Posledních pět let

Posledných päť rokov

The Last 5 Years

Komedie / Drama / Muzikál

USA, 2014, 90 min

Filmový muzikál plný lásky a zamilovanosti dvou mladých lidí, takže vlivem námětu snímek vcelku přitažlivý. Příběh o jednom vztahu trvající pět let vyprávěný z pohledu obou protagonistů. A Anna Kendrick a Jeremy Jordan v hlavních rolích se snaží získat divákovu přízeň seč mohou. Což o to, zahráli to dobře v rámci možností a představ, ale celkově to má přeci jen jeden nepatrný vroubek. Tím jsou melodie všech písniček. Je jich tu přirozeně nemalé množství, ale ani jedna neobsahuje líbeznou lehce zapamatovatelnou melodii, která by se dala s tímto snímkem lehce spojit. Romantické scény, romantické texty písniček, romantická atmosféra. Zkrátka romantismu je tu po okraj a ale i tak záleží na divákovu vkusu. I přes přes svůj potenciál asi tento snímek moc diváků neosloví.(7.1.2018)

Zhlédnutí The Last 5 Years jsem dlouho odkládal a teď nějak tuším proč. Prostě jsem tušil, že i když je to muzikál (= můj nejoblíbenější žánr) a i když tam hraje hlavní roli Jeremy Jordan (= miluju ho!), tak že to nebude ono. Zajímavý je způsob vyprávění (i když v divadelní verzi ve dvou je prostě ještě originálnější), Jeremy i Anna Kendrick byli dobří, krásně se koukalo i na newyorské lokace. ALE příběh je prostě o ničem. Resp. o lásce. Resp. o dalším nepovedeném vztahu. A to je prostě nuda! Příběh Jamieho a Cathy není vůbec ničím zajímavý a obě postavy jsou svým způsobem nesympatické. Prostě nějak od začátku nevíte, proč byste jejich milostné-manželské snažení měli sledovat. Co se týče hudby, tak se mi moc líbila, s vlivem moderního minimalismu, žádný velký orchestr ani árie, spíše civilní zpívání. Problém mám s tím, že všechny znějí v podstatě stejně, jako když posloucháte hodinu a půl jednou dlouhou písničku. Věřte, že najdete lepší muzikálový film, než je The Last 5 Years. Ale jestli milujete Jeremyho Jordana jako já (pravděpodobně jsem ale u nás jediný), tak vám to stejně nedá!(30.7.2015)

Zisťujem, že mám celkom rád muzikály. Toto malo len tú chybu, že príbeh bol tak debilne na preskačku odspievaný, lebo zrazu neviete, ktorý z momentov bol ten najpodstatnejší. Ale príbeh samotný bol presne taký, aký mal byť. Dvaja mladí sa do seba zaľúbia, začnú spolu žiť, on sa stane úspešným, ona ni a pomaly to aj jeden aj druhý prestanú zvládať. A to všetko v rozsahu 5 rokov. Proste moja teória v muzikálovom prevedení na plátne. A ešte aj s Kendrick, ktorá je tu úplný zlatúšik. Celkovo to bolo veľmi príjemné, aj prostredím, aj hudbou, aj herecky a ja ústredná dvojica bola v pohode a uveriteľná. 4 z 5(21.12.2016)

V prípade, že ste o tomto malom muzikálovom klenote nikdy nepočuli, Last Five Years je príbeh o vzťahu nádejnej herečky a spisovateľa, o jeho začiatku a konci, rozprávaný z oboch perspektív, chronologicky a retrospektívne zároveň. Možno je moje hodnotenie zaujaté, keďže som obrovský fanúšik muzikálov a tento patrí do mojej top trojky, no na moju obhajobu, snažila som sa nemať príliš vysoké očakávania, keďže predsa len filmové adaptácie muzikálov zriedka dosahujú kvalitu originálnej inscenácie. Avšak s radosťou môžem povedať, že moje obavy boli neopodstatnené - tvorby tohto filmu sa ujal samotný autor muzikálu Jason Robert Brown a režisér/scenárista Richard LaGravenese, ktorý má romantické filmy v malíčku, hlavné úlohy si zahrali dva broadwayské powerhouses s vynikajúcou chémiou, príbeh a jeho neobyčajná forma podania boli zachované. Musím vyzdvihnúť výkony Anny a Jeremyho, keďže celý film stojí na nich. Jamie a Cathy sú komplexné postavy, z ktorých by divák mohol byť veľmi ľahko znechutený a prikloniť sa na stranu jedného alebo druhého, ak by boli nezahrané s citom a ľudskosťou. Preto aplaudujem obom hercom, že napriek všetkým prešľapom, ktoré ich postavy vo filme urobili, nemala som pocit, že by rozpad ich vzťahu spočíval na pleciach iba jedného z nich, obaja boli sympatickí a charizmatickí. Úsmevné cameo Jasona Roberta Browna a dvoch predošlých divadelných Cathy potešilo.(14.2.2015)

V podstate sympatický film. Len keby sa v ňom toľko nespievalo :-). Nemám totiž veľmi pochopenie pre muzikály, kde sa spieva hovorené slovo miesto spievania "skutočných" piesní (ČAROVNÝ LES mal podobný problém). Texty sú síce občas fajn, ale to naťahovanie slov a nie príliš vydarené rýmovanie mi skrátka vadili...(12.1.2017)

• - V traileri je vidieť, ako Cathy Hiatt (Anna Kendrick) podáva neznámemu mužovi, ktorý sedí pri klavíri, papierik. Tento muž je v skutočnosti skladateľ Jason Robert Brown, ktorý k tomuto filmu zložil hudbu. (Hudakfilms)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v New Yorku a trvalo 21 dní. (Hudakfilms)