John Henry Clayton (Kiefer Sutherland) sa po rokoch vracia domov. Matka mu zomrela a na svete má už len otca, reverenda Samuela Claytona (Donald Sutherland). S ním má však veľmi komplikovaný vzťah pre svoju krvavú minulosť nájomného zabijaka. Po návrate domov sa John rozhodol všetko zmeniť. Zvesil a odložil všetky zbrane, žije pokojne ako obyčajný človek a chodí po meste neozbrojený. Problémy ale nedajú na seba dlho čakať, najmä keď sa reverend Samuel postaví na stranu farmárov, ktorých sa miestny boháč snaží obrať o pozemky. John odoláva posmeškom a ponižovaniu, ale len do chvíle, kedy mu najatí banditi ťažko zrania otca. Bývalý pištoľník znova berie do ruky zbraň a sám sa postaví mohutnej presile miestnych gaunerov, ktorí terorizujú mesto. (TV JOJ)

Trailer

Rob Roy

V dnešní době chytrých a netradičních příspěvků k žánru se zajímavými postavami (Slow west, Osm hrozných) je Forsaken zcela zbytečný. Archetypální situace a charaktery jsou jasně rozehrané po 15 minutách a pak už se zbytek filmu jen jede v rovině ubijejících klišé dialogů a čekání na závěrečnou přestřelku. Westernové melodrama se špatným zvukem. Sutherlandům nic vyčítat nelze, oba hrají v rámci slabého scénáře dobře. 5/10. ()

misterz

Western, v ktorom sa toho veľa neudeje. Obsahovo ide o pomerne nevýraznú a až moc jednoduchú vec, ktorá miestami skĺzava k občasnej nude. Musím však pochváliť oboch hlavných hercov, ktorí svoj vzťah otec-syn z reálneho sveta dokázali veľmi dobre preniesť aj do filmu, bolo vidno, že si rozumejú, patrili k sebe dokonale. Páčili sa mi aj formálne prvky, hlavne zručná réžia, ktorá aj z tak slabého príbehu dokázala vyťažiť maximum a tiež pekná kamera, ktorá často potešila oko nejakou peknou prírodnou krásou, pričom ani výprava nebola najhoršia. Čistý priemer. 60/100 ()

silentname

"Forsaken" ma nakoniec skutočne veľmi príjemne prekvapilo. Nevedel som čo môžem od filmu očakávať a vyzeralo to trošku štandardne, no dokázalo si to nájsť ku mne cestu. Úvodná scénka bola veľmi silná a až postupne sa dozvieme, kam vlastne zapadne. Z filmu sa potom stane western, ktorý je o hľadaní cesty medzi otcom a synom, medzi bývalou láskou a ešte aj proti zloduchom, ktorí chcú násilím získať pôdu. Na jednu stranu je tam toho trošku moc, no nemal som pocit, že by ma to nejako výrazne otravovalo. Keby mám vytýčiť pár skutočne dobrých momentiek, tak by som povedal, že Kiefer Sutherland je v tomto filme skvelý. Veľmi dobre z neho idú emócie a páči sa mi, ako dlho je ochotný ukázať druhé líce. Až do momentu, keď pohár trpezlivosti pretečie. No mojou absolútne najobľúbenejšou postavou filmu je Dave Turner v podaní Michaela Wincotta. Ten výkon je skvelý. A okrem toho najviac na tom oceňujem ten rešpekt, ktorý neustále Johnovi Henrymu preukazuje. Toto nie sú dvaja nepriatelia. Toto je stretnutie dvoch ľudí, ktorí prežili vo vojne to isté. A vedia, čím si prešli. Preto som aj rád, že na konci budú mať tých pár posledných dialógov, ktoré sú podľa mňa fantastické. Okrem toho film podľa mňa aj celkom dobre vyzerá. Má rozhodne svoje vizuálne momentky a bavilo ma o sledovať. Nemôžem povedať, že by bol moment, ktorý by ma tu nudil. Problémy ale film rozhodne má. V prvom rade McCurdy je pre mňa vysoko nudná postava. Je to len šéf zločincov, ktorý chce pôdu... vlastne ani neviem prečo ju chce. Je to len proste bohatý zloduch, ktorý si myslí, že môže všetko a vždy mu to prejde, lebo má chlapov, ktorí za neho strieľajú. Aaron Poole (Frank) je podľa mňa ten najväčší idiot celého tohto filmu. Baví ho násilie, užíva si to a je mu jedno, čo bude nasledovať potom. A snáď sa nikdy nestretne s Johnom Wickom, lebo ten by si jeho smrť užil náramne. Plus film má aj svoj jasný konflikt a robí ho to predvídateľným. Ale pozitíva filmu pre mňa prevládajú. Sutherlandovci sú skvelí. Majú dobré dialógy a je vidno, že vzťah otca a syna nehrajú. Som rád, že som film videl a myslím si, že ho pokojne aj odporúčam na pozretie. Minimálne jedno. Hodnotenie: B+ ()

verbal

Opuštěný Kífr už nechce být zápaďackým pistolníkem, teď se ze všeho nejvíce touží stát kudlankou a ovcí, mohutně podporován svým černoprdelnickým otcem Donaldem. Ale tak dlouho se nastavuje druhá tvář, až to jednoho nakonec nasere, nastaví i druhý kolt a, Bůh nebuch, všechny ty zmrdy postřílí. Je to westernová panenka s porcelánovou hlavou, tisíckrát viděný kýč s až Máyovou atmosférou, vzorově slizkými a bezskrupulózními záporáky, ubohými bezbrannými obyvateli a rozpolceným hrdinou s traumatem a máslem na hlavě, co si váhá hrábnout do rozkroku jak pro šestiraňák k prošpikování těch padouchů, tak pro jednoraňák k prošpikování kozaté padesátky s Vřesovištěm po pupek, slibující vyčerpanější zítřky a ukončení smutného života osamělého honáka. Prostě jednoduchý pytel klišé, který je však příjemně osazen retro herci i retro neherci a oproti unylým hemoroidiádám typu Slow West nebo nedávnému Natálka chytla pušku i po sté celkem zábavný. ()

Fiftis

Ja viem že mnohí so mnou nebudú súhlasiť, o čom svedčí aj tunajšie hodnotenie snímky, ale tento western sa mi veľmi VEĽMI páčil. V prvom rade musím pochváliť vedľajšiu postavu, ktorú som si veľmi obľúbil a to Davea Turnera, ktorého neskutočne zahral Michael Wincott. (Odporúčam pozrieť si snímku v originálnom znení). Aspoň toto musí každý uznať, že to bola dokonale napísaná - charizmatická postava. V záver snímky sa dočkáme aj klasického skvelého westernového duelu. Snímku oživuje stále šťavnatá Demi Moore. Hlavnej úlohy sa zhostil vždy skvelý herec Kiefer Sutherland a jeho hereckého otca zahral jeho skutočný otec Donald Sutherland. Rozhodne dajte tejto snímke šancu a užívajte si kvalitný nenáročný western. ()

• Pracovným označením snímky bol názov Redemption. (MikaelSVK)
  • Napriek tomu, že sa dej filmu odohráva v Spojených štátoch, tak celé jeho natáčanie prebiehalo v kanadskej provincii Alberta. (MikaelSVK)
  • Tento film je druhým, kde si herci Donald a jeho syn Kiefer zopakovali úlohy filmového otca a syna. Prvýkrát to bolo pri filmovom debute Kiefera v roku 1983, vo filme Max Dugan Returns (1983). (MikaelSVK)