West of Memphis

Dokumentární

Nový Zéland, 2012, 147 min

Amy Berg

Billy McMillin

Takhle si můžu sednout, podepsat komentář pana "Slasher" a jít si po svém. Tenhle dokument rve uvnitř a šlape po tom. Má jednu obří nevýhodu - pořád je to vlastně sumarizace něčeho většího. Avzhledem k tomu, že obsahu je tolik, tak sumarizace musí krájet a nakonec ani ty dvě a půl hodiny nestačí. A navíc ten závěr je, zřejmě jako samotný případ, nedokousnutý. Ale West of Memphis má taky jednu obří výhodu - donutí zkouknout Paradise Lost trilogii. A za to mu jsem moc vděčný. Opravdu se přiznám, že dávám 4* jen proto, že očekávám, že tu poslední díru zaplní trilogie. Zaplní? Otázky vyžadují odpovědi. I ty dokumentární!(8.9.2014)

Pokud vás memphiská trojka skutečně zajímá a pokud chcete vidět, jak právo nefunguje, nebo jak by fungovat nemělo, je "West of Memphis" dokonalým dokumentem. Tohle není jediný případ, kdy justice zklamala, ať už skutečným výsledkem, anebo minimálně postupem. Důkazů na to, abyste si udělali vlastní úsudek je dost, ale co se hlavně ukazuje, to je šílenství lidí, kteří se nechají zbláznit hloupými slovy.(9.10.2014)

Konečně se pro mě už dnes nejschůdnější formou dozvídám příběh West Memphis Three; příběh brutálního zdémonizování a moderního honu na čarodějnice, tří ztracených nevinných životů vinou pár kreténů v systému, nasledného zdlouhavého boje a veřejné iniciativy po spravedlnosti, včetně angažovanosti celebrit (Eddie Vedder, Peter Jackson, Henry Rollins...). Je to velmi zajímavé hned v několika rovinách. Jestli chcete silný a podnětný dokument, který by měl vyvolat různorodé emoce, tak tady je.(5.6.2013)

Po dlhej dobe som mal chuť na nejaký dobrý krimi dokument a West of Memphis dokonale splnil moje požiadavky. Kvalitne spracovaný príbeh o jednej tragickej udalosti v Arkansase, roku 1993. Prípad ktorý sa ťahal (a pravdepodobne ešte aj bude ťahať) neuveriteľných 17 rokov. Americká justicia je pre mňa niekedy skutočne nepochopiteľná záležitosť s množstvom nezmyselných precedencov a zákonov. Súdu sú poskytnuté jednoznačné vzorky DNA a ten ich zmietne zo stola, pod nosom majú po celý čas podozrivého číslo jedna so všetkým priamimi aj nepriamimi dôkazmi proti nemu a oni ho ani poriadne nevypočujú, a nakoniec priznáte vinu za zločin, ktorý ste nespáchali a pustia vás na slobodu len preto aby ďalej nemuseli pátrať po skutočnom vrahovi alebo platiť odškodné. Pri tomto dokumente sa človek viac naserie ako zabaví. Je to ťažké pozeranie bez akýchkoľvek svetlých miest. 80 %!!(9.9.2018)

Uznávám, že jsem slavné dokumenty Paradise Lost neviděl (slibuji, že doplním) a naivně si myslel, že si dám jen takové dvouhodinové shrnutí a bude to k tématu stačit. Chyba, ač mé první skutečné seznámení s případem, cítím se neuspokojen a nevyděl jsem nic výjimečného, než pouhé prolétnutí fakty. Jenom vědomí, že venku existuje něco lepšího, většího a mnohem unikátnějšího co se filmového dokumentu týče (Paradise Lost série se odehrává během 15 let a časový odstup určitě nabízí zajímavou perspektivu) mě prostě drásá uvnitř a sráží West of Memphis do průměru. Takže pokud jste v časovém presu, možná dejte tomuto brífku šanci, jinak hned k tomu pravému, což je "velká" trilogie od HBO. Garantuji vám, že k velikánům, kteří se již podobnými tématy zaobírali jako je Errol Morris, či Werner Herzog (částečně) nesahá práce Amy Berg ani po kolena. 65 %(14.7.2015)