8 1/2 ženy

všechny plakáty

Po smrti své ženy se starý pan Emmenthal, zámožný muž s domem v Ženevě, upíná ke svému synovi Storeymu, majiteli řetězce heren v Kjótu. Navazují spolu zcela nový, otevřený vztah, diskutují především sex, ženy, své frustrace z dětství a Felliniho filmy. Nakonec si do domu pana Emmenthala stěhují osm a půl ženy různých povolání a vzezření, aby se tam s nimi oddávali slastem a žili jako velká rodina. Asi po roce soužití se jejich komunita rozpadá. Některé ženy se proti Emmenthalům spolčí a oloupí je o herny v Kjótu, jedna žena umírá, další propadá šílenství a jiná uhání pryč (nahá a na koni), jednu ženu seberou mafiáni, jiné (té, která neustále rodí děti) se chtějí muži sami zbavit a posadí ji na letadlo do města s exoticky znějícím názvem. V závěru starý pán Emmenthal (poté, co se duševně odpoutal od své zesnulé ženy a dokázal milovat všechny) ve slasti umírá. Poslední žena odjíždí se svým milencem a Storey zůstává sám. Celý příběh je provázen zemětřeseními, které Storey přivolává a které mají symbolický význam vnějšího projevu něčeho, co se odehrává uvnitř - protože celý film je ve své podstatě právě o tom, co se odehrává uvnitř. (Phaedra)

Narciska

Film, který vypadá podstatně lépe, než jakým se nakonec stal. Film, který měl silný potenciál a který mě v první půlce dosti bavil a zajímal. Svou neopakovatelností, nevyzpytatelností a nadsmyslovým rozměrem. Posléze se ale toto vnímání změnilo a film se v mých očích stal plytkým a o ničem, což bylo vnímáno s o to větším zklamáním, že první polovina byla silným příslibem. Z toho víc nestalo se nic, závěr byl nuceným zakončením, které navíc vyznělo totálně banálně. Umělecké obrazy a nadprůměrné herecké výkony se ztrácejí v jakési nanicovatosti, prvoplánovosti či bezduchosti. Možná je to ale film o prázdnotě lidského pachtění, je-li tomu tak, pak bohužel prázdno zůstává omezeno jen na příběh a nepřesahuje filmové hranice. ()

Faila

Nahotu a přílišné řečičky o sexu ve filmech moc nemusím, ale když umělci uvěřím, že mají v jeho díle svůj smysl (ačkoliv jej třeba nejsem schopná najít), beru to v potaz a od filmu mě to neodradí. Navíc Greenway, ačkoliv jsem od něho viděla teprve druhý film, je vážně výtvarný umělec, některé scény vypadaly jako umělecká mistrovská díla. A samozřejmě se mu nedá upřít úžasná fantazie i co se příběhu týče - aspoň mi tenhle příběh přišel originální. Přiznávám, že měl-li tento film nějaké vyšší poslání, nejspíš mi uniklo, ale u tak skvělé podívané to zas až tak nevadí, divácký zážitek si člověk odnese, ať už tenhle film plně pochopí či ne. ()

BaronX

Absurdní leč pompézní. Šílené a neskutečné. Zvrácené a lascivní. Zvířecí přesto lákající. Zdlouhavé přesto nevyčerpané. Prostě sousto jen pro fajnšmekry. A Polly Walker je taková mrcha! ()

SatuPeka

Intimnější a méně pompézní než ostatní Greenawayovy filmy. 8 a půl ženy toho na první pohled mnoho nenabízí, podobají se samoúčelné intelektuální masturbaci, ale pod povrchem je tahle studie vztahů mužů a žen docela hutná a plná zajímavých myšlenek. Podobenství o tom, jak krachují mužské představy o ženách, a překvapivá oslava láskyplného monogamního vztahu... ()

cinema_cz

Greenaway realizuje svou černohumornou grotesku v rámci estetiky ošklivosti, když nabízí obskurní katalog krajně bizarních ženských typů. Na filmu slavného britského manýristy se negativně podepsala autorova chladná distance, již tentokrát nevyvažuje hudební skladatel Michael Nyman. 60 % (Ci 01/2008, str. 103) ()

DooFooS

Ujetý příběh plný nahoty a netradiční sexuality, který byl pro mě největší nudou a onen avizovaný psychologický podtext byl znázorněn asi tak dokonale skrytými metaforami, že mi všechny unikly. Nedá se nic dělat, některé filmy asi nikdy nepochopím. ()

strohm

Greenway-a mam rad, aj s jeho bizarnostami. Aj ked 8 a pol zeny je bez Nymana a jeho vybornej hudby asi ako Vlacil bez Lisku. ()

demovka

Zajímavá zrealizovaná myšlenka, zajímavý počin, který se nepovedl. Tak bych to charakterizovala několika slovy. Ale bylo vidět mnoho hezkých barev, tedy kamera obstála. K příběhu, harém nefunguje, protože ženy jsou osobnostmi. Někdy se dostanou do úzkých, ale vorat se s nimi nedá. Je otázka, jestli bylo účelem ukázat, že to nejde. Bylo to dlouhé a byla to nuda. Starej pán měl spoustu řečí, ale kde nic, tu nic. Mladej pán by potřeboval dospět. Byl jako malej kluk, co objevuje, jak vypadá. ()