Reklama

Reklama

Muž, který sázel stromy

  • Kanada The Man Who Planted Trees (více)
všechny plakáty
Krátkometrážní / Animovaný / Drama / Rodinný
Kanada, 1987, 30 min

Režie:

Frédéric Back

Předloha:

Jean Giono (povídka)

Obsahy(1)

Krátký poetický animovaný film podľa rovnomennej novely Jeana Giona rozpráva príbeh pustovníka, ktorý celý svoj život v absolutnej skromnosti zasvätil krásnemu cieľu. Je to vizuálne krásne spracovaná meditácia o sile človeka a kráse tvorby a zároveň nesmierne humanistická, pacifistická a panteistická výpoveď. (Jordan)

Recenze (361)

Zíza 

všechny recenze uživatele

Co se mi líbilo? Věci, které existují, ale nemají zde žádnou funkci nakresleny nejsou, ale pak, když jsou potřebovány, se zničeho nic vyloupnou a jsou, posléze opět mizejí. Oceňuji kresbu, byla opravdu originální + postupem času a "zalesňování" barev přibývalo, to určitě také dopomohlo k výslednému obrázku. "Krásná lyrika". Navíc mi příjde, že se to celé nese v duchu naděje, což se určitě hodí vždy. Navíc jestli je to opravdu na základě pravdivých událostí, tak klobouk dolů a co nejvíce obdivu směrem k vám, pane, co sázíte stromy. Miroslav Částek to svým přednesem taky posunul někam dál. Velmi emotivní. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Liečivá sila príbehu spočíva v príjemnom hlase rozprávača a v príbehu o nezlomnosti poslania pomôcť krajine. Neovplyvňovať myseľ takzvanými "veľkými dejinami" ani "dôležitou politikou". Hlavnými liečivými zložkami sú: odbúranie stresu a súznenie s prírodou. Skôr načúvanie ako táranie. Podpornou látkou je snovo rozostrená kresba striedajúca farby na základe emócií rozprávača a rozrastajúceho sa lesa. Hojivá medicína. Odporúčané dávkovanie: kedykoľvek ktokoľvek potrebuje načerpať nádej, že to s ľudstvom nemusí ísť úplne dole vodou, a načerpať silu na prechádzku hore potokom k miestam a tvorom, ktoré ožili vďaka súvislej stromovej zeleni. Vďaka lesu! ()

Reklama

Faye 

všechny recenze uživatele

„V tom kraji je málo vesnic.Vzdáleny jedna od druhé choulily se na svazích kamenitých cest, které už nikam dál nevedou, žilo se tam těžce. V podnebí stejně drsném, v zimě jako v létě“. A muž, který sází stromy. Zdánlivě marná práce jednoho člověka, která díky jeho neokázalé vytrvalosti, dokáže změnit kraj a život ostatních, dát naději. „Změny přicházely pomalu, a jakoby samozřejmě. Nebudily údiv“. Nádherné! Poetika, kresba, myšlenka, vše v dokonalé harmonii. ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Oslava hodnot jako chudoba, pokora a nezdolnost ducha. Půlhodina téměř až snové meditace nad tímto animovaným dílem, které svou netradičně pojatou formou vtáhne do působivého děje, který nejenom že je maximální pro-humanistickou agitkou, ale zároveň je pln pacifistických tendencí spojených s jednoduchým poselstvím o potřebě zachování přírodního bohatství, které je nenahraditelné. Při správné naladění se na správnou náladovou vlnu, maximálně nonkonformní zážitek. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Pořád jsem čekal, kdy dojde k nějakému neštěstí. Kdy někdo podpálí les, zabije starce, postaví uprostřed fauny nákupní středisko… a ono nic, až do konce stejně neagresivní, meditativní, lidsky hřejivé. Myslím, že příběh muže, který sázel stromy musí každého přimět minimálně k zamyšlení nad tím, čeho v život dosáhnul, čeho ještě hodlá dosáhnout. Mno, někteří asi spáchají sebevraždu a zbytek půjde sázet stromy. Ale ne, nechci aby to vyznělo příliš sarkasticky, neboť tahle jednoduchá vyprávěnka mne vážně dokázala vážně obměkčit a zlepšit mi náladu. 85% Zajímavé komentáře: Faye, Eddard, Shedom ()

Galerie (1)

Zajímavosti (5)

  • Jean Giono, autor povídky, na níž je film založen, napsal příběh poté, co ho američtí editoři v roce 1953 požádali, aby napsal několik stránek o nezapomenutelné postavě. Měli v úmyslu napsat o skutečné nezapomenutelné postavě, ale vytvořil fiktivního Elezearda Bouffiera. Když redakce namítla, že žádný Bouffier v Banonu nezemřel, daroval příběh celému lidstvu. To bylo brzy poté, co publikoval „Vogue“ v roce 1954. Mnoho lidí předpokládalo, že Bouffier je skutečná osoba. (KGBelik)
  • Film se odehrává v letech 1913, 1920, 1933, 1935, 1939, 1945 a 1947. (KGBelik)
  • Obec, ve které se příběh odehrává, je Banon. Jedná se o francouzskou obec, která se nachází v departementu Alpes-de-Haute-Provence, v regiónu Provence-Alpes-Côte d’Azur. (sator)

Reklama

Reklama