Na mléčné dráze

(pracovní název)

Na mliečnej ceste

Srbsko / Velká Británie / USA, 2016, 125 min

• 1mArc0

Byť umelcom alebo režisérom je vo väčšine prípadov, prekliate, pretože napísať si sám scenár, sfilmovať to .. nehovoriac o tom, rozličnosti filmov, spracovanie príbehov, spracovanie dialógov. Mám taký pocit, že Kusturica už ako pri Testamente, tak aj na Na Mliečnej ceste, ťaží zo slávy minulých dekát a prísť s niečím iným, je už zrejme problém... Takmer po desiatich rokoch pauzy si príde Kusturica s niečím takýmto? Kamera je dobrá (tá čistá digitálna kamera Kusturicovi veľmi nepristane), hudba je šialená, zatiaľ Kenneth Branagh a Woody Allen sú taký chlapíci, ktorý dokážu viesť film a zároveň udržiavať kvalitu filmu. Pre lepšie pochopenie Monica Belucci je skutočná herecká hviezda, kde za tonami make-up, liniek, vysokých podpätkov sa skrýva jeden veľký talent. Má šmrnc a elán v sebe, na svoj vyzerá (klobúk dole!) skvelo, Kusturica ju omnoho lepšie zrežíroval, ako sám seba. V tomto prípade miesto seba, mohol zaplatiť iného herca, do takéhoto filmu s takouto potrhlou myšlienkou by sa skôr hodil Harvey Keitel, než samotný Kusturica... taktiež mám veľmi zlý pocit, že celý film bol postavený na spolupráci len dvoch hercov (ten druhý tak je na polovicu herec). ak raz som dobrý za kamerou, tak aj tam zostanem. Neodsudzujem Kusturicu, je veľmi šikovný a schopný režisér.. niekde človek už musí skončiť, nič netrvá večné .. tu sa aspoň ukázalo ego Kusturicu, kam to až dopadlo, miesto pokory. To, čo všetko poznáme dávno od Kusturicu, tu to zúžitkoval, len tu je tak trochu... bež života. Koniec zachránil film, od absolútnej apokalypsy a katastrofy posledného desaťročia. Bolí ma pri srdci, keď musím konštatovať, že Život je čudo, je posledným esteticky nabitým dielom tohoto Srba. /30 %/(2.8.2017)

• desade

Priznávam, že som Kusturicov fanúšik (aj keď to nikde nemám zaznačené) a po zhliadnutí tohto jeho posledného počinu ma napadlo len jedno: "Kusturica sa musel zblázniť!". Film som si pozrel až teraz, po tri a pol roka od premiéry (v čase vyjdenia som ho nezaregistroval /ani sa nedivím/ a neskôr som to odkladal - odrádzali ma nepriaznivé komentáre). Ale vybavilo sa mi, že v čase premiéry filmu (keďže ma berie aj balkánska muzika) som si Emirov "No smoking orchestra" nenechal ujsť a bol som na ňom v bratislavskej Inchebe. Hudba ok, ale to jeho šou a predvádzanie tam bolo trochu (dosť) trápne, bez pokory. Akože ja som najlepší a čokoľvek urobím, musí byť dobré. A presne taký bol aj tento film. Niektoré scény, akoby som sa pozeral na rozprávku pre deti (aby sa báli, ale nie až moc), inokedy to bolo vyslovene trápne. Keby jedna, dve, človek privrie oko, ale bolo tam toho teda dosť. Takže (a bohužiaľ) Emir, radšej už nič netoč, usaď sa v svojom vybudovanom múzeu, lebo ešte jedna takáto fraška a naozaj (ako to tu už niekto spomenul) začnú tvoji fanúšikovia prehodnocovať, či čaro a úspech tvojich predošlých filmov bolo dielom režisérskeho kumštu, alebo len dielom náhody. Tá jedna hviezda je za hudbu pre synátora, inak by som musel dať "Odpad!"... P.S.: Musím uznať, že Monica Bellucci je naozaj vyplastikovaná citlivo.(30.10.2019)

Nic nového pod sluncem. Typický Kusturica. Opět sledujeme fantaskní příběh s typickými dialogy a bizarními postavami. Nechybí ani jeho typická hrající zvířata, která se chovají naprosto nepřirozeně. Zmije pije mléko, slepice skáče před zrcadlem a husy nalétávají do vany plné krve. Samozřejmě je tu téma jugoslávské války tentokrát v brutálnější podobě. A pak je tu velká láska až za hrob. Tohle všechno už bylo k vidění v jeho dřívějších a povedenějších filmech. Zdaleka nedosahuje kvalit mé top trojky: Černá kočka, bílý kocour, Život je zázrak a Závěť. P.S. Monča je stále krásná, ale při bližších záběrech je vidět, že zub času zapracoval už i na ní.(4.9.2019)

Tenhle nový Kusturica by mohl být opravdu skvělým filmem, nebýt dvou problémů. Jednak velice častého a velice špatného užití CGI (ten had vypadal opravdu, ale opravdu naprosto příšerně) a jednak přítomnost mnoha momentů, kdy se celý ten magický realismus, který krásně funguje, bortí a přechází téměř v "troškovsky" nablblou komedii, ve které skáčete salta u rakousko-uherských hodin a necháváte se honit přiblble hloupým komandem vojáků. Je s podivem, že se tyhle dva světy mohou protínat, ale Kusturica to Na mléčné dráze dokázal. Film má mnoho opravdu skvělých momentů, které fungují jak z režijního hlediska, tak i z emočního. Chemie mezi Kusturicou a nestárnoucí Monicou Bellucci je cítit až do sálu. Bohužel v mnoha jiných chvílích jsem ale nevěřícně kroutil hlavou a litoval, proč celý film nejede v trochu soudržnějších kolejích. 6/10(6.4.2017)

• xxmartinxx

Magický realismus se prostě nedá dělat s pomoci CGI. To je nakonec (překvapivě) největší problém, co s tím filmem mám. Ta neochota skončit, i když je k tomu tolik příležitostí, by se snad ještě dala omluvit, i když teda poslední třetina je těžko snesitelná. Moje výhoda je, že nemám Kusturicu moc nakoukaného - ale je pravděpodobné že mít ho v oku, tak to bude nuda od začátku do konce.(11.5.2017)

• - Z politických důvodů nebyl film uveden na filmovém festivalu Cannes. (Stoka)

• - Natáčení probíhalo od 17. června 2013 do března 2016 v Srbsku, Černé Hoře a Bosně a Hercegovině. (Stoka)

• - Celosvětová premiéra proběhla 9. září 2016 na filmovém festivalu v Benátkách. (Stoka)