poster

Zelená poušť

 • slovenský

  Zelená púšť

 • anglický

  Green Desert

Dokumentární

Slovensko, 2012, 60 min

Režie:

Michal Gálik

Kamera:

Michal Gálik

Hrají:

Zdeněk Suchý
 • whack
  *****

  Borneo a Sumatra sú dva z najviac biologicky rozmanitých oblastí na svete a napriek tomu majú najdlhší zoznam ohrozených druhov, vrátane mierumilovného orangutana. Odhaduje sa, že 6 až 12 týchto orangutanov je zabitých každý deň kvôli palmovému oleju. Tieto jemné stvorenia sú buď zabité v procese odlesňovania, keď sa zatúlajú do plantáží palmového oleja hľadajúc jedlo, alebo pri nelegálnom obchode so zvieratami potom, čo sú zajatí a držaní v extrémne zlých podmienkach. Ročne sa vyrába zhruba 50 miliónov ton palmového oleja, pričom takmer všetok palmový olej je nenahraditeľným zdrojom, čím nahrádza 12 mil hektárov hustého, biologicky rozmanitého dažďového pralesa. To je ekvivalent každoročné odlesneného územia o veľkosti Severnej Kórey iba kvôli účelu palmového oleja! Keby nebolo takýchto dokumentov, ľudia by o ničom ani nevedeli.(16.8.2014)

 • klerik
  ****

  Po technickej i režisérskej stránke "obyčajný" dokument. Ale má dostatočne zaujímavú tému a úderné dávkovanie informácií. Snaha o zakomponovanie miestnych obyvateľov mi prišla trochu silená, ale inak veľmi výstižné pomenovanie problému, ktorý nie je len na Borneu a netýka sa len oleja. Zelené stromy nezanemenajú automaticky, že je všetko v poriadku...(13.3.2013)

 • schizmo
  ****

  Pokud někomu příjde téma palmového oleje zbytečně lobbystické nebo trendy, měl by se podívat na tenhle dokument. Palmové plantáže nejenže pomalu přetvářejí původní biotopy na jednostrannou poušť, ale především berou domov nespočetným druhů organismů. Až budete příště stát u regálu s potravinami a budete chtít mávnout nad závažností situace, vzpomeňte si na pláč orangutaních mimin, které v tomhle filmu taky mimo jiné taky uvidíte...(2.2.2017)

 • M1k9
  *****

  Depresivní a skličující. Tyto dokumenty servírují fakta která nelze tak lehce vyvrátit, což se stalo neblahým jevem posledních let. Aneb od pasivity, přes ignoranci k agresivnímu proti postoji. Díky "hnusným" stránkám lidské povahy jsme v bezvýchodných situacích na všech frontách. Rozložení lidí s určitým postojem zůstává naneštěstí plus mínus stejné. Pár jedinců se aktivně zapojuje, pár jen sleduje dokumenty, a tak dále. Myslím si, že to všechno akorát spěje ke vzniku nové skupiny lidí - ti co nesnášejí lidstvo jako celek. Je to i jeden z důvodů proč mi imponují mimozemské síly typu Xenomorf, protože reprezentují sílu, která dokáže populaci lidí reálně ohrozit - protiváhu. RIP Planeta Země. / Alespoň jsem o filmu řekl 10 lidem. Hádejte kolik si ho pustilo? 0 8.5/10(2.4.2018)

 • Wiikii
  *****

  Peníze vládnou světu, to není nic nového. A tento dokument se zabývá problémem, který vzniká a stále se rozšiřuje na Borneu. Ostrově, který ještě v 50´byl téměř celý porostlí jedním z nejstarších pralesů na světě. Ale teď se zde provádí těžba uhlí či odlesňování a ilegální zabírání půdy pro vznik palmových plantáží, které ničí nejen flóru, ale i faunu. .. Je až neuvěřitelné, co všechno si dovolí nadnárodní společnost pro zisk. Vykořisťování, krádež půdy, ignorace při únicích chemie do užitkové vody, vypalování pralesů spojené s vymíráním druhů či vraždění zvířat, které se třeba jen zatoulají na plantáže. .. A proč tamní vláda nic nedělá? To a mnohem více se můžete dozvědět když zhlédnete tento dokument. .... HODNOCENÍ: 90% (5*)(26.3.2016)

 • - Film vznikal s veľmi obmedzenými finančnými prostriedkami, s použitím amatérskej videotechniky a bez predchádzajúcich skúseností s natáčaním. „Film Zelená púšť vznikal bez sponzorskej podpory a profesionálneho štábu. Hnacou silou projektu bolo predovšetkým nadšenie pre ochranu prírody a zvierat. Z tohto dôvodu film nie je určený pre komerčné využitie. Rád by som preto zdôraznil, že film je voľne šíriteľný a čím viacej ľudí ho uvidí, tým väčší zmysel bude mať," objasnil Michal Gálik. (mgalik)