Taxi, maringotka a korida

Taxi, Trailer and Corrida

Komedie

Francie, 1958, 86 min

• ORIN

Nedivím se, že se Louis de Funés před rokem 1964 zásadně neprosadil a neproslavil. Jeho způsob herectví, jenž už tehdy nestavil na dialogu, ale na expresivitě/výrazu, s jedinou (navíc dost otravnou) grimasou je velmi málo. Scénář psaný na koleni, který je víceméně sledem na sebe více či méně navazujících scének a skečů zastřešuje až přespříliš fádní a jednoduchá zápletka. Chápu, že se v té době ve Francii točilo velké množství podobných nízkorozpočtových taškařic, tahle ale sotva vystupuje z šedého průměru.(26.6.2013)

Ze starších černobílých Funèsových filmů, co se k nám v poslední době dostaly na DVD, je tenhle pro mě nejzábavnější. Svým pojetím, bláznivými gagy, klikatejma silnicema a lehce kriminální zápletkou předchází podobným filmům ze šedesátých let, i když trpí řadou nedostatků. Nestojí to celé jenom na Funesovi a my tak máme možnost seznámit se například s kdysi populární manželskou dvojicí Raymond Bussières-Annette Poivre. Scénka s veselou krávou nebo rvačka v kabaretu jsou vážně vtipné, smířil jsem se i s nedotaženým koncem. A dabing Václava Faltuse jsem už přestal řešit, člověk si časem zvykne.(4.5.2012)

Dobře, že se do toho Václav Faltus pustil, i když nemyslím, že se North Video poučilo na Jak vykrást banku, že se vyplatí nespěchat. Přeci jen, v některých fázích to vůbec nezní jako FF. A teď k filmu, který může být pro příznivce LDF zklamáním. Copak o to, Taxi, maringotka a korida bohatě naplňuje kategorii bláznivé komedie, možná až moc, ale jsou to především Funesovy nezvykle dlouhé dialogy, které ho odlišují od jeho pozdějších a slavných rolí (kdy hrál více tělem a tváří než hlasem).(12.5.2011)

Velmi dobrá, příjemně oddechová komedie s Louis de Funesem, který tu má dostatek prostoru, aby předvedl svůj talent. Uvádí se, že režisér André Hunebelle ho tímto filmem vytáhl z anonymity a Louis de Funes tu získal trvalou pozornost široké masy diváků. Z dnešního pohledu možná naivní černobílý produkt se značně nedokonalým technickým provedením (např. sekvence s umělým býkem, filmové pozadí scén jedoucích vozů aj.), avšak s mnoha dobrými prvky a rezidui, které koření v tradici klasické grotesky, road movie i konverzačního sitcomu. Toto bylo přivedeno k dokonalosti až v 60. letech, např. v Ouryho již nádherně barevném "Smolaři" s Funesem a Bourvilem nalezneme řadu prvků z Taxi a maringotky, přičemž místo krás Španělska se oko potěší krásami Itálie. Hluchá místa tu v každém případě zachraňuje cukrová panenka Paulette Dubostová, jakási francouzská Marylin Monroe, na níž se (přinejmenším mužský) divák jistě rád podívá, aniž by se muselo zrovna něco dít. A ovšem Louis de Funes, který tu již předvádí to nejlepší ze svého širokého spektra grimas i kabaretních prvků (např. flamengo). Díky Václavu Faltusovi za dabing! - - - - - Mimo jiné v roli gangstera Pedra tu již vidíme Joacquese Dynama, který později hrál skvěle natvrdlého komisaře Bertranda ve Fantomasovi.(9.7.2011)

3,5. Prostě taková velice nadsázková simple sranda o tom, jak dvě rodinky povedených Pařížanů vyjedou na dovolenou do Andalusie a cestou se potkají se zlodějkou (...) diamantů či spíš diamantu. Ten po decentní peripetii končí v kabátě pana Pařížana, aniž by o tom věděl a začíná bláznivá jízda, kterak ho dostat zpět. Film odsejpá a místy je to skutečně legrace!(22.4.2011)