Království křivých zrcadel

• Sovětský svaz Korolevstvo krivych zerkal (více)

Klasická ruská rozprávka o dievčatku, ktoré pomôže zachrániť ríšu rozprávok pred vládou zrkadlových prízrakov. Oľa (Oľa Jukinová) je neposlušné dievčatko, ktoré vyrastá najmä u svojej babičky, pretože rodičia musia po celý deň pracovať. Jedného dňa na ňu prehovorí veľké zrkadlo, ktoré je zároveň bránou do rozprávkovej ríše za zrkadlom. Oľa vojde dnu a stretne sa so svojím zrkadlovým odrazom - Aľou. Na obe dievčatá odteraz čakajú nevšedné dobrodružstvá a predovšetkým záchrana veľkej rozprávkovej ríše, ktorú ohrozujú zrkadlové prízraky. (oficiální text distributora)

Cement73

Oľa bola jasná Aľo. Kráľ Abaž bol Žabou a Pus samozrejme Sup.... iba toho Hurda som nepochopil :))) Veľmi pekne spracovana ruská skazka. Aspoň malý úlet od klasickej lóšaďky, Ivánušky a Nastenky ()

zdeny99

Nelíbí se mi americká Alenka a tahle sovětská už vůbec ne. Nejhorší jsou kostýmy, masky a kulisy. Možná v 60. letech byly pro malé děti líbezné. Možná i pompézní. Dnes ale už se zdají nevkusné až hnusné. [677. hodnocení, 22. komentář, 61%] ()

lemonova

Dnes už nám môže toto spracovanie pripadať dosť pritiahnuté za vlasy (slovo bizarný mi mimochodom napadá pri viacerých sovietskych rozprávkach), ale myslím, že výtvarne aj príbehovo je príjemne uletené a originálne. A že je to len ďaľšia variácia na Alenku, alebo Čarodejníka z krajiny Oz? A čo má byť? Takých tu už bolo ;)) ()

IdaHutt

UF! Moc těžké rozhodování. Jde o film mého dávného dětství - a tenkrát mě tak ohromil svou tajemnou, zvláštní a tíživou atmosférou, že jsem na něj nikdy nezapomněla. Tehdy bych mu dala deset (vlastně pět) hvězdiček. Když jsem ho pak viděla znovu ve zralém věku, byla jsem hrozně zklamaná - a lituji, že jsem si takto zkomplikovala čistou vzpomínku. Ale abych byla spravedlivá - neboť snímek je určen dětskému divákovi, byť dneska už hodně jinému - přikláním se ještě stále k nadprůměrnému hodnocení. ()

FOCKE_WULF

Ruské potažmo sovětské pohádky mají svou osobitou poetiku, je to jakási směs stupidního humoru, hrůzy, plytkosti, vizuálního obžerství, kýče a okouzlení. Jako dítě mě toto dílo fascinovalo, teď už bych si to asi nepustil. Nebo pustil? A co takhle dát deset ruských pohádek za sebou, deset pohádek od pana režiséra Rou, co by to s člověkem udělalo? Asi by to bylo dost psychedelické, člověk by se octl na jakémsi tripu jakoby navozeném požitím muchomůrky červené, rozhodně by po takovém sovětsko-pohádkovém maratonu u subjekta došlo ke změnám vědomí. Hnusně krásné. Krásně hnusné. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=HHYSUI-9AaQ ()

monty.cl

Kvalitní tripová pohádka...moc pěkně výtvarně zpracované, dost úchylné postavičky a to vše obaleno lehkým odérem země vzniku...jaké země? Té nejlepší, jak prohlásí hlavní hrdinka,té nejlepší...55% ()

xxlch

V době,kdy tendle filmík dávali v kině,jsem byla túze malá a koukala na krásnou Ecidah a ministra Káňula jako na snové příšery.Krák Kešuopap nevím kolikátý,byl zase hezky komický.Jako pohádka to je ohromně koukatelné, ale pro dnešní děti asi né moc "in".Kampak se vytratila stará černobílá Popelka,která ve stejné době běžela v kinech, nebo kocour v botách.To byly daleko hezčí ruské pohádkové filmíky. ()

Eire

zo sentimentu 3 hviezdy... Najvecsia ironia je ze v case ked som to sledoval LIVE v telke, ani som nemal tusenia ze najvacsi krivaci su prave v CCCP... :-D ()

slavikzbojni

(ne)Vížení ohovárači tohoto filmu- ukazujete iba, ako tomu NEROZUMIETE, pretože tento film je o tom, akjo sa vyberajú tí, čo majú akože riadiť- ten pinvipopino LXXVII. a pod.- to sú ľudia, ako Obama, Clinton a spol. krtorých elita USA vyberala a vyberá- tak ako za sovietskych čias Suslo a spol vyberali Andropova a pred ním Brežneva. FV skutočnosti vládnú oveľa mocnejšie sily- a tento film deťom prístupným spôsobom ukazujwe, ako to prebieha. Je to inotajový film a vy estéti a ako vraví verbal pedofilne buzerantsky orienbtovaní snobi tomu nemôžete rozumieť.... ()

Kajagogo

Kráľovstvo krivých zrkadiel je taká malá sovietska variácia na Alicu v krajine zázrakov (Alenku v říši divů). Film som videl ako chlapček, opakovane ho uvádzali  v sedemdesiatych rokoch v televízii a veľmi sa mi páčil. Vtipné mi pripadali  reverzné mená (Arbokap-Pakobra, Abaž-Žaba, Pus-Sup). Ako väčšina sovietskych rozprávok bol kostýmovo hypertrofovaný a ideovo podkutý. Otázka na detičky: „A z akej ste krajiny?“  Odpoveď detičiek: „Z tej najlepšej!“   Ďalej pionierske šatky atď., atp. Už tam chýbalo len to tradičné (foneticky): „Pápa rabótaet na zavóde, mať dajárka“. Ako dieťa som sa dokonca trochu bál Pakobry, pritom to bola   Lidija Vertinskaja,  krásna  čínska manželka ruského šanzoniéra, herca a kabaretiéra Alexandra Vertinského, ktorý strávil po revolúcii viac skoro dvadsať rokov v Šanghaji, New Yorku a Paríži ako prototyp bieloemigranta  a nakoniec sa rozhodol vrátiť (aj s takmer o štyridsať rokov mladšou manželkou) do Sovietskeho zväzu. Musel to byť pre pani Lydiu dosť veľký šok, prísť z Paríža do ZSSR, ale držala sa statočne, manžel ich aj s dcérami uživil, jeho koncerty mali svojou exotickosťou v izolovanej krajine obrovskú popularitu. A občas sa mihol aj vo filme, kde hrával klasicky emigrantov a dekadentné  figúrky z predrevolučného Ruska. Podľa niektorých historikov išiel už do emigrácie ako agent sovietskej tajnej služby, podľa iných si ho tajní obľúbili po tom, čo roky zhabávali jeho platne, ktoré boli prv v Rusku zakázané. To som sa už ale trochu rozpísal (možno to skôr patrilo do rubriky zaujímavosti), prosto z nostalgie k detstvu 4 hviezdy. P.S. Pretože pani Vertinskaja bola krásna, mala aj krásne dcéry, jedna z nich, Anastázia  hrala Oféliu v sovietskom Hamletovi (fonet. Gámletovi) so Smoktunovským, je to jedno z mojich najobľúbenejších stvárnení a je vysoko oceňované aj vo svete.       Ogogajak vlastnou rukou ()

ssarka

Masky, scénář jsou na tu dobu a MÍSTO vzniku absolutně super... tohle mě bavilo stokrát víc než Čaroděj ze země Oz, kterýho jsem nestrávila a vypnula jako totální debilovinu... jediné mínus pohádky, která na dobu vzniku má opravdu MÁLO agitace,jsou dvojčata... opravdu škaredé holky ()

gabo1

Obľúbená klasika z detstva. Keby som to videl dnes, asi by bolo hodnotenie iné. Takto môžem dať s čistým svedomím štari hviezdy, lebo ako dieťa som Oli i Ale silno držal palce. ()

thoreau

Dneska jsem dával trochu Fantozziho a najednou na STV 1 koukám na něco, co jsem považoval za americký technicolor. Nejdřív jsem se pohrdlivě usmíval, pak mě pár věcí zaujalo, tak koukám dál. A hele, je to čím dál tím lepší, zajímavé fantaskní krajiny, dvě holčičky, co přirozeností i uvěřitelností strčí Dorotku Judy Garlandové v pohodě do kapsy, a najednou vidím i hlubší smysl a přesah. Teď už vím, že je to ruská pohádka a když babička řekne do kamery: (spoiler) "A co Vy, už jste se sami na sebe pořádně podívali?" vím, že jsem viděl něco neobvyklého a výjimečného. ()

LucillaK

Jedna z těch méně vkusných sovětských pohádek. Působí celkem přihlouple a trošku trapně, přesto příběh to má a nakonec si říkám - bylo to jejich cílem a cosi na tom je. ()