Lidský rozměr

• Česko

Lidský rozměr v pěti kapitolách

The Human Scale

Ľudský rozmer

• Austrálie

The Human Scale

Dokumentární

Dánsko / Bangladéš / Čína / Nový Zéland / USA, 2012, 83 min (Alternativní: 56 min)

Andreas Dalsgaard

Heikki Färm

Jan Gehl

Søren B. Ebbe

Ako budovať mestá nie pre autá, ale pre ľudí. Málokde to už pochopili, ale nájdu sa také prípady, napríklad v Kodani. Dokument skáče po rôznych mestách a krajinách, vidíme náhodné ukážky, a hlavne veľa rečí občas súvisiacich s témou, občas nie. Dáva námety na zamyslenie, ale to je všetko.(17.12.2017)

Od dokumentu očekávám rozdmýcháni mých mozkových závitů o pár obrátek navíc, pokud možno objektivní a smysluplné názory a v rámci možností ne moc uspávací pojetí. Zde všechny body uspěly na jedničku a navíc jsem zahlédla i navýsost sympatické lidi mluvící se zaujetím a jiskrou v oku o svém oboru a spolu s protínajícími záběry na města a hlavně lidí v nich mě i donutili zamyslet se nad mým cupitáním v uličkách a zhodnotit, jak je mé okolí uzpůsobeno pro socializaci a do jaké míry řídí růst a následnou tvář města korporace a ne lidi, co v nich opravdu živoří. Příjemná délka, vkusné zpracování, názory od odborníků, co nesedí na zadku u přednášek na univerzitě, ale chodí v ulicích se sešitkama v ruce, kde dělají čárečky o projíždějících rikšách a stojí si za délkou chodníků - prostě sympaťáci s větami hodných ne učebnice, jako spíše sbírky citátů o životě.(14.8.2014)

-5* velmi poučný dokument o prolínání architektury a sociologie. Dobré příklady táhnou, tak se snad projeví nějaké aspekty i v našich městech ... i když to bych byl moc velký utopista. Provedení téměř na jedničku, navíc zajímavý natolik, že trošku nadhodnotím a dám svých 5 hvězd, abych na film nalákal víc diváků. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ](4.9.2017)

Vrátit města lidem, udělat z nich znovu prostor pospolité existence... i když je pětice kapitol tak trochu nevyrovnaných (hlavně ta bangladéšská je trochu zmatenou kolekcí roztomilého žvatlání), je tu celá řada přínosných úvah, příkladů a ideí. Pátá kapitola skvostná, už ani nevím, kdy jsem byl k smrti dojat dokumentem. Lidský rozměr dává prostor pro optimistické snění o lepšími světě, aniž by nutně mluvil o politické revoluci a zvrhlém systému. Prostě propaguje perspektivu chodce. A navíc velmi esteticky vypadá. U Dánů nepřekvapí.(11.9.2013)

Co se dívám na hodnocení, je to pravděpodobně ojedinělý názor, přesto se ho nedokážu zbavit. Tenhle snímek má všechno, co mít má - nejen dobré téma, ale i dobré zpracování, má dobré záběry, argumenty, klade otázky a pokouší se dávat odpovědi, má přesahy a taky návrhy, co s tím. Přitom v drtivé většině není "radikálně aktivistický" a ten idealismus tam také není (až na výjimky) v takové míře, jak by se mohlo zdát. Téma citizen-friendly měst je v dnešní době hodně důležité - a ono, není divu, že ho za takové považujete, když pocházíte z Liberce. My Češi sice nikdy nebudeme trávit tolik času na ulici a na venkovním posezení jako Italové nebo Francouzi, to ale neznamená, že bychom ven nechodili vůbec. I pro nás je důležité, jak naše města vypadají, jak se v nich cítíme a jestli pohyb v nich nepřipomíná spíš hraní Assassin's Creed. Je pěkné vidět v něčem dobře natočeném, že to alespoň trochu zlepšit jde...(14.3.2013)

• - Natáčelo se v Austrálii, Bangladéši, Číně, Dánsku, Itálii, Novém Zélandu a USA. (Cheeker)