Mých posledních 150 000 cigaret (TV film)

My Latest 150 000 Cigarettes

Ivo Bystřičan

Jakub Halousek

Pavel Plešák

Jana Vlčková

No, přece jen je lehčí přestat kouřit, než dostat objektivní interwiev od jednoho z několika korporátních dealerů nejužívanější drogy na naší planetě. A jelikož je nejúžívanější, tak je legální. Ano, s jistým omezením, které je v praxi stejně ignorováno a společnost je prakticky založena na chtěné i nechtěné toleranci vůči nikotýnovým otrokům. Oddanost té smradlavé, nechutné věci je vskutku u některých případů až fanatická. Cigareta jako absolutní vrchol. Vrchol čeho? Jakési lidské slabosti, nevůle, či přizpůsobení se standardu? Snad každý, kdo kouří, chce přestat, ovšem ono to nejde, i když režisér nám ukazuje opak. Možná, že kdyby každý uživatel drogy, který již nechce býti nadále uživatelem, natáčel svůj "boj" s vlastní vůlí na kameru, byl by výsledek lepší. Souboj psychické i fyzické závislosti lidé raději vzdávají, proč ne, když jsou jich po celém světě miliardy. A profit z lidské slabosti je vždy nejvýnosnější, takže nadnárodní výrobci se mohou i nadále schovávat za naivní prohlášení o lidské dobrovolnosti, či zaúkolované zaměstnance ochranky. Vždyť si jen hájí své právo zásobovat spotřebitele tím, co chtějí. No, chtějí...potřebují k životu, v některých případech, a přesto to nechtějí, ale musí, jinak by nemohli fungovat. Ani doma, ani v zaměstnání. Absurdní závislost si vyžaduje absurdní přístup, řekl si nejspíše Ivo Bystřičan, navlékající se do kostýmku bílo-žluté modly kuřáků a žádající o rozhovor s politiky, či manažery dealerských společností. Základní brzda dokumentu. Ivo není brán vážně a paradoxně hází klacky pod nohy celkovému vyznění svého profesionálně sestříhaného homevidea. Ale i přesto se mu podařilo zmapovat takový čecháčkovský přístup k tématu a pár rozhovorů přeci jen natočil. Na závěr. Jestliže žijeme ve společnosti, ve které je absolutní zákaz kouření nemyslitelný a považovaný za fyzické týrání, není v podstatě co řešit. Dokument pouze potvrzuje všeobecný přístup + několik statistik. Pro mě celkově průměrně zpracováno. S tímto tématem se toho moc nenadělá.(18.6.2014)

Trailer, který mě opravdu potěšil a pobavil: https://www.youtube.com/watch?v=ck-X_rfZYLo Ivo je prostě borec! Pojal to důsledně a vtipně. Je dobrý režisér a je dobrý, že to ustál a přestal kouřit. Kéž by tento dokument nejen pobavil, ale také otevřel oči! Jak to, že kuřáci mají právo kazit vzduch, ničit zdraví své i svého okolí, zatímco nekuřák právo na čerstvý vzduch nemá? Kde všude jsou venku zákazy kouření? Jen v nemocnicích a na nástupních ostrůvcích ...? A pod každou zákazovou cedulí stojí kuřák se zapálenou cigaretou. Líbila se mi jeho neodbytnost s jakou se snažil prorazit k výrobcům cigaret. Pokud někomu ještě stále nedošlo o co tu jde, asi už mu není pomoci.(4.11.2013)

Vtipné a smutné. Vtipné díky Ivo Bystřičanovi, jehož kamera, komentáře a utrpení nás provázeli na jeho cestě odnaučit se kouřit. Já nekouřím, ale vím, jaké to je přestat být závislý na čemkoliv, byť neškodném. A odnaučit se kouření je mnohem horší. Smutný mi přišel postoj politiků. Tady jde poznat, jak pokrytecké jsou jsou jejich výroky a programy na ochranu obyvatel, zvláště dětí. A bohužel se málokdo k tomu pokrytectví přizná. A pak, že máme být na naši zemičku pyšní. Točené rozhovory s našimi představiteli jen potvrzují to, co si o nich myslíme. Každopádně kouření je zlo, které bohužel ale musí snášet i nekuřáci. Ale peníze jsou peníze, a tak místo firemních školek se dětem raději daruje krabička cigaret.(29.3.2014)

Výborný dokument, který tady zcela chyběl. Oceňuji odvahu režiséra odhalit své soukromí včetně kvality spermií. :) To málokterý chlap dokáže. PS Víčko v puse místo cíga, to je dokonalý :D Tabákové firmy odmítající převzít zodpovědnost, to je alarmující, a v USA nebo na Západě by se to nestalo! Reakce politiků jsou žalostné a ubohé, opět bez jakékoliv odpovědnosti. "JENOM NA KONI KOLIK SPADNE LIDÍ" JAROSLAV KUBERA, SENÁTOR ODS, tato reakce vyžaduje velké IQ :)(30.6.2014)

Shodou okolností se mi poštěstilo tento výborný dokument zhlédnout v době, kdy mám za sebou stejně jako Bystřičan také rok bez cigaret, což mu v mých očích jen přidalo na zajímavosti. Při sledování jsem se královsky bavil a hltal každou vteřinu tohoto výtečného dílka, které mě nadchlo svým nasazením i statečným postojem - nápad převléknout se za obří cigáro a jít se na férovku ptát zainteresovaných lidí na jejich postoj k tabákovému průmyslu považuji téměř za geniální. O to větší vztek a bezmoc může člověk po dokoukání jen pociťovat vůči cynismu politiků a tabákového průmyslu, jehož moc a enormní zisky berou dech. Vzato kolem a kolem, divák se zde sice jen těžko dozví něco, co by nebylo dávno známým faktem, ale občas neuškodí si připomenout, jak jsme otupělí vůči něčemu, co se musí nezaujatému pozorovateli jevit jako nepochopitelný bizar - jak je sakra možné, že se v 21. století stále legálně prodává něco, co nás zabíjí s tak děsivou razancí? V této souvislosti nemám problém napsat, že coby bývalý kuřák jsem nyní o to větší bojovník proti kouření, a jsem nejen pro plošný a absolutní zákaz kouření ve veřejných místech, ale i prodeje cigaret jako takových. Fráze o nutném látání rozpočtu spotřební daní z cigaret jsou jen kecy - náklady na léčení nemocných kuřáků tento zisk vysoce převyšují, takže je to jen nesmysl, kterým nás všichni po léta obelhávají. Pošleme už jednou provždy sakra celý tabákový průmysl ke všem čertům, kam patří, a přejme si, aby tento dokument otevřel alespoň pár lidem oči, aby mohli po prvním roce bez cigaret tak jako já nebo Bystřičan spokojeně prohlásit: jsem svobodnější, cigarety mi nechybí a přestaly ṕro mě být tématem - najednou už pro mě neexistují.(21.6.2014)