Pátá čtvrť: zmizelé město pražské

Dokumentární

Česko, 2011, 56 min

Dost nevyrovnaný mysteriózní dokument, který toho nejvíc řekne o době, kdy už byl starý Josefov dávno pryč a pátá čtvrť se stala něčím úplně jiným. Stejné je to s hojným vyprávěním pamětníků, kteří zákonitě o tom zmizelém městě těžko řeknou něco objevného, když byla asanace dokončena asi sto let před dokumentem. Řekne to něco o dospívání na Starém městě za starých časů, které připomíná dojíždění světa klukovských part zachycených nesmrtelně Jaroslavem Foglarem. Jako zpestření to chápu, ale postavit na tom dokument o dávno zmizelém ghettu... No, to jsem úplně nepochopil. Sice historik Pařík roztomile připomíná, že díky zvýšení ulic je většina základů a přízemí starého Josefova stále na svém místě včetně magického kouzla, ale ani to asi neosvětlí, proč se tam třeba pět minut mluví o soše Stalina na Letné. Naproti tomu má dokument skvělou hudbu a nádhernou grafiku ve stylu Václava Jansy a Jana Minaříka, kteří Josefov před demolicí zvěčnili na svých obrazech. Stopové množství informací od architekta Zdeňka Lukeše nebo paní Bečkové z Klubu za starou Prahu a Schwarzův vypravěč táhnou dokument nahoru, zasněné představy o mystické staré Praze také, některé nezvládnuté hrané scénky typu uštvání chlapa k smrti tajemnou židovskou tanečnicí ho táhnou zase dolů. O zbořeném Josefově se toho člověk prostě moc nedozví, natož o jeho historii. Velká škoda. Tři hvězdičky jsou adekvátní, ale zbořený Josefov a další zmizelé části staré Prahy (např. okolí Kaprovy ulice, Zderaz, Výtoň, vlastně celé Nové město aj.) si zaslouží trochu důslednější zpracování.(29.8.2017)

• ohinek

tak to bylo slabý. vydržel jsem se na to dívat cca 5 minut, pak jsem se naštval a začal přetáčet abych se konečně dozvěděl něco o židovském ghettu, ale kde nic tu nic. Rozhovory s lidma kteří neměli k tématu naprosto říct a minimum historických faktů. trochu potěšily jen 3D animace které jakýz takýz obraz jak mohlo ghetto vypadat, zabraly tam max 5 minut a co se týče fotek, tak ty můžete do poslední najít na googlu. Opravdu nejsem o nic moudřejší. i 5ti minutové reportáže volně dostupné na čt24 online vám poskytnou více informací.(31.12.2012)

Když se řekne "Praha mystická", cítíte v sobě takové zvláštní, přitažlivé napětí? Pokud ano, přidejte si rovnou hvězdičku, pokud ne, tak jednu odeberte. Pan Císařovský stvořil další výsostně umělecký dokument, který narušuje snad jen mírně "umělohmotná" (ale zajímavá!) 3D animace oné páté čtvrti. A že vyprávění není vždycky přímo o hlavním tématu, a odbíhá za roh, nebo i za dva? Ale běžte... vždyť i mystérium je krásné také svým mísením se s banální každodenností. Samostatné PLUS: nádherná titulní píseň (až se podíváte na film, hledejte na stránkách pořadu na webu ČT...). Film dostupný online na stránkách ČT!(14.5.2012)

Téměř všichni zúčastnění jsou dobří vypravěči, takže ani příliš nevadí, že se toho o starém židovském městě zas tolik nedozvíme. Dobrodružná a mystická atmosféra to dostatečně vynahrazuje. Viděna devadesátiminutová verze.(14.1.2015)

• honajz

Zklamání. O židovském městě jsem se nedozvěděl skoro nic, to u Perutze je toho víc. A třeba jeho epilog o bourání židovského města má v sobě daleko víc hloubky a poetiky, než celý dokument. Hodně řečí na téma, jak si malí kluci rozbíjeli huby a kde byly bordely. Nejpitomější historka ta se šumákem. Přišlo mi to, jako když si pseudointelektuálové s dýmkou hrají na velké mudrce, ale padají z nich banality. 3D animace zmateně a často neústrojně podaná.(29.7.2012)