Exists

• Velká Británie Exists

Brian (Chris Osborn) a jeho brat Matt (Samuel Davis) sa rozhodnú pre menšie dobrodružstvo: pozvú Mattovu priateľku Doru (Dora Madison Burge) a dvojicu priateľov (Roger Edwards, Denise Williamson) do divočiny južného Texasu, aby si tu spravili divoký víkend na chate ich strýka. Brian, neustále sa pohybujúci s niečím, s pomocou čoho sa dá zhotovovať obrazový materiál, má však ešte jeden motív, ktorý si necháva pre seba. Veľmi rád by na kameru zachytil záhadnú bytosť, ktorá vystrašila ich strýka natoľko, že sa sem už nejaký čas neodvážil vybrať. V momente, kedy sa partia dostane do blízkosti chaty, sa začnú objavovať náznaky, že v strýkovej historke bude oveľa viac ako len zrnko pravdy... (beso74)

Havaj8

Já prostě found-footage obdivuju a kort tyhle věci v akci, jako bigfootové, trolové a další neobjevený stvoření. I když spousta lidí to odsuzuje za tu roztřesenou kameru, tak právě to k tomu patří a máme to úplně z první ruky i přesto, že to všechno je "podle skutečný události". Jde o to se vcítit tak nějak za tu kameru a když to není úplně béčkový tak se to dá. V tomhle případě víc než dobře zpracovaný, herci fajn, dialogy nijak přeplácaný, ty bigfootové ani zdaleka nevypadaly marně, bylo to "uvěřitelný". Konec možná trošku sci-fi, ale budiž, patří to k těm lepším kouskům. ()

Morholt

Bigfoot či yetti by si určitě nějaký to lepší filmové zpracování zasloužili, ale tento případ to rozhodně není, ačkoliv oproti většině FF příšerností je to ještě zlatý. Tady se mi líbilo opičákovo ztvárnění, jeho řev a jedna lahůdková scéna, kdy bigfoot pronásleduje cyklistu. To se fakt povedlo. Ale jinak je to žánrová klasika se všemi bolestmi, který k ní patří, takže jekot ve tmě, komíhající kamera a spousta bouchání. Ale v rámci žánru FF je to nadprůměr. 30% ()

Šakalík

Takhle by to šlo. Svižně natočený handy-cam s typicky dementními postavami, což je úděl, kterého se tento žánr asi nikdy nezbaví. Především ten černoch je zralý na pár facek (naopak jeho přítelkyně je velká fešanda a nesl jsem krajně nelibě, že jí filmaři nechali zařvat tak brzo. :-)). Jinak je film docela koukatelný. Má jednoduchý a přímočarý děj, překvapivě dobře namaskovaného Yetiho a několik napínavých pasáží. Když filmu odpustíme nějaké ty bolístky pro žánr typické (roztřesená kamera, již zmíněné tupé postavy) ve výsledku dostaneme solidní nízkorozpočtový horůrek. Nic víc, nic míň. ()

maddy

I exist. You exist. Bigfoot EXISTS. Ďalší z príspevkov do radu found footage, tento krát o Bigfootovi. Od Eduarda Sáncheza som po tých rokoch už nič nečakal, ale nakoniec si natočil taký „Blair Witch s Bigfootom“, čo je po tých hlboko podpriemerných kúskov typu Lovely Molly alebo Seventh Moon rozhodne potešujúce. Je to síce len ďalší found footage so všetkými pre a proti ktoré k tomu patria, ale v rámci zvolenej témy to zvládol celkom obstojne. V horore s „blízkym príbuzným Yettiho“ sa asi nedá vymyslieť nič extra ohurujúce, ale v rámci žánru Exists bez problémov funguje. Chýba tu zbytočná úvodná zoznamovačka s postavami, kde sa dlhé minúty čaká kým sa vôbec niečo začne diať, ale namiesto toho sa ide hneď na vec, postavy nie sú otravné, ich konanie neirituje, majú pud sebazáchovy a v rámci možností jednajú uvážene (OK, asi až do posledných dvoch minút filmu, kde namiesto toho, aby som Bigfoota ktorý vyvraždil všetkých mojich kamarátov odstrelil, keď ho mám na meter od namierenej zbrane, tak si s ním (ňou?) radšej pokecám a uprosím ho, aby ma nechal na pokoji!). Množstvo scén efektne pracuje s napätím (útek na bicykli, dobíjanie sa do chatrče, karavan), vďaka krátkej stopáži to má spád a po celý čas sa vyhýba hluchým miestam. Škoda, že záver to celé viac nezintenzívnil, nepripravil si aspoň jediný nečakaný moment, ale namiesto toho to skončí v rovnakom tempe ako to aj začalo. Vo výsledku však nečakaná spokojnosť, ale vyššie hodnotenie tu jednoducho nie je začo udeliť. Vzhľadom na tému bigfoot + koncept found footage to vyslovene nemá čím ohúriť, avšak prevedenie to má slušné. Avšak pochybujem, že v danej tématike sa dá vymyslieť niečo lepšie. Subžáner found footage hororov už vyčerpal sto krát všetko možné, takže Exists aspoň neomieľa po dvanásťtisíci krát príbeh o duchoch, problémom je však to, že Bigfoot už dnes nikoho nevystraší. V rámci možností to však bola aspoň zábavná, občas správne napínavá osemdesiatminútová jazda. Oveľa lepšia ako väčšina chabých príspevkov s Bigfootom, napríklad nedávny Willow Creek. CELKOVO: 3* (6/10) ()

kaylin

„Exists“ je klasické found footage, což pro mě prostě automaticky znamená, že to je snímek, který mi nepřinese nic nového, snímek, kde se budou postupy opakovat a kde se budou opakovat i záběry, které už jsem viděl tolikrát, že je prostě vidět nechci. Sánchez toho ukáže víc, ale ani tak to není něco, co by mělo diváka naprosto odrovnat. Naopak, spíše je to něco, co v tom množství podobných filmů zapadne. ()

• Natáčalo sa v štáte Washington. (Marceloo)
  • Brian Steele, ktorý stvárnil v tomto filme Bigfoota, takisto stvárnil Bigfoota aj v rodinnom seriáli Harry a Hendersonovci (1991). Rovnaké postavy s diametrálne rozdielnymi vlastnosťami. (KN1Fe)

Časové pásmo bylo změněno