Reklama

Reklama

Český žurnál - Série 4 (2016) (série)


V nejlepším zájmu dítěte (S04E04)

(epizoda)
  • angličtina In the Child's Best Interests

Dokument otevírá žhavé téma existence kojeneckých ústavů versus přechodné pěstounské péče v České republice. Režisérka v průběhu několika měsíců sledovala osudy dětí, o které se jejich rodiče nemohou nebo nechtějí starat. Tyto děti končí u nás buď v ústavní péči, nebo u přechodných pěstounů. Oba tyto systémy péče mají své příznivce i odpůrce v řadách zaměstnanců ústavů a pěstounů, ale i politiků nebo psychologů. „Zajímal mě mechanismus rozdělování dětí, proč některé končí v ústavu a jiné u pěstounů. Zajímalo nás, co se s dětmi děje v průběhu prvních měsíců, o kterých psychologové tvrdí, že jsou pro rozvoj osobnosti zcela klíčové," přibližuje obsah svého dokumentu Linda Kallistová Jablonská. (Česká televize)

(více)

Recenze (9)

kokofek 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nejdřív jsem se musela uklidnit , protože není dobré vyjadřovat své myšlenky v takovém rozpoložení.Teď už nejsem vzteklá,ale je mi smutno,moc smutno.Jsme savci a tudíž každé mládě musí mít v rámci správného vývoje jednu osobu(je to jedno kdo to bude)která tu bude jen pro něj.V přírodě takové mládě savce zahyne.Nemusí o něj pečovat jenom jeho vlastní matka,klidně i zvíře jiného druhu,ale pokud by bylo v nějakém zařízení,kde se střídá pečující osoba ,tak nepřežije. Často mládě zvířete (savce)odchová i člověk,ale opět musí vytvořit tu počáteční pevnou vazbu.U zvířat to tedy příroda zařídila nekompromisně,ale člověk,který je ze všech savců nejbezbranější vymyslel ve své zrůdnosti kojenecké ústavy. A co je nejhorší , nehodlá se jich vzdát.Ačkoliv i ministryně sociálních věcí má na věc(jak sama tvrdí) ten správný názor,tak se nic neděje.Dál budou vyrůstat jedinci,kteří budou mít v dospělosti problémy se svými vztahy k lidem i k okolí,jen proto,že někteří jedinci v tomto státě brání sobecky své posty.FUJ ()

MP17 

všechny recenze uživatele

Někteří politici (političky) jsou prostě svině i v takových, zdánlivě nepolitických, záležitostech, člověk může jenom zuřit. ()

Reklama

PoprockCZ 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Opět peníze převládají nad morálním svědomím. Je mi celkem smutno, když přímo ošetřovatelky řeknou, že do ústavu přijaly 7 dětí, zatímco 10 přechodných pěstounek na miminka čeká. Rozumné argumenty přehlíží a opírají se o zpátečnické názory, že dítěti je přece lépe v ústavu, kde se o ně spolu s pěti dalšími dětmi stará profesionální sestra. Hlavně aby stát třeba neušetřil nebo nedej bože zrušil ústavy a využil budovy třeba na moc pěkné školky či školy. Myslím, že lidé s těmito názory by mi byli schopní i vsugerovat, že nejsem dobrý člověk, protože mě nevychovávály profesionální zdravotnice, které mají opravdický papír, ale jen obyčejní rodiče, kteří se mnou cítíli a starali se o mě s láskou. Doufám, či spíše věřím, že boj za práva dětí bude už brzy konečně pozitivně nakloněn k dítěti a ne k lidem, kteří si hlídají svá křesla. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tentoraz je Český žurnál spočiatku takmer bez konfliktu. Aj v kojeneckom ústave aj v profesionálnej rodine je o dieťa očividne dobre postarané, každá strana si ale háji svoje. A pokiaľ jedna strana práve hovori, tak si myslím, že má pravdu, takže nerozsúdim a ani nemusím. Jediné, čo ma zarazilo, že v ústave je počet zamestnancov o jedna nižší, ako je maximálna kapacita ústavu. Takže čisto matematicky na platoch sa oproti rodine neušetrí. Nasleduje "záchrana" kojenca z ústavu a snaha o jeho presunutie do rodiny. Samozrejme neúspešne, byrokracia nepustí. –––– Vyškrábnout dítě z kojeňáku je těžký. ()

Marze 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Dobře fungující sociální služba se vzdělaným personálem a standarty. Návštěva pěstounské rodiny na přechodnou dobu. Diskuse o deinstitucionalizaci. Po jaké době začíná u dítěte psychická deprivace. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama