poster

Mandarinky

 • Estonsko

  Mandariinid

 • Gruzie

  Mandarinebi

 • USA

  Tangerines

 • Velká Británie

  Tangerines

Válečný / Drama

Estonsko / Gruzie, 2013, 87 min

Režie:

Zaza Urušadze

Scénář:

Zaza Urušadze

Kamera:

Rein Kotov

Producenti:

Zaza Urušadze

Zvuk:

Ivo Felt
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • gogo76
  ****

  "Ako si mohol pochovať Gruzínca vedľa svojho syna?..." Po tomto musíte so starcom súhlasiť a uznať, že je úplne jedno, ktorá z dvoch bojujúcich strán má na svedomí smrť jeho syna. Film Mandarinky ma chytil hneď od úvodu chytľavým hudobným motívom , ktorý sa prelína celým filmom. Film určite nebol finančne náročný, je skôr komorne ladený a v podstate sa celý odohráva v starcovom dome a jeho blízkom okolí, vrátane sadu plného zrelých mandariniek, ktoré nemá kto oberať. Aj keď dej odhadnete a viete kam to celé smeruje, určite nehrozí nuda. Postava rozvážneho starca je dobre napísaná i veľmi dobre obsadená. Tragický záver a slová starca nútia k zamysleniu. Film nemá prehnanú stopáž a rozhodne dokáže upútať. S radosťou hodnotím štyrmi šťavnatými mandarinkami a je mi ľúto, že som to nevidel v pôvodnom znení. 80%.(20.2.2016)

 • Frajer42
  ***

  Muž, který pěstoval mandarinky mi připomínal v mnoha ohledech dalšího muže, který sázel stromy. I v tomhle případě se velmi dobře podařilo poukázat na nesmyslnost a absurditu všech minulých, současných i budoucích válek. Bohužel se nejednalo o nějak extrémně atraktivní formu. I přes kratičkou stopáž jsem tu a tam podléhal nudě. Film, který každému prospěje vidět, ale jen málokdo si jej opravdu užije.(1.12.2016)

 • Hal_Moore
  *****

  Podobně jako Kukuška nebo Země nikoho, i Mandarinky zařazuji mezi nejlepší malé velké válečné filmy. Gruzie, 90. léta a děda Ivo řeže dřevo na výrobu bedýnek na (granáty?) mandarinky, když tu u dveří stojí hladový Čečenec, dožadujíc se jídla na cestu. Zápletka houstne, když se Čečenec vrátí, tentokrát však ležící v plotě s dírou v hrudníku. Spolu s ním děda Ivo zachrání i jednoho z Gruzínců. Oba muže z opačných stran barikády tak dělí jen jedny zamčené dveře. Příběh, ve kterém se sbírají mandarinky, pije čaj, hoří domy a zpochybňují se schopnosti Gruzínců a Čečenců válčit nebo dělat dobré šašliky. Já osobně bych k žánrům přidal i komedii, i když humor je hodně černý (navíc míří vždy do černého). Vtipné situace se mísí se srdceryvnými v tom správném měřítku, nejednou jsem se od srdce zasmál. Jde však hlavně o válečné drama, strach o hrdiny je cítit z každého filmového políčka neboť válka se odehrává doslova za humny (a mnohdy i uvnitř domu, i když tam jde hlavně o přestřelky slovní). Estonský film příliš zmapovaný nemám, viděl jsem všehovšudy jediný film - tento. Ale jestli v Estonsku umí točit takové malé velké filmy, proč to neumíme u nás?(10.1.2015)

 • mat.ilda
  ****

  Hra na dva spravedlivý a jednoho pastýře... V situaci, jako tahle, je dobré počítat s Bohem, jasně, že každý s tím svým, aby nedošlo ke střetu zájmů - naděje, že se božstva domluví, by tady byla, a lidé, pokud je dokážou následovat, stejně tak... Jenže, ještě je tady ten zlej a sobeckej svět kolem nás...(30.11.2014)

 • Narciska
  ****

  Krásné a komorní válečné drama, v němž jen tak mimochodem vystupuje jen jedna žena a to ještě na fotografii, no i přesto má hodně co říci. Jinak mluví muži, asi čtyři či pět, kteří jsou jako vylouplí z našeho každodenního života, za jiných okolností by to mohli být třeba naši sousedi, mají své sny, představy, životní zkušenosti a postoje a jsou nuceni konfrontovat tohle všechno bez ohledu na to, na jaké straně války stojí. A jelikož se jedná o příslušníky estonské menšiny, Čečence a Gruzince a sem tam ruské návštěvníky, je jasné, že o zážitky a napětí bude postaráno. Kouzelné je, že přes dramatické zvraty film plyne dál svým tempem. Protože válka neválka, mandarinky zrají dál...(30.1.2018)

 • - Film je venovaný gruzínskemu hercovi Levanovi Abashidzemu, ktorý zomrel počas vojny v Abcházsku. (Real Tom Hardy)

 • - Giorgi Nakashidze, ktorý hral rolu Čečenca Ahmeda, je v skutočnosti Gruzínec. (Real Tom Hardy)

 • - Hudbu k filmu skomponoval gruzínsky folkový a poprockový hudobník, Niaz Diasamidze. (Dinoroth)