Úsvit pirátů

Jitro pirátů

• český

Pomsta škrtičů

• italský

I misteri della giungla nera

Mystery of the Black Jungle

Dawn of the Pirates

Dobrodružný

Itálie / USA, 1954, 90 min

Ralph Murphy

Lex Barker tento snímek zachraňuje, avšak pouze na průměrné hodnocení. Dobrodružství Úsvit pirátů působí dosti lacině, což má svým způsobem na svědomí zub času, avšak ani po příběhové stránce mě film dvakrát neoslovil.(22.3.2016)

Viděl jsem to kdysi na staré VHSce, kterou mi věnoval majitel krachující půjčovny filmů...Barker se opět vydal na filmově standardní dobrodružství a opět do jiné části Matičky Země. Tenhle dávný James "oldshatterhand" Bond projezdil vážně celý svět a utkal se s nejlepšími zloduchy své doby.(8.7.2009)

• J.Connor

Tak jistou roztomilost tomu určitě neupřu, myslím, že netřeba k datu a místu vydání či zúčastněným rozpitvávat. Lex je tu ještě dost ve formě a možná by tak neškodilo ho někdy vypustit do akce, které je málo a je kulantně řečeno naivní. Když pominu záběry na džungli a její zvířenu, případně nějaký ten indický rustikál, tak se v tomto filmu jen stále někam běhá, tradičně z chrámu bohyně Kálí či do něj. Barker se asi pětkrát či šestkrát za sebou dostane do zajetí škrtičů - pak jim uprchne, probojuje se či je jinak ochčije, pak za ním běží, sesypou se na něj a vše začíná nanovo. Případně se sesypou na někoho jiného a Barker ho běží osvobodit. No nic, docela příjemná raritka. Mimochodem Barker se ke škrtičům později vrátil zde http://www.csfd.cz/film/33390-tajemstvi-indickeho-chramu/ a zde http://www.csfd.cz/film/33385-kali-yug-deesse-de-la-vengeance/ . Tyhle dva jsem viděl kdysi a dost mi to s Úsvitem splývá.(14.4.2011)

• vesper001

Většinou se u těchto naivních pohádek s chrabrým Oldou směju, tohle ale není ani roztomilé. Herci jsou úplně prkenní a mluví ve strnule šroubovaných větách, akce je k pláči, časté záběry na divokou faunu nejspíš štípnuté z nějakého dokumentu a zápletka? Fantasticky neohrožený Tramal (nosí turban, župan, oční linky a náušnici a víc by mu slušelo jméno Termal, ale jinak je velmi mužný :) padá každých pět minut do rukou děsivých škrtičů, co neškrtí, ale otravují zajatce škorpiony, houpou na laně, bodají perořízky a vůbec jsou hrůzostrašní, pak se tu ometá banda vojáků, jejichž taktické schopnosti jsou na úrovni zatoulaného burisonu a panna zajatkyně, to aby měla ta etapová hra vůbec nějaký důvod. Celé to připomíná ochotnické představení natočené někým, kdo je tak pomalý, že žije pozpátku. „Není schopen přemýšlet!“ „Osvobodíme ho později.“(30.3.2017)

• Scaevola

Začněme od největší hvězdy, která mne ostatně přivábila: L. Barker ve snímku postrádá své obvyklé charisma, neboť jeho postava je redukována na několik nejapných úderů a zběsilých útěků (a navíc má strašlivou náušnici!), a tak se jediným kladem stává docela povedený scénář využívající děj vrstvící retrospektivní vyprávění. Tedy abych byl přesný - scénář je povedený ve svém vyprávěcím rámci, nikoli v jednotlivých detailech, které většinou nedávají smysl. Postavy fungují bez motivace, bezhlavě se ženou tam a zase zpět a unikají z nejhorších pastí zázračným slovem vypravěče, někteří hrdinové mizí a jiní přibývají bez zřejmé návaznosti scén a nebezpeční škrtiči jsou spíše k pláči svého pána nevyjímaje. Chudák Kálí. V zásadě se tedy jedná o nepovedenou komedii, která snad nemohla v zamýšleném dobrodružném smyslu fungovat ani v době svého uvedení, navíc mám zlý pocit, že se mi do rukou dostala verse přestříhaná někdy v 80. letech... ostatně celý film působí jako puzzle vyrobené z minimálně tří jiných snímků, a to včetně nesouvisejících dokumentárních záběrů "indické" zvířeny.(22.3.2017)

Dobrodružný film v pravém slova smyslu. Zpětně se vám nejspíš vybaví vynikající hudba, vystihující prostředí indických džunglí, a děj, který se vlastně točí pořád dokola... Je zajímavé vidět Lexe Barkera i v jiné roli...(21.10.2011)