Houbaření

(festivalový název)

Politik Aadu si vyrazí s manželkou do lesa na houby právě v den, kdy je novinářem telefonicky konfrontován ohledně podezření z korupce. Shodou náhod se spolu s manželským párem ocitá v autě i namyšlený rockový idol Zäk. Místo, jež žena k houbaření vybrala, je plné výletníků, a tak se Aadu rozhodne vyhledat klidnější lokalitu. Les, který nakonec najdou, je však možná až příliš hluboký a nehostinný, nalézt cestu ven nemusí být tak jednoduché… Satirická tragikomedie s prvky osvěžujícího černého humoru je celovečerním debutem estonského režiséra a scenáristy Toomase Hussara, který si bere na mušku často bezohledné jednání současných politiků či mediálních hvězd, ochotných jít kvůli moci a popularitě přes mrtvoly. (MFF Karlovy Vary)

MM11

Nerostou (asi jako u nás). Prorůstová opatření jsou ráznější... Zvláštní zážitek -> napadl by vás motiv sběru hub coby podivně zakletá obžaloba dnešní společnosti? Všudypřítomný konzum, kult hvězd a prázdných idolů, touha po zachování "osvědčeného", frustrace, mediální realita. Soupis volající po zadumaném dramatu se v estonském hávu přetavil do třeskuté komedie s nápadným humorem. Částečně reaguje na aktuální jevy (které jsou nám však velmi blízké), částečně se pokouší o groteskní stylizaci, kde občas selhává, neboť má sklon každý gag dovysvělit a vždy pro jistotu použít ještě přinejmenším dvakrát. Silně nepřesvědčivé (ve smyslu vykonstruované) jsou jednotlivé figurky, jenže v tomto případě je nepochybně součást hry nadsazovat a nese to ovoce. Závěrečný projev před novináři (aneb jak ze sebe udělat užitečného idiota snadno a rychle) za doprovodu sedmé Beethovenovi symfonie nemá chybu. Skladbu si pravděpodobně dlouho nevyslechnu bez vzpomínky a pousmání Pro tuhle scénu musím zvýšit na čtyři. (MFFKV 2012) ()

MontyBrogan

Geniálne absurdná komédia, ktorej som na chuť prichádzal veľmi pomaly, no nakoniec som ju hltal, ako vodu z hrnčeka nájdeného v chalúpke, po noci strávenej putovaním lesom. Spočiatku na mňa humornosť hlavnej zápletky pôsobila celkom rozpačito. Tá pozostávala zo situácie, kedy sa dospelých ľudí, dokonca nie obyčajných, ale známych osobností (mohli by sme na to mať nejaký podobne výstižný výraz, ako je v angličtine public figures), začala zmocňovať panika už asi po desiatich minútach, odkedy zistili, že sú stratení v lese. Ako náhle som však pristúpil na túto hru, vtipné mi bolo zrazu všetko. Nezvyčajný humor sa síce neprestával stupňovať, ale keď prišla do toho magického lesa armáda, myslel som, že ma nemôže prekvapiť už nič. Ale ten "seriózny" koniec? No výsmech celému svetu; od vidláka, ktorého zjavne v novinách zaujímajú iba negatívne informácie; cez rockovú hviezdu s drsným emo-imidžom len navonok; až po farizeja s ľudskou tvárou v hlavnej úlohe. Toto všetko a ešte oveľa viac uvidíte zajtra večer v hlavných správach, hneď po spravodajstve o počasí od veštice Teodory, a pred reality show XXX Factor - horúce detaily zo súkromia našich politikov. _ Videné v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní so svetovou kinematografiou. ()

mat.ilda

Nevyžádaný zátěžák pro politika, ženu, co mu vládne a ustrašeného rockera bez vindry v kapse, jinak také estonská koláž s asociacemi na Záhadu Blair Witch, Mášu a medvěda, Chatu v horách, Wild Nature, Zachraňte vojína Ryana, Star Trek a přenos ze schůze parlamentu - přesně v tomto pořadí - a celé je to komedie, tak si s tím poraďte... Mno, takové houbaření mimo vyznačené cesty dokáže sakra prověřit charakter. Zajímavá kamera, pohodová hudba a hlavně - rocková hvězda Zäk s očima Evy Green, lesním rozcuchem a bukvicí ve vlasech - k sežrání! :-) Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií ()

pornogrind

... Stalo se tam něco o čem bych měl vědět? Ne nic. Nic se tam nestalo. Tři dny houbaření a zábavy... Seenelkäik/ Mushrooming/ Houbaření je zvláštním a zároveň (žánrově)těžko zařaditelným filmem. Zde se mísí napětí i atmosféra, humor s černým humorem a satira s absurditou. No prostě skvěle poskládanej a fungující mix. Tenhle estonskej kousek to má u mě za plnej počet hvězd tady asi nemám co řešit. Tohle mi prostě fakt neskutečně sedlo. Na závěr už mi zbývá jen poděkovat uživateli griph kterej mi k filmu dopomohl a já jsem si díky němu mohl dopřát tenhle parádní filmovej zážitek. Takže díky griph ()

Malarkey

Po některých názorech jsem se připravoval na cokoliv. Ony estonské filmy jsou trošku od rány. Nakonec jsem byl ale fakt mile překvapen. Režisér totiž z nepříjemných postav dokázal po pár tajuplných nocích v lese vytvořit vcelku sympaťáky, kteří by čisté místo na svém těle hledali marně. O to větší absurdita spojená s legrací to byla. Ve své podstatě totiž opravdu jde jen o to, že jeden politik jde do lesa se svojí manželkou a „kamarádem“ hudebníkem houbařit a ztratí se. To je námět sám o sobě dost divnej. Zpracování se mně ale líbilo, občas jsem se fakt zasmál a do toho v tom byla vidět určitá srážka normálního člověka s politikem, což dokazuje, že oboje není totéž a nikdy nebude. Viděno na základě Challenge Tour 2015 ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz