Na dva západy

• Francie À double tour (více)

Příběh nerovného manželství, svázanosti s majetkem a touze po svobodě a lásce se odehrává uprostřed léta v jižní Francii. Díky svým penězům ovládá chladná Thérese svého manžela, svou neústupnou povahou a výchovou bez lásky poznamenala svého syna a dcery. Nelze se divit, že její manžel Henri touží opustit dům prolezlý přetvářkou a odejít se svou milenkou, krásnou svobodnou umělkyní. Ve chvíli, kdy se konečně odhodlá skočit do neznáma a opustit manželku i její peníze, stane se tragédie... Snímek Na dva západy je třetím filmem mistra kriminálních psychologických příběhů Claudea Chabrola a sedmým celovečerním filmem Jean-Paula Belmonda. Film soutěžil na Benátském festivalu v roce 1959, herečka Madeleine Robinsonová tam získala Cenu za ženský herecký výkon. (Česká televize)

gizi

Doba vzniku = hudba, která mi nesedí (když pominu Mozarta a Berlioze). První půlka dost průměrná, pak to ale začíná být nejen víc zajímavé, ale i víc autorské. 70% a 4*. ()

jure_rak

Poměrně zdlouhavé, navíc jsem samozřejmě trpěl českým dabingem v podání asi padesátiletého Krampola (Belmondovi je asi dvacetpět). Když jsem to už chtěl vypnout, stala se vražda, překvapivý zvrat, konečně nějaká "akce". Ale na můj vkus až příliš pozdě, aby to změnilo dojem z promrhaného času. Vidět jednou, ok, ale vicekrát? Těžko. Možná až budu mít depku a budu se chtít dorazit. ()

Stefi_836

Celkově nesourodé. Chabrol zde použil tři žánry a vyšel z toho spíše jakýsi art. Film totiž klopýtá mezi milostným příběhem, psychologickým dramatem a kriminálkou. Jen naráží do již zmíněných žánrů, ale nedrží se ani jednoho. Dějová linka minimální. Nudu střídá očekávání, které se nedostaví ani na konci filmu. Snímek postrádá svižné tempo, gradaci nebo vývoj příběhu. Prakticky se celou dobu jen seznamujeme s postavami. Charakter hospodyně je sice velice zdařile vykreslen, ale nakonec vyšumí úplně do ztracena. Vraždu nikdo nevyšetřuje, vrah se sám od sebe objeví. Namísto odhalování zločinu, se zde zbytečně přikládá váha vztahu milenců, kteří tajně válí sudy ve vlčím máku. 2*za Belmonda, který vnáší do filmu tak očekávaný rozruch, za odkvetlou manželku a za středně retardovaného syna, který má lehounké působivé homosexuální vzezření. ()