Reklama

Reklama

Zelená poušť

Obsahy(1)

Průměrný Evropan nebyl nikdy tak zodpovědný za devastaci tropických deštných pralesů, jak je tomu dnes. Čím je to způsobeno a můžeme tomu zabránit? Dokumentární film Michala Gálika Zelená poušť, jenž nás zavede na tropický ostrov Borneo, nám poskytne nejen odpověď na tyto otázky, ale prozradí nám i zarážející tajemství, které skrývá průmysl s palmovým olejem. Film Zelená Poušť podává reálné svědectví o problémech způsobených pěstováním olejných palem na Borneu. Dokument není jen příběhem o palmovém oleji, je i příběhem o globální odpovědnosti a o tom, že my, jako spotřebitelé, máme v rukou obrovskou moc, když našimi rozhodnutími při nakupování dokážeme ovlivňovat i to, co se děje na druhé straně planety. Divák dostane možnost proniknout hlouběji do problematiky prostřednictvím skutečných příběhů a rozhovorů s místními lidmi i odborníky. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (34)

kaposlav 

všechny recenze uživatele

V prvom rade musím napísať, že obsah je zaujmavý, ale spracovanie pokrivkáva. Pokladám si otázku, že do kedy to naša planéta vydrží a k čomu budu tolké peniaze ludom, čo zarábajú na ničeni planéty, keď ju úplne zničia. Najhoršie je, že tento druh osvety je neúčinný. Možno dnes sa divák dokumentu v obchode zamyslí pri nakupovaní, že či neobsahuje palmový olej, ale o pár dní a nehovoriac po pár týždnoch si ani nespomenie na tento problém. Udelil by som 3*, ale vzhladom k obsahu (nie filmová kvalita a spracovania) dám 4*. ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Uvedomte si, že tento film vznikal s obmedzenými finančnými prostriedkami s použitím amatérskej videotechniky a bez predchádzajúcich skúseností s natáčaním. Hnacou silou bolo nadšenie, nie je pre komerciu, je určený pre tých, ktorých zaujíma ochrana prírody. Čo ste tu chceli retrospektívy alebo nebodaj nejaké tarantinovské miešanie žánrov? Podľa mňa veľmi kvalitný dokument, ktorý poukazuje na problém, ukazuje ho z rôznych pohľadov a dáva aj riešenia, ktoré môžme robiť my, lebo tie spoločnosti to robia kvôli peniazom, ktoré im my za to dávame. Takýto svet sme si stvorili a je to z našej strany veľmi nezodpovedné, veľmi ho chválim, treba ho vidieť, zamyslieť sa, konať a najmä by som ho odporučil ľuďom. ()

Reklama

Marze 

všechny recenze uživatele

Tak už i legendární Borneo homo sapiens sapiens a kapitál zdevastoval. Každý den přibude na Zemi obyvatel v ekvivalentu jednoho okresního města. Lidem v jihovýchodní Asii, Arábii a Africe by měl někdo zopakovat slova papeže Františka, které pronesl na Filipínách , aby se nemnožili bezhlavě jak křečci. Velmi depresivní dokument. Zničit celou zemi s tím, že po 30 letech palma přestane plodit a z krajiny se stane neúrodná pastvina , s tím že už budu mrtvej, je hodně sobecké. Dokument na televizi Noe. ()

whack 

všechny recenze uživatele

Borneo a Sumatra sú dva z najviac biologicky rozmanitých oblastí na svete a napriek tomu majú najdlhší zoznam ohrozených druhov, vrátane mierumilovného orangutana. Odhaduje sa, že 6 až 12 týchto orangutanov je zabitých každý deň kvôli palmovému oleju. Tieto jemné stvorenia sú buď zabité v procese odlesňovania, keď sa zatúlajú do plantáží palmového oleja hľadajúc jedlo, alebo pri nelegálnom obchode so zvieratami potom, čo sú zajatí a držaní v extrémne zlých podmienkach. Ročne sa vyrába zhruba 50 miliónov ton palmového oleja, pričom takmer všetok palmový olej je nenahraditeľným zdrojom, čím nahrádza 12 mil hektárov hustého, biologicky rozmanitého dažďového pralesa. To je ekvivalent každoročné odlesneného územia o veľkosti Severnej Kórey iba kvôli účelu palmového oleja! Keby nebolo takýchto dokumentov, ľudia by o ničom ani nevedeli. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tak jsem se chtěl podívat ze zvědavosti na Heurece jaké recenze mají Bohemia Chips horská sůl. Recenzí tam moc nebylo, většinou byly staré a jedna byla negativní z důvodu užití palmového oleje (což už dnes není pravda). A pod recenzí byl vložen odkaz na video uložené na YTB Zelená poušť. I jsa člověkem zvídavím jsem si během nudné konverze jednoho home videa film pustil. Čekal jsem nějaký další ekoteroristický film typu nejezděte auty zachráníte planetu a ideálně ještě při tom přestaňte jíst maso a vejce. Jenže tenhle dokument od prvních minut velice zaujal a s těmi dalšími jsem byl čím dál více šokován. Každý jsme už asi slyšeli o kácení deštných pralesů kvůli dřevařské lobby i kvůli palmám olejným. Jenže svět je veliký, pralesy obrovské a tak to tady v ČR člověka až tak nepálí. Navíc máme své problémy, třeba kůrovce ve smrkových monokulturách. Každý má halt něco no... Jenže když jsem to dokoukal a viděl ty mapy, byl jsem v šoku. Je neuvěřitelné, že někteří lidé a vlády jsou tak pitomí, že si za kufry peněz pod sebou klidně uřezávají větev. A pokud pod nimi nekřupne, pak pod jejich dětmi už určitě. Ano, dokument působil lacině, taky to netočila BBC s mega rozpočtem. Ale právě o to více byl upřímnější a právě o to více si jej cením. Je to tak. Kde není poptávka, není nabídka. Jistě trh je obrovský a vypadne-li ČR, případně EU převezme olej Asie, Čína... Přesto ale má cenu užívání tohohle zeleného moru bojkotovat. Nikdy jsem takhle natvrdo do ničeho nešel, ale dávám si závazek, že od teď nekoupím nic v čem palmový olej je (bude-li to tam uvedeneo). Panu Gálikovi dávám za tenhle počin 5 hvězd a velice si ho za potřebu natočení tohoto apelujícího sdělení vážím! * * * * * ()

Galerie (10)

Zajímavosti (1)

  • Film vznikal s veľmi obmedzenými finančnými prostriedkami, s použitím amatérskej videotechniky a bez predchádzajúcich skúseností s natáčaním. „Film Zelená púšť vznikal bez sponzorskej podpory a profesionálneho štábu. Hnacou silou projektu bolo predovšetkým nadšenie pre ochranu prírody a zvierat. Z tohto dôvodu film nie je určený pre komerčné využitie. Rád by som preto zdôraznil, že film je voľne šíriteľný a čím viacej ľudí ho uvidí, tým väčší zmysel bude mať," objasnil Michal Gálik. (mgalik)

Reklama

Reklama