Posledních pět let

Komedie / Drama / Muzikál

USA, 2014, 90 min

Richard LaGravenese

Steven Meizler

Tak tenhle film mě opravdu překvapil, ale nejsem si jistá, jestli zrovna v dobrém. Těšila jsem se na muzikál a Annu Kedrick. Ale! Písničky tam byly, ale že bych v tom viděla muzikál? To ne. Písničky se mi tak ze 75% nelíbily, když opominu text, kterej by šel (až na to, že jsem v tom neviděla žádnej systém), tak písničky neměli melodii, rytmus, nic. Ale zpívat ty dva uměli. Celkově to hodnotím tak, že příběh byl zajímavý, ale nemusel to být muzikál. Anna potěšila a překvapila.(5.5.2015)

Tak nějak nám jednotlivé útržky plynou, bez vrcholů, bez mrazení, prostě plynou. Richard LaGravenese si ode mě v minulosti získal už i rozpačité kroucení hlavou, vesměs ale (zejména jako scénárista) nezklamal. Tady toho ale nebylo mnoho, čeho bych se mohl a chtěl chytit. Plnil si žánrový stereotyp, jednotlivé songy nejsou špatné, ale že bych běžel shánět soundtrack, to se rozhodně říct nedá. Jako scénárista a režisér nese hlavní podíl on, ale je patrné, že na place neměl odpovídající oporu, s vedením herců to také není úplně ono, texty písní Jasona Roberta Browna nestrhnou.. Jedna romance o skomírajícím milostném vztahu je vyprávěná/odzpívaná ze dvou perspektiv, jedna je chronologická, druhá volí retrospektivy. On je talentovaný spisovatel, ona se nemůže prosadit, a tak trochu cupitá v jeho stínu. Anna Kendrick (které světlá barva vlasů nesluší, a která by měla trochu zvolnit a pečlivěji si vybírat role a scénáře) a prakticky neznámý Jeremy Michael Jordan jsou slušní, ale z hlavy se tenhle muzikálový kus vytratí poměrně brzy!!(16.7.2015)

Zhlédnutí The Last 5 Years jsem dlouho odkládal a teď nějak tuším proč. Prostě jsem tušil, že i když je to muzikál (= můj nejoblíbenější žánr) a i když tam hraje hlavní roli Jeremy Jordan (= miluju ho!), tak že to nebude ono. Zajímavý je způsob vyprávění (i když v divadelní verzi ve dvou je prostě ještě originálnější), Jeremy i Anna Kendrick byli dobří, krásně se koukalo i na newyorské lokace. ALE příběh je prostě o ničem. Resp. o lásce. Resp. o dalším nepovedeném vztahu. A to je prostě nuda! Příběh Jamieho a Cathy není vůbec ničím zajímavý a obě postavy jsou svým způsobem nesympatické. Prostě nějak od začátku nevíte, proč byste jejich milostné-manželské snažení měli sledovat. Co se týče hudby, tak se mi moc líbila, s vlivem moderního minimalismu, žádný velký orchestr ani árie, spíše civilní zpívání. Problém mám s tím, že všechny znějí v podstatě stejně, jako když posloucháte hodinu a půl jednou dlouhou písničku. Věřte, že najdete lepší muzikálový film, než je The Last 5 Years. Ale jestli milujete Jeremyho Jordana jako já (pravděpodobně jsem ale u nás jediný), tak vám to stejně nedá!(30.7.2015)

V podstate sympatický film. Len keby sa v ňom toľko nespievalo :-). Nemám totiž veľmi pochopenie pre muzikály, kde sa spieva hovorené slovo miesto spievania "skutočných" piesní (ČAROVNÝ LES mal podobný problém). Texty sú síce občas fajn, ale to naťahovanie slov a nie príliš vydarené rýmovanie mi skrátka vadili...(12.1.2017)

Filmový muzikál plný lásky a zamilovanosti dvou mladých lidí, takže vlivem námětu snímek vcelku přitažlivý. Příběh o jednom vztahu trvající pět let vyprávěný z pohledu obou protagonistů. A Anna Kendrick a Jeremy Jordan v hlavních rolích se snaží získat divákovu přízeň seč mohou. Což o to, zahráli to dobře v rámci možností a představ, ale celkově to má přeci jen jeden nepatrný vroubek. Tím jsou melodie všech písniček. Je jich tu přirozeně nemalé množství, ale ani jedna neobsahuje líbeznou lehce zapamatovatelnou melodii, která by se dala s tímto snímkem lehce spojit. Romantické scény, romantické texty písniček, romantická atmosféra. Zkrátka romantismu je tu po okraj a ale i tak záleží na divákovu vkusu. I přes přes svůj potenciál asi tento snímek moc diváků neosloví.(7.1.2018)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v New Yorku a trvalo 21 dní. (Hudakfilms)

• - V traileri je vidieť, ako Cathy Hiatt (Anna Kendrick) podáva neznámemu mužovi, ktorý sedí pri klavíri, papierik. Tento muž je v skutočnosti skladateľ Jason Robert Brown, ktorý k tomuto filmu zložil hudbu. (Hudakfilms)