Bratři Okamurovi (S06E01) (epizoda)

The Okamura Brothers

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2019, 1 h 32 min

Filip Remunda

Tomio Okamura (a.z.)

Blanka Kulová

Skvělý dokument. Moc se mi líbilo, jak Remunda nechává všem zúčastněným volný prostor a jenom je s kamerou sleduje. Což je, z mého pohledu, trefa do černého. Vše podstané uvidiíme a uslyšíme, to nejdůležitější, skutečné charaktery všech tří bratrů, tak přirozeně vyplynou. Překvapivě i Tomia. Je to právě kombinace jeho xenofobně/rasisticko/burcujících videí a starších záběrů, kde rozumuje nad uměním a drahými auty, daných dohromady s těmi aktuálnimi, kdy ho prakticky nejde normálně natočit, protože ve všech situacích, aniž by mu kdokoliv cokoliv udělal, jenom agresivně kope kolem sebe a dělá ze sebe už dopředu oběť. Když pak jeho slovy zazní, že mu jeho původ nepřinesl nikdy nic dobrého, že lepší by bylo být buď Japonec, nebo Čech, tak charakterová skládačka zapadne i u něj.(28.11.2019)

Pohled ne pouze na rozdělenou společnost, ale bohužel i rozpadající rodinné vztahy důsledkem momentální společenské frustrace. Tři braTŘI, tři rozdílné politicko-sociální názory, pohledy na svět a budoucnost. Jeden si z dětství odnesl pokoru od tatínka a zastává křesťanské hodnoty. Ten druhý si odnáší zase komplexy kvůli šikany a bojuje proti všem, kteří nejí vepřové maso a tudíž nejsou vlastenci. Tím posledním je hodný gay a skromný architekt. Dokument není nijak skvěle natočen, ale něco si z něj odnesete. Hlavně fakt, že pokud vám není lhostejná budoucnost naši země, musíte jít k volbám a ať se to může zdát sebeotravnější, věnovat hlavně několik hodin zkoumáním jednotlivých politických programů. Hodně lidem chybí informace, kritické myšlení a kvůli tomu hlasují pro stranu, která reálně zastává úplně jiné myšlenky.(3.12.2019)

Moc zajímavý dokument o třech bratřích z jedné krve, ale jak už to tak bývá, povahově i svými vlastnostmi dost odlišných. Hodnocení si samozřejmě musí udělat každý sám a nejenom podle dokumentárního portrétu, který je natočen velice zajímavou formou. Nevím proč, ale u toho mediálně nejznámějšího si vždycky vzpomenu na knihu Ladislava Mňačka "Jak chutná moc". Netuším, jestli ji také četl.(26.11.2019)

• nwx

Dokument? Ne! Je to hezké dílo o dvou bratrech, ale manipulativní o třetím. Je z něj zřejmé, komu autor straní. Dva bratři se nám tu vykreslují jako pokorní kulturní sluníčkoví dobrodinci, když tito mluví, hraje v podkresu podmanivá melodie, pak tu máme oproti nim onu rovinu "zla", kterou zde ztotožňuje Tomio. Všimněte si, že u něj se v podkresu již nepouští žádná líbivá písnička, s ním se po Japonsku procházet nebudeme, nebudeme si více povídat o jeho osudu, abychom náhodou neukázali, že i on má duši. Tak to holt autor chtěl, na jednu stranu posadit dva "růžovoučké sluníčkové kluky" a na druhou "černou ovci". Autor "dokumentu" bratry zasadil do škatulek, onálepkoval a těch svých nálepek se držel. I příznivce Tomia nám tu podává jako neinteligentní burany, zatímco reálně za ním stojí i někteří vysokoškolští profesoři. Ti se ale do krámu nehodí. Kdysi byl veřejně známý z těchto bratrů jen Tomio, pak se někomu znelíbil, tak na veřejnost vytáhli i zbylé bratry, aby je vůči Tomiovi stavěli do kontrastu. V reálu nám až budoucnost ukáže, kdo tou černou ovcí pro náš národ opravdu byl a kdo ne. Pokud chcete vidět opravdu férový dokument i o Tomiovi, to si raději pusťte třeba jeho 13. komnatu. Ta je ještě z doby, než se Tomio sluníčkům znelíbil. Tento Remundův "dokument" je, co se týče pohledu na Tomia, docela sračkou. Počítám, že ho zaplatila sluníčková promigrační proislámská multikulti queer ČT, tedy povinně my všichni. Provokativně dávám ODPAD!(26.11.2019)

Zajímavé spektrum životních názorů a postojů. Zatímco dva bratři se zdají přemýšliví a vyrovnaní tak ten třetí nikoliv. Je to jak v pohádce...Já se politiky léta letoucí nezúčastňuji, ale je dobře že Tomio pojmenovává věci které se ostatní bojí pojmenovat i když hysterickým poplašným způsobem ale bez náznaku DIALOGU....Kdybych volil šel bych jej volit, ale ve chvíli kdy by hrozilo že by měl moc hlasů volil bych někoho přemýšlivějšího :-)(27.11.2019)

• - Prvního promítání filmu se zúčastnil i Hayato Okamura (bratr Tomia Okamury) a údajně i Ruy Okamura (syn Tomia Okamury). Ruy Okamura po celou dobu promítání a následné diskuze nepromluvil, na rozdíl od jeho strýce. (Rollo_Tomasi)