Muž, který sázel stromy

• Kanada

The Man Who Planted Trees

• Kanada

L'homme qui plantait des arbres

Krátkometrážní / Animovaný / Drama / Rodinný

Kanada, 1987, 30 min

Frédéric Back

Předloha:

Jean Giono (povídka)

Pokora a pevná vôla, ako to jediné, čo dokáže človeka urobiť skutočným Človekom - harmonickou bytosťou, ktorá našla sama seba, svoje miesto vo svete, a svoje zmierenie s Bohom, osudom, prírodným zákonom, duchom (každý nech si dosadí to svoje :) .... škoda že zatiaľ mi chýba aj pokora, aj vôľa :( A napriek tomu som film nebral ako mentorské poukazovanie na moje nedostatky, ale ako podanú ruku, ktorá ma chce zodvihnúť na nohy a viesť na ceste k mojemu vlastnému "sadeniu stromov" ... a aby som nezabudol, samozrejme sa mi páčila aj ekologická (priam panteistická) stránka filmu nabádajúca k chráneniu toho najvzácnejšieho na planéte Zem, a síce života vo všetkých jeho podobách(16.11.2009)

Skutečně nádherné. Takových dojemných, působivých a konečně i poučných příběhů se moc netočí, což je velká škoda. Vyprávění o muži, který podřídil svůj život jedné jediné šlechetné myšlence mě úplně prostoupilo a uvrhlo do tak příjemného stavu, v jakém bych rád vydržel mnohem déle než pouze třicet minut. Existuje několik celovečerních filmů, jako Shawshank, Forrest Gump nebo Zelená míle, které se mi svou atmosférou a myšlenkou zaryly hluboko pod kůži. A z těch krátkometrážních to dokázal právě Muž, který sázel stromy. 100%(19.11.2012)

Keď si len na malú chvíľu predstavím, že niekde na tomto šírom svete, existuje taký pokojný človek, ku ktorému ma môže obyčajná náhoda priviesť, cítim nesmiernu radosť a nádej. Už samotná kniha je svojou malosťou a jednoduchosťou schopná pohladiť nejednu dušu a film posúva rovinu príbehu a jeho myšlienky ešte ďalej. Muž, ktorý sadil stromy je nádherným príbehom bez zbytočnej zlomyseľnosti a zloby. Jeho pokoj sa dokáže dostať na každého, kto je ochotný na neho pozerať ako na potvrdenie vety, že v jednoduchosti je krása. Pre mňa po dlhom čase asi najpozitívnejší zážitok.(31.10.2013)

Kdysi dávno jsem viděl v TV animovaný kreslený příběh o muži, který sázel stromy. Ačkoliv jsem byl malý, pamatuji si jak mne příběh zasáhl. Byla v něm neskutečná pravda a moudrost. Po letech jsem jej viděl znovu. To už jsem byl vlastníkem i knihy Jeana Giona, podle níž byl film zpracován. Tento fakt nic neubral na síle filmečku. Zpracování je úžasné. Přiznám se, že i já občas někde v lesích při procházkách přírodou tu a tam zasadím do země žalud, či javorové semínko. * * * * *(21.4.2013)

V té filozofii bylo kousek z Malého prince, trochu z Alchymisty a v zobrazení Provance jsem tam viděl i Manon od pramene , a to i tím symbolem vody. Pro srovnání doporučuji Bachova Racka Jonathana Livingstona , v němž je taky kus lidské svobody, která člověka vede k nalezení "způsobu, jak být šťastný". Krásná hudba i animace.(30.1.2010)