Taxi, maringotka a korida

Taxi, roulotte et corrida

Taxi, Trailer and Corrida

Komedie

Francie, 1958, 86 min

Velmi dobrá, příjemně oddechová komedie s Louis de Funesem, který tu má dostatek prostoru, aby předvedl svůj talent. Uvádí se, že režisér André Hunebelle ho tímto filmem vytáhl z anonymity a Louis de Funes tu získal trvalou pozornost široké masy diváků. Z dnešního pohledu možná naivní černobílý produkt se značně nedokonalým technickým provedením (např. sekvence s umělým býkem, filmové pozadí scén jedoucích vozů aj.), avšak s mnoha dobrými prvky a rezidui, které koření v tradici klasické grotesky, road movie i konverzačního sitcomu. Toto bylo přivedeno k dokonalosti až v 60. letech, např. v Ouryho již nádherně barevném "Smolaři" s Funesem a Bourvilem nalezneme řadu prvků z Taxi a maringotky, přičemž místo krás Španělska se oko potěší krásami Itálie. Hluchá místa tu v každém případě zachraňuje cukrová panenka Paulette Dubostová, jakási francouzská Marylin Monroe, na níž se (přinejmenším mužský) divák jistě rád podívá, aniž by se muselo zrovna něco dít. A ovšem Louis de Funes, který tu již předvádí to nejlepší ze svého širokého spektra grimas i kabaretních prvků (např. flamengo). Díky Václavu Faltusovi za dabing! - - - - - Mimo jiné v roli gangstera Pedra tu již vidíme Joacquese Dynama, který později hrál skvěle natvrdlého komisaře Bertranda ve Fantomasovi.(9.7.2011)

Vtipná a bláznivá, dalo by se říct krimikomedie, kde Funés uplatnil svůj humor plný gagů a byl výborně doplněn ostatními, kteří nebyli jen vedlejšími figurkami. Cesta z Paříže do Sevilly na dovolenou, se změní v bláznivou hru o pašovaný diamant. Véra Valmont byla okouzlující a rovněž tak její cadillac je nádhera, prostě k sobě seděli. Dabing Faltuse není špatný, není přehnaný a nijak afektovaný, je to podané v poklidu, ale raději jsem to shédl v originále.(11.2.2013)

Dobře, že se do toho Václav Faltus pustil, i když nemyslím, že se North Video poučilo na Jak vykrást banku, že se vyplatí nespěchat. Přeci jen, v některých fázích to vůbec nezní jako FF. A teď k filmu, který může být pro příznivce LDF zklamáním. Copak o to, Taxi, maringotka a korida bohatě naplňuje kategorii bláznivé komedie, možná až moc, ale jsou to především Funesovy nezvykle dlouhé dialogy, které ho odlišují od jeho pozdějších a slavných rolí (kdy hrál více tělem a tváří než hlasem).(12.5.2011)

Myslel jsem si, že Funes s četnictvem, Fantomasem a různými vtipnými figurkami, které jsou dnes jedny z nejkultovnějších ve světové kinematografii, bavil až v podobě barevné, a dle přečteného životopisu jeho sláva byla započata Oskarem. Je obrovská škoda, že tento film je tak starý a tím pádem ne tak dokonalý zpracováním. Každopádně po shlédnutí tohoto dílka jsem byl neskutečně nadšen, vtipnost, míchaná s akcí, je zde hlavním prvkem. Mimořádný film a pro milovníky Funesovi ztřeštěnosti rozhodně doporučuji. Trošku nadhodnocuji, ale myslím, že zaslouženě.(13.6.2011)

Sám jsem od týhle komedie vůbec nic nečekal, ale chtěl jsem to vidět, protože tady dostal Funés jednu ze svejch prvních hlavních rolí. Nakonec z toho vylez docela koukatelnej film. Funés tady sice ještě nebyl vyloženě v takový pozici, že se všechno točí okolo něj, jako v jeho pozdějíšch filmech, ale pobavil mě i tak. Ostatní herci mě moc nezaujali. Snad kromě tý hlavní buchty, protože ta vypadala jak Marilyn Monroe. Humor je dost jednoduchej, chvílema skoro až primitivní, ale to mi celkem nevadilo. Jinak mě překvapilo, že ve filmu byla už tenkrát skrytá reklama na sýr Veselá kráva. A dostalo mě, že ta krabička už v roce 1958 měla úplně stejnou podobu, jakou známe z dnešní doby.(8.8.2012)