poster

Má vlast

 • Francie

  Né quelque part

 • anglický

  Homeland

 • Slovensko

  Moja vlasť

Drama

Francie / Alžírsko, 2013, 87 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • johny1913
  ****

  Příjemné, odcípající děj a krásné exteriéry. Film, který nenuceně vtáhne do prostředí Alžírska - poté se již "vezete" až do konce. Lidskost příběhu a příjemná stopáž z něho dělá film, který by bylo škoda nezhlédnout. +plus+: herci, humor, prostředí, kamera, stopáž -minus-: film není nějak dějově silný, že by člověk z kina odcházel ohromen, avšak úsměv na rtech z příjemného zážitku zůstal dlouho (27.11.2013)

 • fredisek
  *

  Otravnější skanzen by se hledal těžko. Autoři patrně chtěli ukázat, že Alžířani jsou parta enoooormně zábavných lidí, jenže stejně tak chtěli ukázat, jak to mají lidi v severní Africe těžké a proč utíkají do Evropy. Tvůrci si měli vybrat mezi komedií a dramatem. Ne že by to nešlo dát dohromady, jenže první část Mé vlasti je čistá komedie (která je ovšem vlezlá, nucená, přehrávaná, neuvěřitelná), druhá polovina spadá do sociálního dramatu. Má vlast je tak prapodivně nevyrovnaná a hlavně gumová. Sám námět není nijak silný, motivace postav jsou všelijaké, ale rozhodně ne opravdu motivující. Dialogy jsou vtipy na první dobrou. Záběry se motají někde mezi Discovery Channel, šedým uprchlickým dramatem a francouzskou sluníčkovou komedií. Má vlast stíhá nudit, i když nemá ani hodinu a půl. To je docela průšvih.(27.11.2013)

 • Nikole
  ****

  Tyhle francouzsko alžírský filmy jsou nejlepší. :) Stejně tak jako Festival francouzského filmu.(23.11.2013)

 • Vesecký
  *****

  Výborný, skvělý film. Tohle se Alžírsku v koprodukci s Francií (nevím, proč je zde uváděna na prvním místě Francie) skutečně povedlo. Ukázalo pravdivý obraz světa za Středozemním mořem. Jiná kultura, jiné mravy, ale rozhodně nikoliv nějaký fundamentalismus na každém kroku. Naopak, většina Alžířanů, jakkoliv jsou chudí (nebo právě proto), jsou velmi vřelí, přátelští. Samozřejmě se tam najdou takoví paraziti, jakým byl Faridův bratranec. Že je to lump, dokázal už samotný noční !výlet" do Maroka. Úřední mašinérie hocha, který se ocitl v zemi svých rodičů bez jakýchkoliv dokladů totožnosti a na francouzském velvyslanectví nemůže v době, když mnoho jeho vrstevníků touží dostat se nelegálně do Evropy, svoji totožnost prokázat, a aby se mohl vrátit domů, musí absolvovat stejnou cestu jako ilegálové... Tohle měl vidět každý.(4.3.2018)

 • gudaulin
  ****

  Francie ovládla Alžírsko už ve 30. letech 19. století a typickou kolonií bylo možná v prvních dekádách po připojení. Postupem doby ale srostlo s Francií do té míry, že bylo považováno za nedílnou součást Francie podobně jako např. Havajské ostrovy, které jsou zámořským územím USA. V Alžírsku bylo usazené obrovské množství etnických Francouzů a především tam žila početná loajalistická arabská menšina, která se po válce za nezávislost a následném exodu do Evropy stala základem početné francouzské muslimské komunity. Díky větší porodnosti její význam dále rostl a dnes je tématem řady francouzských uměleckých děl hledání identity druhé generace přistěhovalců. Má vlast je typickým představitelem této skupiny. Student Farid, který vyrostl ve Francii a vlastně ani neumí pořádně arabsky, je nemocným otcem pověřen vyřešit majetkové problémy ve vlasti svých předků. Po příjezdu je konfrontován s odlišnou mentalitou místní komunity, hledá stopy rodinné minulosti a nakonec čelí problémům spojených s krádeží jeho dokladů. Pro režiséra Mohameda Hamidiho je to zjevně osobní téma a prokazuje velkou citovou angažovanost právě při scénách, kde zobrazuje alžírskou společnost prostřednictvím návštěvníků jediné místní kavárny, kam se soustřeďuje společenský život venkovanů. Má vlast je sympatický film, který se vyhývá přílišnému sentimentu, ale zároveň se snaží Alžířany a francouzské Araby zlidštit a zpřístupnit jejich komunitu tak, jak to umožňuje jenom filmové a televizní médium. V době, kdy v Evropě čelíme leckdy zbytečně hysterické islamofobii, to není na škodu. Z hereckého obsazení vyčnívá vedle hlavního hrdiny i Jamel Debbouze coby černá ovce rodinného klanu, známý u nás např. z Amélie z Montmartru. Celkový dojem: 75 %.(27.11.2013)

 • - Děj filmu se sice odehrává v Alžírsku, ale kvůli bezpečnosti se natáčelo v Maroku. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace