The Class of 92 je dokumentem o nejdůležitějších zápasech a hlavně vzestupu šesti mladých fotbalistů - Davida Beckhama, Nicky Butta, Ryana Giggse, Gary Nevilla, Phila Nevilla a Paula Scholese z britského fotbalového klubu Manchester United od roku 1992 do roku 1999. Dokument také sleduje dění sociálních i kulturních změn probíhajících ve Velké Británii v té době. (Dragoni)

Bukk

To je tak, když se sejde parta chlapáků, kteří se rozhodnou zavzpomínat na nejlepší léta svýho života a vlastně takový málo stačí k tomu, aby se dojal jak divák, tak i sami aktéři. K tomu se přidají dobový záběry a i když tu atmosféru nikdy ani z poloviny film vystihnout nedokáže, tak ten kus historie bude stále žít a jak sami říkali, je ne moc zrovna pravděpodobný, že skupinka kluků, co se znaj od i od dvanácti spolu někdy něco takovýho zažijí. Z jedné recenze: "The Class of 92, a documentary about a group of Manchester United players, is probably the greatest film about male friendship since Stand by Me." Možná na tom něco bude... ()

Dont

Ač nejsem fanoušek Manchesteru United (fandím Arsenalu), tak jsem si tento dokument o talentované partě mladíků užil. Krásná ukázka toho, jak mohou být prognózy ve sportu ošidné. Legendární finále Ligy mistrů s Bayernem samozřejmě nelze zapomenout, takové závěrečné rozuzlení zápasu se nevidí denně. Přál jsem to tehdy shodou okolností United, už jen proto, že vůbec nemusím Bayern. Pohled do zákulisí závěru sezony a vzpomínky některých přímých aktérů právě na ten poslední zápas mě přesvědčily o plném počtu hvězdiček. Překvapily mě hlavně vstupy Davida Beckhama, nikdy jsem ho fotbalově neobdivoval, raději jsem měl třeba Ryana Giggse, ale lidsky mi tady Becks spolu se slušňákem a pracantem Gary Nevillem sedl nejvíc. ()

ghatos

Unikátní filmový dokument - spíše je to, ale komplexní sociologicko-historická studie, kdy se na základě politických, ekonomických, psychologických, kulturních a dalších reálií zmapovalo fotbalové prostředí jednoho anglického klubu. Navíc Manchester United vytvořil legendární příběh, který se uzavřel treblem v Barcelóně. Každý fanoušek fotbalu by se měl na tenhle film podívat a nekoukat na to z hlediska sympatií k reds, ale čistě rozumem ocenit skvělou práci. To, co vybudoval Ferguson s odchovanci nebyla náhoda a přesně to zapadalo do jeho dlouhodobé koncepce. Výsledky hovořili za vše. Z hlediska současného United je to ještě zajímavější, protože se ukazuje, že bez silných osobností na hřišti nebo v managementu si titul(y) nekoupíte (alespoň ne dlouhodobě). Memento a naděje je to pro ty, kteří věří ve fotbalový filozofický směr klubových odchovanců a srdcařů. Ano, v dnešní době to zní jako překonané klišé, dejte však do kupy pár dobrých lidí a pohnou (nejen) fotbalovým světem...92%. PS: Manchester United nebyl první klub, co vyhrál se svými mladíky v devadesátkách Ligu Mistrů. To už se podařilo Amsterdamsche Football Club Ajax NV (AFC Ajax) už v sezóně 1994/1995 s ještě mladšími odchovanci. ()

vovarano

"Just think, how you would feel if you would have to walk past by that champions league trophy and you could not touch it, you could not pick it up, you know you have not won it, so you know, if you are feeling tired, or if you feel like you could not run anymore, just think of that. Just think of having to walk past it and you can't pick it up, you can't touch it, you can't kiss it !" Perfektny dokument o perfektnej sezone, ale kurva co to tu vypisujem idem nainstalovat fifu 2000 ;) ()

Wishkah

Pokud to mám posoudit objektivně, tak mi přišlo, že tenhle dokument se natáhl trochu moc do šířky. Přivařit k slavné fotbalové třídě všechny ty sociální, kulturní a politické změny mi přišlo trošku zbytečné, nicméně jako celek je ten dokument skvělý. A jelikož mým nejcennějším bohatstvím v dětství byl červený dres, na kterém byla zepředu reklama Sharp a zezadu jméno Beckham, tak je asi celkem jasné jaké bude moje hodnocení:-) ()

• David Beckham, jedna z opôr ročníka '92, musel opustiť United po tom, čo si začal myslieť o sebe, že je viac ako klub. (vander19)
  • Alex Ferguson vo svojej knihe prezradil, že gól, ktorý strelil Ryan Giggs Arsenalu v semifinále F.A. Cupu po sóle cez celé ihrisko, považuje za najkrajší, aký kedy videl. (vander19)
  • V dokumente Ryan Giggs popisuje, ako zo začiatku svojej kariéry v Manchestri spolu s Lee Sharpom zvykli vymetať bary. V knihe jeho trénera ale sám Alex Fergusom popisuje Giggsa ako hráča, ktorý nikdy neponocoval a nenavštevoval bary. (vander19)