Posledních pět let

Komedie / Drama / Muzikál

USA, 2014, 90 min

Richard LaGravenese

Steven Meizler

Zhlédnutí The Last 5 Years jsem dlouho odkládal a teď nějak tuším proč. Prostě jsem tušil, že i když je to muzikál (= můj nejoblíbenější žánr) a i když tam hraje hlavní roli Jeremy Jordan (= miluju ho!), tak že to nebude ono. Zajímavý je způsob vyprávění (i když v divadelní verzi ve dvou je prostě ještě originálnější), Jeremy i Anna Kendrick byli dobří, krásně se koukalo i na newyorské lokace. ALE příběh je prostě o ničem. Resp. o lásce. Resp. o dalším nepovedeném vztahu. A to je prostě nuda! Příběh Jamieho a Cathy není vůbec ničím zajímavý a obě postavy jsou svým způsobem nesympatické. Prostě nějak od začátku nevíte, proč byste jejich milostné-manželské snažení měli sledovat. Co se týče hudby, tak se mi moc líbila, s vlivem moderního minimalismu, žádný velký orchestr ani árie, spíše civilní zpívání. Problém mám s tím, že všechny znějí v podstatě stejně, jako když posloucháte hodinu a půl jednou dlouhou písničku. Věřte, že najdete lepší muzikálový film, než je The Last 5 Years. Ale jestli milujete Jeremyho Jordana jako já (pravděpodobně jsem ale u nás jediný), tak vám to stejně nedá!(30.7.2015)

• freddy

Muzikál o vztahu dvou lidí, kde mluveného slova je naprosté minimum, a kde se prolínají dvě vyprávěcí linie. On vypráví příběh jejich vztahu od začátku, ona od konce. A film si tak nějak postupně plyne, stejně jako vztah hlavních hrdinů. Vlastně je to naprosto tuctový příběh, kde si vztah dvou lidí projde nějakým vývojem od prvotní zamilovanosti, přes svatbu, až po rozchod. V tomto případě asi ani nenacházím mnoho kladů, které by tento film vystihovaly. Jasně, je tu krásná Anna Kendrick v hlavní roli. Je to romantické, je to téměř jako ze života, a na rozdíl od většiny romantických filmů, toto nemá šťastný konec. Ale bohužel je to tak utahané, chvílemi nudné, písně mi přišly jedna jako druhá jako přes kopírák, takže nic, co bych si měl zapamatovat. A během poslední půlhodiny jsem u toho i usínal, což asi nejlépe svědčí o atraktivnosti tohoto filmu. Ale na jedno skouknutí to bylo milé a ušlo to, takže dvě hvězdy to jistí.(23.1.2017)

Filmový muzikál plný lásky a zamilovanosti dvou mladých lidí, takže vlivem námětu snímek vcelku přitažlivý. Příběh o jednom vztahu trvající pět let vyprávěný z pohledu obou protagonistů. A Anna Kendrick a Jeremy Jordan v hlavních rolích se snaží získat divákovu přízeň seč mohou. Což o to, zahráli to dobře v rámci možností a představ, ale celkově to má přeci jen jeden nepatrný vroubek. Tím jsou melodie všech písniček. Je jich tu přirozeně nemalé množství, ale ani jedna neobsahuje líbeznou lehce zapamatovatelnou melodii, která by se dala s tímto snímkem lehce spojit. Romantické scény, romantické texty písniček, romantická atmosféra. Zkrátka romantismu je tu po okraj a ale i tak záleží na divákovu vkusu. I přes přes svůj potenciál asi tento snímek moc diváků neosloví.(7.1.2018)

Tak nějak nám jednotlivé útržky plynou, bez vrcholů, bez mrazení, prostě plynou. Richard LaGravenese si ode mě v minulosti získal už i rozpačité kroucení hlavou, vesměs ale (zejména jako scénárista) nezklamal. Tady toho ale nebylo mnoho, čeho bych se mohl a chtěl chytit. Plnil si žánrový stereotyp, jednotlivé songy nejsou špatné, ale že bych běžel shánět soundtrack, to se rozhodně říct nedá. Jako scénárista a režisér nese hlavní podíl on, ale je patrné, že na place neměl odpovídající oporu, s vedením herců to také není úplně ono, texty písní Jasona Roberta Browna nestrhnou.. Jedna romance o skomírajícím milostném vztahu je vyprávěná/odzpívaná ze dvou perspektiv, jedna je chronologická, druhá volí retrospektivy. On je talentovaný spisovatel, ona se nemůže prosadit, a tak trochu cupitá v jeho stínu. Anna Kendrick (které světlá barva vlasů nesluší, a která by měla trochu zvolnit a pečlivěji si vybírat role a scénáře) a prakticky neznámý Jeremy Michael Jordan jsou slušní, ale z hlavy se tenhle muzikálový kus vytratí poměrně brzy!!(16.7.2015)

• Aljak

Vždy sa poteším, keď sa raz za čas prederie na filmové plátna aj nejaký muzikál, pretože kombinácia herci + spev ma vždy veľmi bavila. The Last Five Years malo vynikajúci formát, keďže jeho a jej pesničky išli v opačných časových osiach (Jamie - od šťastného začiatku k strastiplnému koncu, Cathy - od smútku na konci po radosť na začiatku). Ale bohužiaľ, spomínaný formát bol jednou z mála predností celého diela. Pesničky boli fádne, texty detto, a herecká dvojica v hlavnej úlohe ma proste ničím nezaujala. Teda Anna Kendrick je aspoň pohľadná a milá herečka, ale Jeremy Michael Jordan mi ničím neimponuje - rovnako ako jeho egocentrická postava vo filme. Ale tak, nebolo to až tak úplne zlé, aspoň tie 2* si to zaslúži.(10.7.2015)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v New Yorku a trvalo 21 dní. (Hudakfilms)

• - V traileri je vidieť, ako Cathy Hiatt (Anna Kendrick) podáva neznámemu mužovi, ktorý sedí pri klavíri, papierik. Tento muž je v skutočnosti skladateľ Jason Robert Brown, ktorý k tomuto filmu zložil hudbu. (Hudakfilms)