Muž, který sázel stromy

• Kanada

The Man Who Planted Trees

• Kanada

L'homme qui plantait des arbres

Krátkometrážní / Animovaný / Drama / Rodinný

Kanada, 1987, 30 min

Frédéric Back

Předloha:

Jean Giono (povídka)

Takovýto lyrický skvost bych dokázal bez mrknutí oka hltat i kdyby byl roztažen na celovečerní film. Opravdu jeden z nejhezčích animovaných filmů nejen z pohledu animace samotné, ale i co se příběhu týče. Pohlazení na duši a radost z lehkosti bytí z tohoto snímku čiší tak daleko, že by snad měl i potenciál někomu změnit pohled na svět. Úžasné!(17.3.2010)

Žeby niekde tu čerpal inšpiráciu Paulo Coelho k svojmu Alchymistovi? Ktovie, ale toto je geniálny film. Film nielen pre deti, ale aj pre starších, filozofický, rozumný, poučný a humanistický. Z tých ekologických patrí medzi najlepšie, tento film treba vidieť, na tento film netreba zabudnúť, všetka česť autorom, toto je skvost.(2.6.2013)

"Ten muž konal cosi veskrze božského..." ... a přitom jen sázel stromy. Divák postupně odsouvá své malicherné problémy s rozbitou pračkou, nebo nedostatkem pečiva do pozadí a nahrazuje je humanistickými idejemi, aby si nakonec povzdechl: "Kéž bych dokázal něco podobného, jako muž, který sázel stromy..."(9.3.2007)

Skutečně nádherné. Takových dojemných, působivých a konečně i poučných příběhů se moc netočí, což je velká škoda. Vyprávění o muži, který podřídil svůj život jedné jediné šlechetné myšlence mě úplně prostoupilo a uvrhlo do tak příjemného stavu, v jakém bych rád vydržel mnohem déle než pouze třicet minut. Existuje několik celovečerních filmů, jako Shawshank, Forrest Gump nebo Zelená míle, které se mi svou atmosférou a myšlenkou zaryly hluboko pod kůži. A z těch krátkometrážních to dokázal právě Muž, který sázel stromy. 100%(19.11.2012)

Pokora a pevná vôla, ako to jediné, čo dokáže človeka urobiť skutočným Človekom - harmonickou bytosťou, ktorá našla sama seba, svoje miesto vo svete, a svoje zmierenie s Bohom, osudom, prírodným zákonom, duchom (každý nech si dosadí to svoje :) .... škoda že zatiaľ mi chýba aj pokora, aj vôľa :( A napriek tomu som film nebral ako mentorské poukazovanie na moje nedostatky, ale ako podanú ruku, ktorá ma chce zodvihnúť na nohy a viesť na ceste k mojemu vlastnému "sadeniu stromov" ... a aby som nezabudol, samozrejme sa mi páčila aj ekologická (priam panteistická) stránka filmu nabádajúca k chráneniu toho najvzácnejšieho na planéte Zem, a síce života vo všetkých jeho podobách(16.11.2009)