Nepravděpodobná romance

An Unlikely Romance

Nepravdepodobná romanca

Romantický / Drama

Česko, 2013, 105 min

Z prvních reakcí je patrné, že film, zobrazující realitu primárně skrze vyprávění psychicky zdeptané dívky, to u diváků nebude mít jednoduché. Muži asi budou v rozpacích, protože ženské hrdinky jsou nepoddajné, aktivní a i když mají problém svou situaci ustát, nakonec se jim to podaří i bez mužů. Ženy film konfrontuje s tím, že jejich vlastní slabost odolat touze a víře v opravdovost svých citů je strašně zrádná. Je to skutečně nepravděpodobný příběh, jehož základní linie je inspirována skutečným osudem jedné mladé herečky a je toho možná až moc, co jí osud naložil na záda. Navíc je to jen její verze příběhu, kterou vypráví svému lékaři, takže co je pravda? Co se skutečně odehrálo? A je to vůbec relevantní? Z prvních reakcí je jasné, že film je to natolik otevřený, že vás může naštvat, dostat, vykolejit, donutit k tomu se zamyslet. Kdy se vám to naposledy u českého filmu stalo? Jo a výkon Bereniky Kohoutové je exceletní! Film se bude hrát v jednosálových kinech a ze Cinestarů pouze na Andělu a kdyby se mu dařilo, tak uvidíme...(30.10.2013)

Moje první setkání s režijní tvorbou (pro mě až dosud zcela neznámého) Ivana Vojnára nedopadlo nakonec vůbec špatně, naopak. Jak jsem ten film vnímal zpočátku rozpačitě až znuděně, postupně mě to začalo vtahovat a ke konci už mě to téměř dokonale dostalo. Film mě od začátku nadchnul nádhernou kamerou, jakož i hereckou přítomností mé velké oblíbenkyně Bereniky Kohoutové (skutečnost, že se v jedné z hlavních rolí objevuje i sám režisér, filmu v mých očích jen přídává na zajímavosti). Překvapivě výborná mi přišla i Alžběta Pažoutová, které se pro svou roli výborně typově hodila. Nakonec mi i sedlo to netradiční zpracování, které rezignuje na tradiční chronologické vyprávění a místo něj přichází se svébytnou obrazovou koláží výjevů s mnohoznačným výkladem. Zasazení většiny děje do prostředí psychiatrické léčebny mi rovněž sedlo a působí neobyčejně autenticky - u mnoha epizodních postav ve filmu jsem se nemohl ubránit dojmu, že to nejspíš byli neherci - skuteční chovanci ústavu. Ačkoli je to hodně osobitý film, který určitě není pro každého, osobně si myslím, že je zde strašně nedoceněný - za mě 4 hvězdy zcela bez problémů.(10.4.2016)

Nad formálne skvelým spracovaním, rozklenutom medzi retrospektívnymi úlomkami, postupne objasňujúcimi čo sa to vlastne pacientke psychiatrie prihodilo, terapiou s vyhoreným, ošumelým doktorom, ktorého vnútorný zápal presvecuje azda len vek klientky a jej kontaktami so spolupacientami, stojí banalita príbehu samotného. O neschopných, žiarlivých a pudom hnaných mužoch, čo predstavujú zbytočnú záťaž. O neexistencii správnych chlapoch, hrdinov. Jestvujú len ich púhe tiene, ktoré svoju pravú podstatu skôr či neskôr prejavia totálnou závislosťou, žiarlivosťou, slabošským jednaním alebo večne prenikajúcou chlipnosťou. Tí z deja postupne odstúpia, aby ich nahradila skutočná láska dvoch duší, blízkych pohlavím, ktorým bolo ublížené Samozrejme žiadne happy endy neexistujú bez prekážok, takýto vzťah musí to prejsť očistcom. Nepravdepodobná romanca tak len použila veľmi pravdepodobný (pretože častý) modelový príklad mnohých súčasných beletristických vzťahových diel.(27.8.2014)

• mr.filo

Je situace, kdy A a B jsou spolu; divák očekává vývoj podle vzorce C nebo D. Proto přichází scenárista s variantou E, F nebo dokonce G. Pak ovšem nastane chvíle kdy začne divák očekávat i situace H, CH nebo I. A scenarista se dostává do stavu J, K a L. Bohužel uvěřitelnost nás opustila už někde u písmene G. (Abeceda není nekonečná) Zase na druhou stranu musím vychválit herecké výkony. Také jste měli pocit, že čtete knihu kde chybí každou chvíli několik stránek?(30.10.2013)

Já se pořád nemůžu nějak rozhodnout, jestli se mi to líbilo nebo nelíbilo :-) Obě hlavní herečky super, ale některým vedlejším rolím se dostávalo hereckého talentu (teda předpokládám, že Louisin manžel byl herec).. Prolínačka z psychiatrické léčebny se skutečnými lidmi a hraným dějem byl super nápad.. Trailer k filmu je rázný, dynamický a má jiskru - celkově mi tyto tři vlastnosti chyběly na filmu samotném.. Hodně pomalé tempo až nudilo.. Více mě zajímala část mimo zdi léčebny a těch bylo poskrovnu..(23.1.2014)

• - Natáčení probíhalo z velké části v léčebně v Beřkovicích. (Terva)

• - Podtitul filmu se jmenuje "Lusia, Katka a Erika z lásky". Z příběhu nakonec byla vyškrtnuta role Katky. (Terva)

• - Film je podľa slov režiséra natočený podľa skutočných udalostí, pričom sa v ňom prelína skutočnosť a fikcia. Pôvodný motív mu prvýkrát vyprávala jedna herečka, s ktorou sa stretol pred niekoľkými rokmi na kastingu. (Zdroj: ASFK)