Pátá čtvrť: zmizelé město pražské

Dokumentární

Česko, 2011, 56 min

Téměř všichni zúčastnění jsou dobří vypravěči, takže ani příliš nevadí, že se toho o starém židovském městě zas tolik nedozvíme. Dobrodružná a mystická atmosféra to dostatečně vynahrazuje. Viděna devadesátiminutová verze.(14.1.2015)

Když se řekne "Praha mystická", cítíte v sobě takové zvláštní, přitažlivé napětí? Pokud ano, přidejte si rovnou hvězdičku, pokud ne, tak jednu odeberte. Pan Císařovský stvořil další výsostně umělecký dokument, který narušuje snad jen mírně "umělohmotná" (ale zajímavá!) 3D animace oné páté čtvrti. A že vyprávění není vždycky přímo o hlavním tématu, a odbíhá za roh, nebo i za dva? Ale běžte... vždyť i mystérium je krásné také svým mísením se s banální každodenností. Samostatné PLUS: nádherná titulní píseň (až se podíváte na film, hledejte na stránkách pořadu na webu ČT...). Film dostupný online na stránkách ČT!(14.5.2012)

• ohinek

tak to bylo slabý. vydržel jsem se na to dívat cca 5 minut, pak jsem se naštval a začal přetáčet abych se konečně dozvěděl něco o židovském ghettu, ale kde nic tu nic. Rozhovory s lidma kteří neměli k tématu naprosto říct a minimum historických faktů. trochu potěšily jen 3D animace které jakýz takýz obraz jak mohlo ghetto vypadat, zabraly tam max 5 minut a co se týče fotek, tak ty můžete do poslední najít na googlu. Opravdu nejsem o nic moudřejší. i 5ti minutové reportáže volně dostupné na čt24 online vám poskytnou více informací.(31.12.2012)

• honajz

Zklamání. O židovském městě jsem se nedozvěděl skoro nic, to u Perutze je toho víc. A třeba jeho epilog o bourání židovského města má v sobě daleko víc hloubky a poetiky, než celý dokument. Hodně řečí na téma, jak si malí kluci rozbíjeli huby a kde byly bordely. Nejpitomější historka ta se šumákem. Přišlo mi to, jako když si pseudointelektuálové s dýmkou hrají na velké mudrce, ale padají z nich banality. 3D animace zmateně a často neústrojně podaná.(29.7.2012)

Poeticky až mysteriózně laděný dokument s příhodnou titulní písní, která sama o sobě přidává hvězdičku navíc. Miluji půvabné akvarely staré Prahy Václava Jansy i obrazy zmizelé Prahy Jana Minaříka, takže můj obdiv má i tým grafického studia, který mě svou filmovou řečí (ve tři dé animaci) dokázal vtáhnout do podmanivé atmosféry této prastaré městské čtvrti. Vyprávění a vzpomínky současníků mně překvapivě dojem z filmu nekazily. "Každý den něco začíná a něco končí. Čas je vyměřen všemu, prchavé vteřině i věčnosti. Zvěčnit okamžik, ta marná odvěká vzpoura proti času! Sbohem, ghetto." Genius loci pražského ghetta nezmizí, duch a síla místa tady zůstává... a zůstane.(14.8.2017)