Český žurnál - Série 3 (2015) (série)

Matrix AB (S03E02)

(epizoda)

Situační portrét jednoho z nejvlivnějších mužů české současnosti, politika a podnikatele Andreje Babiše. Filmový štáb jej několik měsíců sledoval v záři reflektorů i v jejich stínu. Setkává se také s osobnostmi, které o Babišovi vydávají nevšední osobní svědectví. Vzniká tak ojedinělý filmový vhled do světa moci. Dokument představuje Andreje Babiše především jako veřejného činitele, který i v politické praxi používá metody, jimž se naučil při své podnikatelské činnosti. Kamera jej zachycuje v neustálém pohybu, na nejrůznějších akcích, mítincích, při osobním setkávání s občany. Je schopen mluvit s bezdomovci a vzápětí jej vidíme, jak anglicky nebo francouzsky konverzuje se zahraničními diplomaty. Na veřejnosti a před kamerou se projevuje ze své lepší stránky. Nikdo však není dokonalý – Babišovu odvrácenou tvář ve filmu charakterizují jeho bývalí spolustraníci a odpůrci. (Česká televize)

tomtomas

Myslím si, že není na škodu si občas připomenout i "temnější stránky" těch mocných, zvláště pak mocných a bohatých zároveň. Tady i tomu nejzarputilejšímu příznivci dojde, že Andrej Babiš dělá i špatné věci. Na druhou stranu, snímek je až moc neobjektivní. Mohli v něm alespoň naznačit, že Babiš není jenom zloděj a podvodník. ()

vasosak

Klobouk dolů před Vítem Klusákem a jeho týmem, že se do něčeho takového vůbec pustili. Nářky typu, že se z toho dalo vytěžit víc a že to není úplné a podobně, neberu. Je to určitá výpověď o člověku a jeho záměrech viděna určitou optikou, v určité (pro film nezbytné) zkratce. Je to pouze kamínek do celkové mozaiky znázorňující osobnost a svět Andreje Babiše. Smekám i před Babišem, že se do takové věci nechal naverbovat - byť jeho pohnutky pro to mohly být zcela zištné - možná mu mediální poradcové (Anežka?) řekli, že z toho bude Triumf vůle II nebo že to prostě je práce pro "čétéčko" a že je nezbytný, aby to udělal, protože mu to pomůže s preferencema. Nevím. Každopádně ale vím, že si takhle představuju práci lidí z veřejnoprávního média (v tomto případě Klusák a spol.). Oni jsou jednou z brzd a protivah politiky, veřejný moci, oni mají jít přes hranici svýho komfortu a sbírat výpovědi o tom, jak žijeme, koho si volíme a kdo nám vládne. Jsem dalek toho, abych si na základě 72minutového dokumentu řekl cosi jako: "Babiš je hajzl, okradl zemědělce Radu a okradl všechny a je to zlej člověk a nikdy by neměl působit v politice." Jednoznačně se ale cítím kulturně i občansky obohacen. Dík za to. ()

eplunie

Klusák sice zvládnul Babiše ukázat jako arogantního tvora, což je cajk, ale nejsem si jistá, jestli tohle byla jediná jeho ambice. Bohužel o ničem dalším nemůže být řeč, protože fakta použita spíš žádná a celý dokument je stavěný leda tak na emocích a těmi se zas až tak dobře neargumentuje. A pokud to byl záměr, tak beru, ale nevím jestli šťastně zvolený. ()

Sindibad15

A mimochodem měl celou dobu aby řekl co chtěl... zaplácl to blbostma a hloupými kecy a když byl nakonci vyzván aby se vyjádřil tak jen ukázal kdo je nepřítel a odmítl říct něco na svou obhajobu... takže aťnekecá že neměl dost času... ()

Elam

"A říkal som Anežce, serem na toho Klusáka"......posledních 5 minut rulez!! Jo,jo Andy, zřejmě tě tvoje intuice zradila, a přesně tohle sis zasloužil. Bohužel uplynuly tři dlouhé roky a tento slovenský oligarcha, je již podruhé zvolený předseda vlády za přímé podpory komunistů, navíc stále vyšetřován policií......smutný konec příběhu. ()

wodacka

Nehodnotím "herce", ale počin. Vít Klusák nám jen umožnil podívat se na osobu Babiše blíž, i v neoficiálních aktivitách, kde před sebou nemá deset mikrofonů a kamer. Choval se tak, jak je zvyklý se chovat. A to máme 5 let nazpět. I kdyby v dokumentu nevystupovali Babišovi "nepřátelé" (jak tvrdí), můj názor na něho se při sledování jeho přirozenosti jen potvrdil a umocnil. Velebnosti, du blejt! ()

MatyRock

„Pěkný podvrh paně Klusák.“ Krásné shrnutí Burešovi osobnosti. Navíc jsem konečně pochopil, jací lidé jsou voliči takového člověka. 7/10 ()