V nejlepším zájmu dítěte (S04E04) (epizoda)

In the Child's Best Interests

Dokumentární

Česko, 2016, 1 h 8 min

Anna Šabatová

Tentoraz je Český žurnál spočiatku takmer bez konfliktu. Aj v kojeneckom ústave aj v profesionálnej rodine je o dieťa očividne dobre postarané, každá strana si ale háji svoje. A pokiaľ jedna strana práve hovori, tak si myslím, že má pravdu, takže nerozsúdim a ani nemusím. Jediné, čo ma zarazilo, že v ústave je počet zamestnancov o jedna nižší, ako je maximálna kapacita ústavu. Takže čisto matematicky na platoch sa oproti rodine neušetrí. Nasleduje "záchrana" kojenca z ústavu a snaha o jeho presunutie do rodiny. Samozrejme neúspešne, byrokracia nepustí. –––– Vyškrábnout dítě z kojeňáku je těžký.(2.12.2016)

Opět peníze převládají nad morálním svědomím. Je mi celkem smutno, když přímo ošetřovatelky řeknou, že do ústavu přijaly 7 dětí, zatímco 10 přechodných pěstounek na miminka čeká. Rozumné argumenty přehlíží a opírají se o zpátečnické názory, že dítěti je přece lépe v ústavu, kde se o ně spolu s pěti dalšími dětmi stará profesionální sestra. Hlavně aby stát třeba neušetřil nebo nedej bože zrušil ústavy a využil budovy třeba na moc pěkné školky či školy. Myslím, že lidé s těmito názory by mi byli schopní i vsugerovat, že nejsem dobrý člověk, protože mě nevychovávály profesionální zdravotnice, které mají opravdický papír, ale jen obyčejní rodiče, kteří se mnou cítíli a starali se o mě s láskou. Doufám, či spíše věřím, že boj za práva dětí bude už brzy konečně pozitivně nakloněn k dítěti a ne k lidem, kteří si hlídají svá křesla.(5.2.2017)

Děti nemám a mít nebudu, ale i tak je to k zamyšlení, co může ovlivnit povahu a duši od narození. Ústavy jsou dobrý byznys a spousta lidí v něm pracujících opravdu věří tomu, že jejich konání je dobré.(3.12.2016)

Někteří politici (političky) jsou prostě svině i v takových, zdánlivě nepolitických, záležitostech, člověk může jenom zuřit.(2.12.2016)

Nejdřív jsem se musela uklidnit , protože není dobré vyjadřovat své myšlenky v takovém rozpoložení.Teď už nejsem vzteklá,ale je mi smutno,moc smutno.Jsme savci a tudíž každé mládě musí mít v rámci správného vývoje jednu osobu(je to jedno kdo to bude)která tu bude jen pro něj.V přírodě takové mládě savce zahyne.Nemusí o něj pečovat jenom jeho vlastní matka,klidně i zvíře jiného druhu,ale pokud by bylo v nějakém zařízení,kde se střídá pečující osoba ,tak nepřežije. Často mládě zvířete (savce)odchová i člověk,ale opět musí vytvořit tu počáteční pevnou vazbu.U zvířat to tedy příroda zařídila nekompromisně,ale člověk,který je ze všech savců nejbezbranější vymyslel ve své zrůdnosti kojenecké ústavy. A co je nejhorší , nehodlá se jich vzdát.Ačkoliv i ministryně sociálních věcí má na věc(jak sama tvrdí) ten správný názor,tak se nic neděje.Dál budou vyrůstat jedinci,kteří budou mít v dospělosti problémy se svými vztahy k lidem i k okolí,jen proto,že někteří jedinci v tomto státě brání sobecky své posty.FUJ(4.12.2016)