Vášně odpadových komentů jakoby naznačovaly, že snímek ťal do živého. 1) Zařazení filmu mezi nejhorší snímky mě zpravidla od sledování odradí. Na masový vkus sice příliš nedám, ale jak známo - není šprochu aby na něm nebylo pravdy trochu. Lidová moudrost ovšem někdy neplatí. Vášně odpadových komentů jakoby naznačovaly, že snímek ťal do živého. ...Největší demence letošní sezóny... (Mulosz), ...Každej, kdo se na tomhle "filmu" podílel by měl dostat kulku do hlavy... (Kinghome), ..."odpad" dostal novy rozmer... (Zette), ...To, co se do keramické mísy plné hoven s nápisem Kameňák 4 už nevešlo, a přetékalo lascivně přes okraj, cítil se pan Houška zřejmě povinen stáhnout umolousaným hadrem a poté vyždímat do ještě pestřejšího mixu fekálních záležitostí, ve kterém pak máčel scénář celý měsíc, aby vyrovnal rozdíl mezi přípravou a natáčením... (GrungeChild), ...Když mi ani k smíchu nepomáhá brko, tak to není prostě vtipný... (Phorbo), ...nejstrašnější herecká individua, která by neuspěla ani mezi ochotníky někde v Tanzánii... (Gekacuk), ...Takhle nějak si představuji zfilmovanou lobotomii...(Citera_Mor). Inu, televize Hysterie..._____ 2) Důvod většiny výhrad vyjádřil nejlépe, myslím, komentátor Effect18: ...Samotné zpracování námětu činí z maturity fantasmagorickou událost, vhledem k užití zvláštních motivů (žáci i učitelky sledující porno v učebně informatiky, třídní primadona na pornocastingu, neformální průběh zkoušek aka "gudlak", podivné snové sekvence,...) a nevtipného humoru a hlášek... Milý Effecte18, na pár maturitách jsem byl, a vskutku to byla "fantasmagorická událost", když ne pro studenty, tak pro mě jako kantora určitě. Pokud ti ovšem maturita na úrovni vstupních zkoušek na střední školu (někdy i horší) připadá jako náročná životní zkouška a krok do dospělosti, pak nemám, co dodat._____ 3) 49letý (!) psycholog, pedagog, ředitel střední školy, skladatel, zpěvák, kytarista, loutnista, scénárista filmu Gympl, zde scénárista a režisér Tomáš Houška prozrazuje důvěrnou znalost prostředí. Hyperbolické dialogy pracovnic oddělení pro styk s veřejností ministerstva školství byly pravděpodobně odposlechnuty z praxe, stejně jako i vyjadřování pana ministra školství. Film je samozřejmě nutno vnímat jako nadsázku, která ovšem mnohdy o pravé povaze a stavu věcí řekne více, než seriózní rozbor. A tento film, pokud mohu posoudit ze své 12leté praxe středoškolského učitele, opravdu nelže, jen (lehce) přehání. Ministr: Ten Novotný se mi vůbec nelíbí. Tady je nějaký problém s alkoholem. Úřednice: Dochází? Tak ho objednáme._____ 4) Herci odpovídají zvolenému stylu: 20letý Tomáš Polák (ajťácký geek Martin), 22letý Tomáš Materna (Radek), Filip Kotek (svádeč a fotograf Láďa) i půvabná 22letá Michaela Doubravová (černovlasá kráska Markéta). Víš, co bys řekl, kdybys potkal ženskou, která tě bere takovýho, jaký jsi, a nevymýšlí žádné nesmysly? Ahoj, mami._____ 5) Stejné téma zpracovává daleko konformněji americký film Perfektní skóre._____ 6) A stejně, co můžete chtít od děvčete, které prohlásí po vášnivém sexu: To bylo lepší než Facebook.(1.3.2015)

• Gekacuk

Šílený, hloupý, ubohý, trapný film. Ale proč vlastně kometovat film, který se odrovnal sám? Protože vyjadřuje neúctu k lidem, vztahům, společnosti. Je to oslava podvodníků, nemakačenků, závisláků a feťáků všeho druhu. Těmi je ostatně naše země po převratu prolezlá. Kritika současných společenských zlořádů je úplně jalová. Banda lůzrů se rozhodla udělat si film. Najala si rádoby „tvůrce“ bez myšlenky, inteligence, smyslu pro humor a realitu. Jedině snad autor hudby si nezaslouží odpad. Partička „filmařů“ pak provedla jak vidno „úspěšný megakásting“ a vybrala ty nejstrašnější herecká individua, která by neuspěla ani mezi ochotníky někde v Tanzánii. Nechyběla jim však touha exhibovat. Tahle grupa neherců a přehrávajících ubožáků dokonala dílo zkázy. Jediným kladem filmu je, že v něm nehraje žádný NORMÁLNÍ herec. Kdo mohl financovat takový brak a proč to vlastně udělal? Vždyť o peníze se dá přijít mnohem jednoduššími způsoby. Takže prosím autory: vemte všechny kopie tohoto paskvilu a použijte drtičku nebo plamenomet. Přece nechcete, aby tahle sračka zabírala místo v katalogu českých filmů.(26.2.2015)

• Eluin

Jaká to hrůza! Pardon, musel jsem si trochu ulevit... Jsou filmová představení, kde vám rozdávají před projekcí různé dárkové předměty (před filmem Štěstí jsem dostal úhledný balíček kapesníčků, prý se u toho brečí štěstím - nebrečí...), ve 3D kině dokonce propůjčí 3D brýle... Před projekcí snímku Maturita se nerozdávalo nic, a to je stoprocentně chyba! Dokáži si živě představit, že leckterý zbloudilý divák by ocenil přítomnost čehosi pro film tak praktického, jako je třeba pytlík na zvracení, či nějaké psychotropní látky, které by mu umožnily tento 87 minutový strastiplný zážitek smysluplně prožít. Bohužel. Schválně jsem se snažil na filmu najít něco pozitivní, což bylo velmi těžké, ale nakonec se mi jedna věc nalézt podařila, a to závěrečné titulky. Skutečně, na těch se tvůrcům nic zkazit nepodařilo (a zmínka o tom, že film byl natočen bez jakéhokoliv grantu a dotace také potěší, to mi tedy spadl kámen ze srdce..). Těch nepodařených věcí je ovšem daleko víc. Předně vůbec nemá smysl mluvit o nějakém příběhu. Jakousi jednotící linku film asi má, ale je bohužel tak blbá, že se s ní nemá ani smysl zaobírat. Asi takhle: Parta žáků maturuje. Nechce se jim učit. Mají spolu sex. Pijí alkohol. Požívají psychotropní látky (a na diváky nic nezbyde!!). Hackují počítač MŠMT. Hodně sní. Střílí se tam jako u Stalingradu. Maturují. Pokud skutečně uvažujete na film jít, tak výše uvedený seznam napsaný kurzívou neberte jako spoiler. O něco takového tady skutečně nejde, tady se pohybujeme na zcela jiném hřišti (pokud jsme si tedy vůbec nespletli sport). Stejně tak se nemá smysl bavit o režii, prakticky neexistuje. I skupina zfetovaných rastafariánů by asi odvedla profesionálnější práci (a pokud ne, tak by aspoň zbylo na ty psychotropní látky pro diváky...). Chvilku jsem váhal, zda mezi pozitiva dát "výkon" kameramana, který občas svůj digitál prapodivně ostří a svítí, že místy moc není poznat co se to děje - ano, to je totiž v mnoha případech filmu skutečně pozitivní aspekt, ale úmyslné to asi nebylo. Jistě, u filmu se dá lecčemu zasmát. Bohužel, mám dojem, že je to na místech, kde tvůrci žádný smích ani nepředpokládali. Naopak, místa, kde by se smát mělo, střídá jen zoufalý divákův výraz a touha SKUTEČNĚ u toho vchodu dostat pytlík na zvracení. Ve slušné společnosti se totiž na zem nezvrací, ne tedy, že by to nějak vadilo, kinosál byl prakticky prázdný... Film Maturita je tak podobnou "zábavou" jako je třeba nabodávání sebe sama na kůl, či kávový dýchánek s Hitlerovými. Za určitých okolností to tedy může být celkem fajn.... :).(28.11.2013)

• L_O_U_S

Na Maturitu jsem se podíval hlavně proto, abych se přesvědčil, jestli je opravdu tak špatná. Není, ale moc nechybí. Kamera je na film tohohle ražení docela slušná a do první reklamy jsem se i bavil (poměry ve školství jsou sice vyobrazeny značně přehnaně, je ovšem pravdou, že pro učitele je ministerstvo školství opravdu nepřítelem číslo jedna), ale když došlo na šílené vize protagonistů o přepadení ministerstva a bláznivých zkouškách, šel celý film do sraček. A zůstal v nich až do hořkého konce. (1 008., 18. X. 2014)(19.10.2014)

• Phorbo

Nedohlídl jsem. Nezvládl jsem to. Když to hráli v telce, tak při první reklamě jsem si ubalil jointa a stačil ho i zhulit. Po přečtení recenzí od paní Spáčilové, kterou si vážím jako ovoce v Kauflandu, jsem doufal, že mi alespoň ta tráva udělá z hroznýho filmu film dobrej. Jenže ono ne! (?) A já si říkal jak to? Koukal jsem na ten snímek, jak vylomenej z reality někde, ani nechci vědět kde... Todle ani nebylo vtipný. Co tam mělo bejt vtipnýho? Ty podprůměrný hospodský vtipy, který bych já povídal jenom kdybych ležel natáhnutej pod stolem s opicí místo šály a grckou vedle sebe. Tehdy by mi to možná přišlo vtipný. Když mi ani k smíchu nepomáhá brko, tak to není prostě vtipný. A já doufal, že to směšný bude, protože já déčkový filmy mám rád a užívám si jak jsou špatný, ale todle bylo fakticky hrozný... A já nemůžu vystát co je trapnýho tak, že to už ani není vtipný...(20.10.2014)

• - Film vznikl ve velmi krátkém čase 25 natáčecích dní. Natáčení financoval režisér z vlastních zdrojů, nepodílí se na něm žádný státní fond, dotace nebo granty ani Česká televize. (Guillam)

• - Školní scény se natáčely na Základní škole Strossmayerovo náměstí. (Guillam)

• - Velká část herců v hlavních rolích sama opravdu v roce uvedeni filmu maturovala. I velkou část štábu tvořili velmi mladí filmaři. (Guillam)