Nepravděpodobná romance

An Unlikely Romance

Nepravdepodobná romanca

Česko, 2013, 105 min

• xxmartinxx

Nekonečná křeč a smutná ukázka relativní technické zručnosti bez schopnosti dát své práci smysl. Prvních +-pár minut jsem byl nadšený, ještě když mluvili mimo kontext zjevně reální svěřenci Beřkovic, neslo to punc syrovosti a zaujalo mě to. Když měl film začít dávat smysl, naprosto pozřel sám sebe a patrná bezradnost v tom, jak a o čem vyprávět následujících deset minut, prýštila na povrch bez ustání. Docela by mě zajímalo, jestli hrdinka byla záměrně hnusná nána, co dohnala svého údajně brutálního manžela k sebevraždě (aniž bychom viděli, že on by jí udělal cokoliv špatného), nebo jde o další omyl neexistence přesvědčivých motivací a interakcí postav. Jako příběh založený na nespolehlivém vypravěči to ale selhává ve chvílích, kdy sledujeme jiné postavy, tedy koncept se rozpadá. Skutečně tristní výsledek. Film na úrovní cvičení studenta FAMU, které projde s odřenýma ušima jen proto, že učitelé už se nechtějí koukat na přepracovanou verzi. Hodnocení osciluje milimetry nad odpadem.(28.10.2013)

Tenhle film kombinuje několik proti žánrových strategií, které z něj ve výsledku dělají velice svébytnou výpověď. Ona nepravděpodobnost příběhu samého konfrontovaná s očividně dokumentární realitou pacientů v léčebně vytváří žánrovou vibraci pozadí. A totéž se opakuje v rovině ústředních postav: „šeherezády“ a jejího terapeuta, který svou naprostou nekompetencí boří patos dramatického příběhu a otevírá druhou část světa, problematiku bytostného idiota. Velice příjemná hra, ze které nejvíc vystupuje energie toho přechodu jako tvořivá a sdílná.(30.10.2013)

• johnn333

Wow, mistrovství světa tupých ošklivých otravných krav, který jsou z něčeho furt strašně zničený a ukřivděný, nic neumí, nic nedělají, jen se tváří jak kyselá prdel, ale z nějakýho důvodu si myslí, že jsou strašně ňuňánkovsky neodolatelný tady finišuje naprosto neuvěřitelným způsobem, kdy si v kině chcete vypíchat oči ostrým rohem vstupenky a nacpat si je do uší, abyste neslyšeli ty nepochopitelný hovna, co z těch uzlíčků neštěstí s rozmazanou řasenkou, za jejichž problémy může vždy někdo jinej, padaj. Sem netušil, že tradice Belly ze Stmívání jako kladné, sympatické a obdivuhodné ženské hrdinky bude tak mocně rezonovat i v nějakym českym filmu! Nejhorší je, že kdyby v tom filmu začala některá labilní megera vytvářet konceptuání umění z menstruační krve, vůbec bych se nad tím nemohl pozastavit, protože v tom filmu se může stát úplně cokoliv a taky se to úplný cokoliv každých pět minut děje. 20%(28.10.2013)

Moje první setkání s režijní tvorbou (pro mě až dosud zcela neznámého) Ivana Vojnára nedopadlo nakonec vůbec špatně, naopak. Jak jsem ten film vnímal zpočátku rozpačitě až znuděně, postupně mě to začalo vtahovat a ke konci už mě to téměř dokonale dostalo. Film mě od začátku nadchnul nádhernou kamerou, jakož i hereckou přítomností mé velké oblíbenkyně Bereniky Kohoutové (skutečnost, že se v jedné z hlavních rolí objevuje i sám režisér, filmu v mých očích jen přídává na zajímavosti). Překvapivě výborná mi přišla i Alžběta Pažoutová, které se pro svou roli výborně typově hodila. Nakonec mi i sedlo to netradiční zpracování, které rezignuje na tradiční chronologické vyprávění a místo něj přichází se svébytnou obrazovou koláží výjevů s mnohoznačným výkladem. Zasazení většiny děje do prostředí psychiatrické léčebny mi rovněž sedlo a působí neobyčejně autenticky - u mnoha epizodních postav ve filmu jsem se nemohl ubránit dojmu, že to nejspíš byli neherci - skuteční chovanci ústavu. Ačkoli je to hodně osobitý film, který určitě není pro každého, osobně si myslím, že je zde strašně nedoceněný - za mě 4 hvězdy zcela bez problémů.(10.4.2016)

Já se pořád nemůžu nějak rozhodnout, jestli se mi to líbilo nebo nelíbilo :-) Obě hlavní herečky super, ale některým vedlejším rolím se dostávalo hereckého talentu (teda předpokládám, že Louisin manžel byl herec).. Prolínačka z psychiatrické léčebny se skutečnými lidmi a hraným dějem byl super nápad.. Trailer k filmu je rázný, dynamický a má jiskru - celkově mi tyto tři vlastnosti chyběly na filmu samotném.. Hodně pomalé tempo až nudilo.. Více mě zajímala část mimo zdi léčebny a těch bylo poskrovnu..(23.1.2014)

• - Podtitul filmu se jmenuje "Lusia, Katka a Erika z lásky". Z příběhu nakonec byla vyškrtnuta role Katky. (Terva)

• - Film je podľa slov režiséra natočený podľa skutočných udalostí, pričom sa v ňom prelína skutočnosť a fikcia. Pôvodný motív mu prvýkrát vyprávala jedna herečka, s ktorou sa stretol pred niekoľkými rokmi na kastingu. (Zdroj: ASFK)

• - Natáčení probíhalo z velké části v léčebně v Beřkovicích. (Terva)