětlit jejich význam. Marion Cotillard excelentní.(17.12.2012)

Krásne, civilné, dojímavé, pôsobivé, fantasticky zahrané. Strašná škoda, že v závere príde zbytočné ( a navyše nezvládnuté) zdramatizovanie, ktoré takmer zničí dojem z filmu. Ale aj tak ide o najlepší žabožrútsky komerčný film od ... fúha, tak dlho?...odkedy sa zbláznil Luc Besson t.j. cca 20 rokov 8/10(8.9.2014)

• - Film měl premiéru ne filmovém festivalu v Cannes 2012, kde Marion Cotillard sklidila desetiminutový potlesk publika. (Terva)

• - Ústredná herecká dvojica - Marion Cotillard a Matthias Schoenaerts - sa stretla prvýkrát tri týždne pred začiatkom nakrúcania v dome režiséra Jacquesa Audiarda. (MikaelSVK)

• - Herečka Marion Cotillard sa zúčastňovala natáčania tejto snímky súčasne s druhou snímkou, a to Návrat Temného rytiera (2012). (MikaelSVK)