Saludos Amigos

farfalla

Šestý film z edice ´animovaných klasik Walta Disneyho´. Kombinovaný animovaný (4 příběhy) a dokumentární film (rámec). Animátoři Disneyho studia studují kolorit Jižní Ameriky. Jihoamerické krajiny v té době měly těsné vztahy s nacistckým Německem. USA poslaly Disneyho lidi spolu s dalšími umělci jako vyslance dobrých vztahů. Cestu sponzoroval Nelson Rockefeller. 1. ´Lake Titicaca´ - Donald Duck, 2. ´Pedro´ - malé letadlo, 3. ´El Gaucho Goofy, 4. Aquarela do Brasil – Donald Duck a Jose Carioca, papoušek, který se tady objevil poprvé. Animované části jsou jednoduché a milé. ()

`barocco

Dokumentarny film kombinovany kreskenymi groteskami z cesty Wald Disney timu v Juznej Amerike v roku 1942. Cesta nebola isto nahodna, Juzna Amerika, konkretne staty Chile, Bolivia a Argentina (prve tri dokumentarne soty a prve tri kreslene pribehy ) spolu s Braziliou (posledny dokumentarny film a stvrty a posledny animak) boli v rokoch realizacie filmu uchranene hroz druhej svetovej vojny a este k tomu zazivali prave kvoli vojne svoj najvacsi boom (nakolko Europa zmietana vojnou vo velkom dovazala polnohospodarske a zivocisne produkty prave z tychto statov Juznej Ameriky). Tento kratky film z obdobia najvacsej konjunktury Juznej Ameriky zobrazuje ludove obycaje, miestne zvyky a tance. V case ked dokumentarny film, ktory svoj najvecsi priestor dostal az nastupom televizie, bol odkazany len na kina bol tento kombinovany dokument spolu s animaciou isto zaujimavym pocinom a retro do zivota latinskej ameriky styridsiatych rokov minuleho storocia vo farbe isto stoji za zhliadnutie aj dnes. A o bravurnej disney animacii, este rucnej, sa je skoda zmienovat, ta bola uz v tej dobe samozrejmostou a jednak ju zhodnotili uz druhi... ()

Deschain

V roku 1941 poslali Walta Disneyho a skupinu jeho animátorov do Južnej Ameriky v rámci politiky dobrých susedských vzťahov. Zafinancovali im túto poznávaciu inšpiračnú cestu aj náklady na film Saludos Amigos. Film som mala v portugalskom znení, takže ja som si ho dala s anglickými titulkami. Je veľmi milé pozerať sa na skečujúcich animátorov a okolo nich sa pohybujúceho Disneyho. Hrané dokumentárne časti sa striedajú so 4 časťami animovanými - prvá s Káčerom Donaldom (inak známym ako Pato Donald) objavujúcim krásy jazera Titicaca a jeho okolia na tvrdohlavej lame, druhá s malým odvážnym Pedrom, lietadlom, ktoré podnikne dobrodružnú cestu s listovou zásielkou cez Andy a natrafí aj na hrozivý vrch Aconcagua. V tretej časti vystupuje kovboj Goofy, ktorého animátori z Divokého západu prenesú na pampy v Južnej Amerike a ukážu ako vie grilovať, loviť pštrosy či tancovať s koňom. V štvrtej časti sa opäť vráti Pato Donald (s úžasným hlasom) a spolu s papagájom José Carioca-om za zvukov Brazil spoznávajú sambu. Je to celé vcelku jednoduché, ale vyskytuje sa tu toľko geniálnych nápadov, že by to dnešným tvorcom v kríze vystačilo na dlhšie obdobie. Najprv som to videla na solídne štyri *, ale keď 10 minút pred záverom zaznela moja milovaná Brazil (asi najstaršia filmová verzia akú poznám), povedala som si, že 5* a samba! Teda basta. ()

kajas

Sice jsem jenom pochytávala slova (tak dobrá v angličtině zase nejsem), ale celkem mě to bavilo. Donald nádherně žvatlá, muzika byla pěkná a celé je to tak krásně kreslené :). Nejvíce se mi asi líbil poslední příběh, ten štětec byl dokonalý. Na další shlédnutí už to ale nevidím, prostě další Disneyho celovečerní film. ()

wobufet

Takle by se měl vyučovat zeměpis! Pobavil jsem se a něco i dozvěděl o mě neznámé Jižní Americe. Zhodnotím-li jednotlivé grotesky: Lake Titicaca - Klasická Donaldovská groteska s naučným komentářem 4*. Pedro je docela chytlavý příběh o letadélku. Přiznám se, že v určitých chvílích jsem byl přímo zažrán do děje a držel pošťákovi palce 5*. Následuje El Gaucho Goofy - patrně základ všech těch "Buďte správným rybářem/sportovce apod." Klasické Disneyovské eskapády 4*. A na závěr to nejlepší ! Aquarela do Brazil kombinuje chytlavé rytmy samby s úžasnými tahy štětcem. Do toho Donald a José Carioca.... Hotová pastva pro srdce a duši 5*. Podtrženo sečteno, klasické grotesky strýčka Walta. Jejich věk na nich nepoznáte a vysoce převyšují dnešní šunty z House of Mouse. Chystám se na Caballeros :) ()

• Je to šiesty dlhometrážny film štúdia Walt Disney a prvý, ktorý vznikol spojením viacerých animovaných príbehov do jedného celku. (majo25)