Tento jedinečný filmový projekt mapuje život slovenskej hokejovej legendy, Pavla Demitru. 38 predstaví Demitru nielen ako vrcholového športovca, ale predovšetkým ako človeka a silnú osobnosť, na ktorú dodnes spomína celý národ. Poodhalí významné i bežné momenty zo života hokejovej legendy, jeho túžby a vytýčené ciele. Ponúkne unikátne archívne zábery, exkluzívne materiály z archívov NHL a osobné výpovede. Nemalý priestor je venovaný slovenskej hokejovej reprezentácii, ktorej bol Paľo neoddeliteľnou súčasťou. Film 38 je určený každému, koho sa odchod Paľa Demitru dotkol a kto sa chce dozvedieť niečo viac o tomto nielen výnimočnom hokejistovi, ale predovšetkým skvelom človeku. (oficiální text distributora)

BarryLyndon

Boha jeho, chápu to, že je na Slovensku více věřících, než u nás, ale tohle byla docela síla. Jsem poměrně rád, že o Markovi, Vašíčkovi a Rachůnkovi nic takového nevzniklo. Nedokážu si představit člověka, co by o sobě v případě úmrtí chtěl natočit něco podobně patetického a zbožtělého. Vážně jsem čekal, kdy se tam Demitra objeví v podobě hologramu a sestoupí z nebe. 5/10 Nějak netuším, co toto dělá v řebříčku nej filmů CSFD. ()

Autogram

Nemusím byť ani fanatický hokejový fanúšik, aby som ocenil tento dokument. Tvorcovia očividne vedeli, ako priblížiť pútavým spôsobom sled udalostí života hokejovej legendy, vhodne prestrihať cestu vlakom jeho sympatikej žienky, súkromné výpovede kamarátov a spoluhráčov i hokejové momenty, ktorých bolo nemálo. S dojímavými scénami sa to nepreháňa, aby dokument nevyznel slzopudne, ale nakoniec bol aj optimistický, aj keď, ako sa v závere hovorí, tentoraz sa nedá povedať To bude dobré. ()

Marek1991

Ja som čakal, že to bude niečo takéto a veľmi som dumal nad tým, či to nemohlo byť ešte nejak ozvláštnené, či prečo vo verzii, ktorú som videl chýbali aspoň slovenské titulky a záverečné slová v titulkoch boli o tom ako sa zle obliekal od Američana, ale ako životopis hokejistu z generácie, ktorú som mal rád to je pre mňa zvládnuté. Nechcem hodnotiť svoje osobné sympatie, tie u mňa mal, emočnosť, zaujímavosť života, ktorý nemá hocikto takýto samozrejme dobre spracované. Pri pozeraní ma to dosť upútalo a nerád by som to silou mocou znehodnocoval. Úctivo spravené. ()

Santino7

Ak sa mám priznať, spočiatku po ohlásení tohto projektu som mal mierne obavy, ako sa s danou (dodnes emotívnou) látkou dokáže humorista Dano Dangl popasovať, no zároveň som tušil, že niečo takéto proste nemôže dopadnúť zle. A to sa mi našťastie aj potvrdilo, pretože "38" je veľmi peknou spomienkovou záležitosťou, ktorej nechýba v podstate nič zásadné a nepôsobí ani nijak vyumelkovane. Sú tam zároveň aj dôležité miľníky Demitrovej hokejovej kariéry, aj pekne spracované detské časy, no a samozrejme nechýbajú ani emotívnejšie pasáže, s čím sa samozrejme dalo vopred počítať (čo ma ale prekvapilo, tak aj napriek relatívne dostatočnému časovému odstupu sa u mňa viackrát objavila nejedna slzička v oku). No a čo ma potešilo asi zo všetkého tohto úplne najviac, dokument bol veľmi príjemne doplnený aj o kopu úsmevných príhod, pri ktorých sa nedalo inak než pousmiať (spoznávanie s Majkou, súťaženie s jej bratom, humorné "súboje" s Gáboríkom či napríklad Višňovským prerozprávaná príhoda "Paľko a Bentley" :-). Celkovo si teda myslím, že to bolo "namixované" veľmi dobre (okrem iného aj vďaka vynikajúco zvolenému hudobnému sprievodu, ktorý veľmi šikovne pomáhal dotvárať atmosféru) a výsledná snímka pôsobí veľmi, skutočne veľmi sympaticky a príjemne a zároveň si myslím, že má - aj napriek onej tragédii - akýsi pozitívny náboj. Ostatne taký náboj, akým vyžaroval aj Paľo Demitra celkovo ako človek, osobnosť. Veľmi dôstojná filmová pocta našej veľkej hokejovej legendy, ktorej kvality v mojich očiach podčiarkuje okrem iného aj fakt, že som si ju tak nejak úplne prirodzene pozrel opakovane hneď na druhý deň od pozretia prvého, a bol to pre mňa rovnako silný zážitok. 5/5 ()

Indy

Pre každého slovenského hokejového fanúšika povinnosť. Najviac pobavili Demitrove ukrivdené reči po vyradení Dukly Trenčín bratislavským Slovanom v semifinále slovenskej extraligy počas výluky NHL. Medzi zimomriavkové momenty zas patria časti o olympiáde vo Vancouvri a jeho rozlúčka po zápase s Dánskom po nevydarených majstrovstvách v Bratislave 2011. Hodnotenie je možno nadhodnotené, ale ako veľký fanúšik hokeja nemôžem inak :) 9/10 ()

• V piatok 5. septembra 2014 sa v telocvični školy Paľa Demitru v Dubnici nad Váhom, kde hokejista odštartoval športovú kariéru, konala špeciálna predpremiéra. Ešte predtým však tvorcovia filmu zorganizovali letné premietanie pre hokejistov hrajúcich v NHL, keďže v čase premiéry mali klubové povinnosti. (kacer4)
  • V deň premiéry si prišlo film do slovenských kín pozrieť 10 815 divákov, za prvý víkend naň zavítalo celkovo 49 314 ľudí. Ide tak o najnavštevovanejší otvárací víkend slovenského filmu v jeho novodobej histórii. Rebríček miest v návštevnosti viedlo suverénne mesto Trenčín, odkiaľ Demitra vyštartoval do veľkého hokeja. (Lebensmittel)
  • Premiéra dokumentu sa presunula z 10. apríla na 7. septembra 2014. Dôvodom bolo získanie rôznych nových záberov z Demitrovho detstva, z rodinného života a z úplných hokejových začiatkov. Produkcia takisto uzavrela exkluzívny kontrakt s NHL, čím sa dostala k množstvu hokejových udalostí, ktoré slovenskí diváci nemali možnosť vidieť. (kacer4)

PF 2015

PF 2015