• Itálie

• slovenský

Dokumentární

Itálie, 2013, 93 min

• Anderton

Pri slovenskom dokumente Príbehy z kaštieľa som mal problém s tým, že ľudí v ňom vystupujúcich spája jeden dom. Protagonistov Sacro Gra spája....okolie diaľnice. Takže v podstate by som mohol nakrútiť dokument aj o ľuďoch, ktorí bývajú na jednom sídlisku, pijú ráno zelený čaj, alebo nosia červené bundy. Spájať ich tak stále ale nebude nič. Pokiaľ nepočítame s tým, že každý ľudský osud je zaujímavý a každý stojí za to, aby bol sfilmovaný. Tu však nie sme svedkami zobrazených osudov, len tak mimovoľne sledujeme plynúce životy zopár obyčajných neobyčajných, neobyčajných obyčajných a obyčajných obyčajných ľudí. Nehovorím, že to nie je svojim spôsobom zaujímavé, len ma to nebavilo.(6.3.2015)

Ten film není zdaleka tak slabý, jak se o něm mluví. V rámci observačního lomeno uměleckého dokumentu velmi solidní nadprůměr. Mám pocit, že určitou roli hraje i to, že někteří diváci od vítěze z Benátek čekají něco jiného a víc nápadného. Všímejte si ale, že ten filmař tady evidentně přemýšlel nad tím, jak které postavy a lokace zabírat, čímž mám na mysli práci s úhly kamery, typy záběrů nebo barvami. Navíc, a to jsem ani nečekal, se Rosimu podařilo víc, než jen zmapovat vcelku kuriozní sebranku obyvatel okolí římského dálničního okruhu, ale dotknout se otázek všeobecně lidských, platných pro všechny bez rozdílu národnosti, třídy nebo pohlaví - aniž by se musel uchylovat k manipulativním taktikám (byť nepochybuju, že o určité autorské zásahy tu nebyla nouze). Etudy vousatého staříka a jeho dcery (?) v paneláku jsou místy brilantní, totéž scéna záchranáře s jeho starou matkou. Vtipné a dojemné.(30.4.2014)

• Houdini

Zlatý Lev(11.9.2013)

• blondboss

Až priveľmi ma tento dokument nudil na to, aby som mu dal nejaké lepšie ako podpriemerné hodnotenie. Režírované to bolo síce vkusne a s citom, avšak bolo to celé nesúrodé, nezaujímavé a hlavne som tam postrádal nejakú zmysluplnú myšlienku, ktorou by sa celý film ukončil. Pre mňa to bolo len také bezduché tápanie a potulovanie predmestím Ríma. 40 %(14.1.2015)

Týjo, takhle intimní a vřelý dokument, který se snaží provrtat a poodkrýt trochu toho obnošeného "lidství", tu už dlouho nebyl (a nebo vůbec jestli kdy byl). Rosi hledá kvintesenci života, aniž by to dělal nějak opulentně či podbízivě, ale činí tak upřímně a v té nejčistší formě.(5.5.2014)

• - Natáčením příběhu strávil režisér více než 2 roky. Dalších 8 měsíců film stříhal. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)

• - V rámci internetového uvedenia si diváci po prvýkrát mohli sami určiť, akú sumu - a či vôbec - za zhliadnutie filmu na DAFilms.cz zaplatia. Otázkou "Kolik stojí Zlatý lev?" portál vyzýval všetkých návštevníkov k tomu, aby sa sami rozhodli, nakoľko si cenia tento dokument. (kacer4)

• - Gianfranco Rosi, jenž si za předlohu svého filmu zvolil knihu autora Italo Calvina "Invisible Cities" (Neviditelná města), se rozhodl v Sacro GRA představit Řím nevšedním způsobem – skrze dálnici. Přináší autentické příběhy a osudy obyčejných lidí žijících na okraji největší dopravní tepny Itálie, Grande Raccordo Anular (GRA), která je kruhovou dálnicí Říma s délkou zhruba 70 kilometrů. (Zdroj: Film Europe)