Příběh se odehrává v prostředí jedné pražské školy na sklonku předminulého století. Učitelský sbor tu ovládá učitel Jordán (K. Höger), kariérista, který se neštítí ani štvavých, anonymních výpadů v tisku proti byrokratickému inspektorovi Svobodovi (F. Smolík) a jeho „chráněnci“, učiteli Habadovi (R. Lukavský), který přišel z venkova. Když se mu to hodí, používá Jordán nevybíravé prostředky. Pokrytectví, podrazy a maloměstsky zatuchlý život na škole nemůže snést mladá učitelka (J. Hlaváčová). Když zjistí, že Jordán používá i jejího snoubence, učitele Boháčka (Z. Řehoř), ke svým špinavým záměrům, ruší plánovanou svatbu a odhodlá se k tomu, aby poměry na škole odsoudila před celým sborem… Televizní adaptaci školské komedie Václava Štecha nastudoval s řadou slavných hereckých osobností v roce 1968 v pražském televizním studiu režisér Miloslav Zachata. (Česká televize)

Přemek

Vynikající inscenace o korupci, podlézavosti a prosté lidské slušnosti. Karel Höger v jedné ze svých nejodpudivějších rolí (samozřejmě skvěle zahrané). ()

kaprson

moc dobře zahrané, Höger jako zaporák zajímavý, téma poctivě vytěžené, a přesto dávám jen lepší 3*... čím to? nebavilo mě to. dokonce i přes nevelkou stopáž, která mi i tak přišla jako dlouhá temná svačina duše. ()

Pitryx odpad!

Prý komedie. Nejenže to komedie nebyla, navíc to byla volovina. Dokoukal jsem to do konce jen s vypětím sil. ()

Aniki

Pekne vykresleno. Clovek, ze sve přirozenosti zbabělý, v plné nahotě. Školní inspektor je zde vzýván takřka jako božstvo. Opět již potisící potvrzeno, že stavěti se proti proudu lidské nevznešenosti a malosti, znamená cestu nadevše trnitou a nezáviděníhodnou. Zatímco většina bezcharakterů si v závěrečné scéně v klidu užívá taškařici Ljuby Hermanové, jakoby se v ději předešlém ničeho nestalo, naivně hrdinská Hlaváčová je defacto nucena opustit své milované zaměstnání. Jak typické nejen pro léta současná. ()

panslav

Neprávem opomíjená vynikající perla československé televizní tvorby. Ale kohopak napadlo tuto nelítostnou studii lidské morálky zařadit do žánru komedie??? ()

Hombre8

Režijně (hlavně scéna) a i zvukově se sem tam vyskytne chyba, ale jinak výborný scénář. Myslím, že příběh věrně zobrazuje poměry a vztahy nejen v řadě učitelských sborů, ale i jiných kolektivů, kde je za málo muziky hodně peněz a kde se tím pádem vyskytuje tento typ lidí - zmrdů. Moc pěkný byl i přístup pana katechety - líbivého urovnávače, představitele církve, která svým charakterem velkou měrou přispívá ke kontinuitě těchto věcí. A proto, jak zpívala Ljuba: Pořád dokola, dokola...                                                                                                      Nevím, jestli mistr Höger, když přijímal hlavní roli, rozpoznal, proč si pan režisér vybral právě jeho. :-) ()

JSYSMHJF

Ano, takhle mladý člověk přichází o iluze a je broušen a broušen, až se dopracuje do pana Jordána, ti lepší do mlčících panů Habadů...nadčasové se skvělými herci. ()