poster

Jeptišky od sv. Archanděla

 • Itálie

  Le monache di Sant'Arcangelo

 • Velká Británie

  The Nuns of Saint Archangel

Drama / Historický

Francie / Itálie, 1973, 100 min

Komentáře uživatelů k filmu (4)

 • Karlos80
  ****

  Nuns of Saint Archangel se oficiálně řadí mezi tzv. Nunsploitation filmy, i když je to v podstatě a ve vší jednoduchosti parádní kostýmní historické drama, kde se kladl opravdu velký důraz na různé drobné detaily. Film byl prý dokonce založený na skutečném skandálním příběhu, který se odehrál někdy v 16. století v klášteře svatého archanděla Bajana v italské Veroně! Snímek má pozvolnější rozjezd, ale dostává vás čím dál více do středu zájmu, tím jak se strhující intrikářský děj a zajímavé charaktery rozvíjejí. Klášterní politické a náboženské machinace, zlo, korupce, boj o moc resp. hierarchie mezi církví a aristokracií, v pozadí je tu i děsivá inkvizice. Film zaujme jednoznačně svou scenérií, kamerou, a hudbou-úžasné chorálové zpěvy. Dobrá temná atmosféra, menší nahota, nějaký lesbický sex dvou sester, a posledních 30 minut (kde samotným vrcholem filmu jsou procesy a tvrdé mučení), stojí rovněž za to. Velká Anne Heywood v roli nemilosrdné Matky Giulii, která touží o pozici nejvyšší matky představené, to dlouhé utrpení co předvedla ve finále, bylo naprosto něco obdivuhodné. Sladká Ornella Muti v jedné ze svých raných rolí, tady na krátko a v mužském oblečení dokonce, trochu antisexy tedy. Režisér Paollela natočil ve stejném roce ještě jedno nunsploitation dílko "Storia di una monaca di clausura". Moc hezký a vkusný snímek, kde jeho výrobní hodnoty jsou vskutku nadprůměrné. Doporučuji, všem kdo rády filmy s touto tématikou.(26.9.2011)

 • dopitak
  ***

  Hvězdička za vysvlečené sestry, ale moc bych to nepřeceňoval. Atmosféra mě vyloženě zklamala, divákovi chybí nějaká hlavní postava, jejímž prostřednictvím by prožíval příběh. Pozdě příchozí Ornella to tedy není, ačkoliv s kolegou nesouhlasím, i na kluka jí to sluší sakra hodně. Hrátky ve sklepě na konci jsou spíše pro fajnšmekry, nahé postavy ale zaslouží uznání a souložící jeptišky taky.(2.7.2015)

 • erl
  ****

  Je třeba uvést na pravou míru že tento film není žádný horror ale historické drama odehrávající se v prostředí řádových sester. Potěšil mě výkon Luca Merendy v roly kardinála který tuší že mezi jeptiškami se děje něco nekalého. I přes naprosto jiná očekávání jsem došel naplnění:-)(2.1.2010)

 • gumli
  ****

  Kdeže,žiadny horror,historický film,a ešte k tomu výborný.Dokonca som váhal medzi štvorkou a päťkou.Dosť hodne nahoty,lesbickej lásky,intríg,korupcie,inkvizície atď.Mníšky sú väčšinou veľmi pekné,hraje tam aj Ornella Muti,ešte dosť mladá.Dej filmu je v kláštore kdesi blízko Verony v Taliansku.Matka predstavená zomiera a sestra Giulia jej akože pomáha vyliečiť sa,v skutočnosti ju pomaly zabíja jedom.Ale ešte ďalšie dve rádové sestry majú zálusk na miesto predstavenej.Sú to sestra Chiara a sestra Lavinia.Kardinál začne niečo tušiť a tak sa začne vyšetrovanie,proces,mučenie.Film je inšpirovaný príbehom známeho spisovateľa Stendhala.Veľmi dobrá organová hudba a chrámový spev.Kardinál aj pán farárko mi boli odporný.Kardinál mi pripadal ako arogantný pako a farárko ako buzík.Určite tento film stojí za pozretie.(9.2.2010)