foto

Jana Werichová-Kvapilová

  • nar. 18.10.1935
    Praha, Československo
  • zem. 9.5.1981 (45 let)
    Praha, Československo

Biografie

Na českém filmovém nebi se mihla jako létavice - krátce a rychle. Nebylo jí dopřáno překročit stín otcova jména, ač v 50. létech 20. století používala pseudonym Jana Hálová, který se objevuje i u několika filmů. Nechtěla, aby ji lidé vnímali jen jako dceru Jana Wericha. Vystudovala DAMU, působila v divadlech v Uherském Hradišti, Kolíně, pražském Rokoku či Karlíně. V Nuselském divadle nejen hrála, ale byla též asistentkou režie.

Její nejznámější rolí je ta v televizní komedii USPOŘENÁ LIBRA, kde exceloval její otec s Jiřím Sovákem. Jana hrála poštovní úřednici. Ostatní role, které hrála, byly v podstatě okrajové - mihla se v CÍSAŘOVĚ PEKAŘI, PYŠNÉ PRINCEZNĚ, ve filmu AŽ PŘIJDE KOCOUR a v několika dalších. Protože díky pobytu v USA uměla dobře anglicky, tak překládala. Napsala též několik scénářů.

Vdala se, ale manželství skončilo rozvodem. Jediné vnučce Zdeňce říkával Jan Werich Fanča. Jana Werichová-Kvapilová, zemřela krátce po svých rodičích, o které se starala až do jejich smrti, ač sama již byla v té době těžce nemocná.

Candida "Candida" .

Scenáristická filmografie

Filmy

1965 Magnetické vlny léčí (TV film)
1964 Drahý zesnulý (TV film)

Fanoušci tvůrce