Amores perros - Láska je kurva

Love's a Bitch

Love Dogs

Thriller / Drama / Krimi

Mexiko, 2000, 154 min

Co všechno dokáže způsobit jeden krvelačný čokl, aneb 2000: Psí odysea. Amores Perros – láska je kurva a život pes. __ Jak už tomu u podobných filmů bývá, život začíná po autohavárii, k ní dojde hned zkraje a v následujících 150 minutách budeme sledovat jeden příběh odehrávající se před ní, jeden odehrávající se po ní a jeden jí rozetnutý. Každé linii je věnován extra prostor a v každé jde o vztah dvou lidí žijících své zbabrané životy. Ve všech jsou lidé toužící po změně, lidé s plány do budoucna, ale jak říká jedna hrdinka „Chceš rozesmát Boha? Naplánuj si život.“ __ Alejandro González Iňárritu se se svými hrdiny nemazlí, hází jim do cesty klády, upírá jim právo na vidinu světlých zítřků, nechává je topit se ve vlastní bezmoci. Alespoň v případě prvních dvou příběhů, se třetím totiž přichází jakési vykoupení, odpuštění a závěr nakonec nevyznívá tak pesimisticky. Ale po dvou hodinách psychického teroru člověka optimistická půlhodinka skutečně moc nevzpruží. __ Amores perros je neobvykle vyprávěn, je plný střihů, prostřihů a nijak neřeší slovo chronologie. Nemyslete si ale, že podobně pojatý snímek musí nutně znamenat „Pulp Fiction po mexicku“. Za celou dobu uvidíte nanejvýš jednu akční scénu, uslyšíte nanejvýš dvě cool hlášky a násilí je zde konáno převážně na bezmocných, přesto zbožňovaných psech, což je pochopitelně nechutné dost, přesto se spíš pozvracíte z hyperaktivní kamery, navozující občas pocit jízdy na horské dráze. Když se to tak vezme, je to hnusný film, ačkoli právě v tom tkví jeho největší síla. Je syrový, špinavý, ušmudlaný, ideální pro deštivý večer. __ Pokud považujete film, který ve vás vyvolá silné emoce, bez ohledu na to zda pozitivní či negativní, za film kvalitní, může se vám tato řetězová reakce pohrom díky své silné zpětné odezvě líbit. Dáváte-li přednost emocím pozitivním, nekažte si tím náladu. 80% Zajímavé komentáře: Melies, Kryšpín, Turiec, Sigurd, tangerine1(4.8.2006)

Za mně rozhodně 4, ovšem s přimhouřenýma očima. Tragické osudy lásky lidí i psů, v několika směrech. Od zakázané, dá se říci, bratrovražedné lásky, přes novou, nadějnou lásku, až k lásce otcovské, která ovšem přichází velice pozdě. Absence humoru, vykolejuje tento snímek z řady podobných filmů. Britských, či amerických, založených na provázanosti příběhů a postav. Latinsko-americká atmosféra, skvělá hudba a nakonec i celá režie, přece jen tuto poněkud zdlouhavou a depresivní love story drží v nadprůměrném hodnocení.(4.3.2013)

Amores perros je film, který asi neumím ohodnotit a nedokáži ocenit. Tři příběhy odlišných lidí, která se spojí jedním okamžikem. Nemůžu upřít, že to má jisté kvality, krásně do sebe vše zapadá, ale upřímně, dvě a půl hodiny jsem trpěla… od první scény, až do konce. Tři příběhy, které jsou vždy poznamenány psím příběhem. Už víte, kam mířím? Bylo mi úplně jedno, jak ty lidi dopadnou, ale dívat se na trápení psů mě na začátku tak poznamenalo, až se mi udělalo zle a pak to bylo pro mě také čiré trápení. Už vím, proč jsem se mu tolik let vyhýbala. A každý kdo mě zná, ví, co jsem musela prožívat. Btw. Poslední příběh byl pro mě ten nejsilnější! --- Hodnotím tedy symbolicky průměrem!(18.6.2018)

9 / 10 Surový ako nedopečený steak, realistický ako kopanec do rozkroku, roztrasený ako huspenina vo vlaku a strhujúci ako pohľad na Angelinu Jolie hore bez - presne taký je film Amores Perros a žiadny milovník kvalitných filmov z nehollywoodskej produkcie by si ho nemal nechať ujsť. Áno, priznávam, nie je bez chyby, no tá číro-číra zanietenosť a ten filmový zápal, s ktorým k nemu celý štáb pristupoval a ktorý je cítiť v každej jeho sekunde, rozomieľa všetky kritické pripomienky na prach. Super, oba palce nahor!!!(15.4.2005)

Jediná dopravní nehoda fatálně poznamená životy několika postav. Bohužel všechny negativně, což není dramaturgicky nejlepší - u tak dlouhého filmu by mohl opadnout zájem. To se kupodivu nestalo, je to velmi silný, impresivní film, který dlouho z hlavy nedostanete. ALE: Pokud se stejně jako já kácíte při pohledu na trpící psy, pak se na Amores Perros V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ nedívejte. Autoři se sice obligátním titulkem dušují, že pejskové neutrpěli nejmenší újmu a natáčení strávili v blahobytu, ale já tomu moc nevěřím. Kubišovou na ně! 80 %(6.4.2005)

• - Žebříček Empire's zařadil snímek mezi 500 nejlepších filmů historie. (chelseaman22)

• - Organizace na ochranu zvířat The Royal Society for Prevention of Cruelty to Animals podala stížnost Britské radě pro klasifikaci filmů kvůli 21sekundové scéně s bojujícími psy. (Dr Lizal)

• - "Negro" - přezdívka, kterou dostane na konci filmu pes je rovněž známá přezdívka režiséra. (don corleone)