Zručná Marja

Марья Искусница

(Sovětský svaz)

Fantasy / Rodinný

Sovětský svaz, 1959, 75 min

Děj této pohádky se většinou odehrává pod vodní hladinou a také zde vidíme množství kreatur a výrazných postav. Ale toto dílo rozhodně nepatří k vrcholům Rouovy tvorby. Podle mého názoru příliš umluvené a poťouchlé, což je nejčastější slabinou ruských filmových pohádek. Např. Mrazík nebo Večera na chutore bliz Dikanky jsou proti tomu silně poetické skvosty.(20.2.2009)

Jedna z lepších sovětských pohádek, neuvěřitelně barevná, s mnoha tanci, zpěvy a divokými gesty. Samotný děj je pro ruské pohádky víc než typický s dobře prokreslenými jednotlivými postavami. Nejvíce mě zaujala figurka absolutního mudrce, který si raději naplnil ústa vodou, než aby prohodil, byť jen jedno, zbytečné slůvko.(23.1.2005)

Ušlechtilý voják, zjevně aspirující na světce, potká v lese malého chlapce, který hledá maminku, kterou mu unesl zlý čaroděj. Bývalý příslušník (zřejmě) carské armády se v duchu rytířských zásad rozhodne chlapci pomoci. Nejen, že dá v sázku svůj buben, ale ani nemrkne, když o něj pak přijde. Padouch Velevodník zas v podstatě ani nemrkne, když přijde o vnučku. Cynicky jsem se bavila u uvařeného žabáka a nad akčním kocourem. Ono i to Velevodníkovo voda jsi a v bahno se obrátíš je na pohádku vlastně docela drsné.(10.8.2011)

Pohadka opravdu za moc nestoji (resp. vykazuje vsechny potrebne atributy, ale existuji o dost lepsi sovetske pohadky) , zato Нинель Мышкова - to je mazec...vychod evidentne skryva jeste nejedno prakvapeni, co se tyce zenske krasy. :-)(20.2.2010)

Ruské pohádky jsou hodně typické a většinou divné a nudné. Ale tahle po Mrazíkovi vyhrává :) (pan režisér je zatížen na břízky a kohouty :D :D)(12.1.2013)