Kybernetická babička

• USA The Cybernetic Grandma
všechny plakáty
Animovaný / Loutkový / Krátkometrážní / Sci-Fi / Horor
Československo, 1962, 29 min

Krátkometrážní loutkový snímek KYBERNETICKÁ BABIČKA patří mezi poslední filmy Jiřího Trnky. Cílem tohoto díla je ukázat, že může jednou nastat doba, kdy bude člověk nahrazen strojem. Vzhledem ke stáří filmu je podivuhodné, jak si Jiří Trnka představoval vize o budoucnosti a pokroku lidstva. Spousta prvků, které byly použity, dnes doopravdy existují. (zdeny99)

kaylin

Sci-fi animovaný snímek od Jiřího Trnky? Ano, skutečně je tomu tak. Trnka předvádí animační mistrovství, které je doplněno podivným, depresivním příběhem, který skutečně má hororové prvky, z nichž vás zamrazí. Jsou zde skutečně nápady, které se jen tak nevidí, například samotný design kybernetické babičky překvapí. ()

topi

Jířího Trnku velmi obdivuju a zbožňuju, tohle dílko mě minulo i v dětství a možná je to dobře, protože bych měl asi dlouho noční můry. Tohle je prostě sci-fi, jak čapa! Futuristická vize budoucnosti, dokonale dokreslující zvuky a hudbou geniálního Jana Nováka, hlavně ty varhaní pasáže, to je prostě pochmurnost největšího kalibru! A nenapodobitelný hlas Otýlie Beníškové, který mluví kybernetickou babičku je taky síla! U nás to samozřejmě nikdy nevyšlo na dvd ani na jiném nosiči a zřejmě ani nikdy nevyjde, tak jsem měl možnost babičku shlédnout jak jinak, než s Japonskými titulky. Tam je prostě o náš loutkový film obrovský zájem, především o Jiřího Trnku a Karla Zemana. Kdo z Trnkových příznivců ještě babičku neviděl, tak at´ to okamžitě napraví, protože nemůže být zklamán. Tenhle film zkrátka předběhl dobu a nechápu, že tahle namakaná a originální loutkařina vznikla už v roce 1962 a že ji tehdejší mocipáni hned nezavřeli do trezoru, jak u nich bývalo často zvykem, když se jim něco nelíbilo, nebo co nemohly jejich duté mozky chápat. Pro mě geniální zážitek!! A ten konec prostě nemá chybu!! Nezapomenutelná je "pohádka", kterou babička vypráví..."Už nemáme polínka, brzy bude ziminka, Rozřežem tě maličko, aby bylo teplíčko, Brok si ohně pochvaluje, ohýnek však pikle kuje, Hop a skok, shořel Brok, Ohníček se veselí, štípu koušu ve chvíli..."..."Miláčku, kdepak jsi? Pojd´ , budeme si hrát..." ()

honajz2

Ok, úvod ušel, pak se holčička dostane do toho domu, což je část sice velmi dobře filmařsky zvládnutá, ale zbytečně utahaná a neskutečné nudná, no a pak se objeví kybernetická babička a je z toho psycho depka, která je tak úzkostná, že jsem nic tak úzkostného hodně dlouho neviděl. A teď babo (tady by se hodilo spíš babičko - a nemyslím tu kybernetickou, ale živou) raď, jak tohle ohodnotit. Dám tomu nakonec 4*, ale všechno je to hlavně kvůli tomu finále, protože bez něj by to sotva bylo na slabší 3*. Kdyby se však Trnka tak strašně nezabýval expozicí domu a kyberbabičku představil rychleji, bylo by to snad i za plný počet. Takhle musím dát jenom 4*, byť působivé to je. ()

tomtomtoma

Kybernetická babička je loutkovou zlomyslností Jiřího Trnky, s níž reaguje na možnou budoucnost a upřednostňování přetechnizovaného životního stylu na úkor klidného životního rázu, lidských citů a tělesnosti. Autorem námětu byl spisovatel a vynálezcův synek Ivan Klíma, Trnka vtiskl chmurným představám stylový výtvarný ráz, hororovou atmosféru zvýraznil hudební skladatel Jan Novák společně s hlasem Otýlie Beníškové (hřejivý a zároveň neúprosně cynicky škodolibý). Však předimenzovaná technologická vyspělost bez citů a emocí má v sobě totalitní pachuť. Trnka je s loutkovým filmečkem nesmlouvavě sarkastický. ()

MJMilan

Nemám rád scifi a i když tato vize se i nyní do budoucna nezdá až úplně nereálná a některé prvky by člověk přeneseně mohl pozorovat i nyní v multimediálním světě, tento snímek mne příliš nezaujal, protože jednoduše nebyl zábavný. ()

mr.filo

Animované vize jak od Verneho se špetkou hororu. Jako představa budoucnosti dobrý, ale chyběla mi mimika u chůvy. Product placement: Pilsner Urquell?? ()

LeoH

Vyšinutá představa odcizené budoucnosti, pro milovníky retro-futurismu povinnost (dětem bylo třeba zkraje objasnit, že takhle tenkrát civilizace nevypadala, nýbrž si tenkrát takhle lidi představovali, jak bude civilizace vypadat dneska). Spousta prima detailů, třeba nápad s podložením hlasu kyberbabičky varhanami je dodnes miliónový, úzkostná atmosféra se opravdu povedla, ale temporytmicky to kulhá na obě nohy. ()

Master19

Odporně vlezlý hlas kybernetické babičky velmi působivě dokresluje úzkost a smutek ze samoty a odcizení, který je zajímavě zachycen a stylizován do daleké budoucnosti. Můžeme to chápat jako kritiku překotného rozvoje na úkor klidného a mírumilovného života, ale jsou zde i náznaky, že je to odsouzení kapitalismu v jeho honbě za penězmi, kdy děti a domov jsou až na druhé koleji. Tak či tak, syrovost je tak hmatatelná, že bezvýhradně nutí k zamyšlení. Happy end je pak spíš přáním a moc se mi nelíbil. Bez něj by to bylo za 5*. ()

davidek

Když jsem byl malý, měl jsem velký strach, když jsem tenhle filmík viděl. Myslím, že není pro děti. Super horor ala český Trnka. ()

PollyJean

Na Trnku dost nečekané téma, co ale naplat, když se doopravdy něco začne dít až v poslední třetině, aby stupňovaná síla byla vzápětí rozmetána příchodem "nečekaného" zachránce? Přitom začátek s varhanním podkresem byl opravdu slibný. ()

Mackin

Animovaná představa o znepokojivé a neosobní budoucnosti. Na rok 1962 určitě pozoruhodný, ale příliš zdlouhavý film s hudbou, z které doslova mrazí v zádech. ()

Braddy

Film jsem viděl už jako dospělý, ale i tak na mě působil dost stísněně. Pravda, předpověď budoucnosti se Trnkovi moc nevydařila, ale "babička" je fakt brutální. P.S: "belldandy" nevím jestli si se na to díval pořádně,ale rozhodně to nebyl chlapec:-)" ()

Raevan

Psychedelický animák, po kterém se půl dne nepodíváte na mobilní telefon.. Přesto či proto - dokonalé.. a jak by řekla moje učitelka angličtiny : "It has a moral".. ()

Rehooo

Tenhle styl opravdu asi není pro mě. Své kouzlo to určitě má, ale tím mrazivím projevem kterým je to podané je to opravdu šokující. ()

TomasKotlant

Pěkné sci-fi výtvarné zpracování. Místy krásně kreativní, ale celkově to na mě působilo lehce rozpačitě. *** Ve zkratce: Babička má digitální telegram. ()