Průšvihář

Hellion

Drama / Thriller

USA, 2014, 99 min

Sociálna dráma o fotrovi, ktorý kedysi výborne mastil bejzbal, avšak teraz oveľa lepšie chlastá a nezvláda sám výchovu svojich dvoch synkov. Starší z nich je 13 ročný metalista (áno, Slayer a Metallica tam zaznejú tiež), ktorý rád jazdí na crosskách a nemá dobrý vplyv na mladšieho brata, ktorého sa jedného dňa sociálka rozhodne dať do opatery ich tete. Samozrejme, starší viní fotra, neklape im to a tak sa budú obaja musieť spamätať, prestať sa ľutovať a začať byť zodpovední za svoje akcie a činy, aby sa mladý vrátil späť. Nie veru zlé, ale s podobným tématom sa mi páčil ostrejší anglický Wild Bill.(18.6.2014)

Přišlo mi poměrně autentické, tohle rodinné sociální drama, v němž smrtí manželky zmožený otec nezvládá frackovitého 13letého syna - průšviháře, který má nedobrý vliv i na svého mladšího bratra. Přestože se charakterová slabost mění na bojovnou zarputilost (byť dosti pozdě) jak podle příručky. Nadbytečně vyhrocený závěr pak jen podtrhává marnost (počínání postav, ale i směřování filmu). Zaujaté 3*.(30.3.2017)

• Malarkey

Nějak jsem doufal, že to bude trošku drsnější drama. Aaron Paul zase hrál takovýho toho klasickýho fotra, co je prostě jenom obyčejnej chlap, co je sám. Takže zarostlej, není schopnej uvařit, obstarat dvě děti, nic. Problém ale je, že ve filmu Velký táta se Sandlerem to byla legraci, ale tady je to spíš tvrdá realita člověka, co není schopnej obhospodařit svůj život. Jelikož jsem ale k nikomu nevnímal žádné emoce, bylo dost těžký film dokoukat s pocitem, že mi ten závěr není ani trošku jedno.(1.1.2015)

• Terva

CITÁT - Chtěl jsi být součástí party?...... To, že hlavní hrdina nosí tričko s nápisem Slayer z něho nedělá metalistu. Ani jeden z té rodiny a z té party, nevypadá jako rocker. Je to jen parta špatně vychovaných buranů, které režisér a zvukař nutí poslouchat tvrdou hudbu, protože je to napsané ve scénáři. Klidně tam mohlo být třeba country, které se, mimochodem k motokrosu hodí víc.(28.12.2014)

• PamelaJJK

Průšvihář = průšvih. Velký průšvih. Pokus o pohled do života otce dvou chlapců, který svůj život po "odchodu" manželky nezvládá. Ano, ohraná písnička z alba "Sociální drama". Ale určitě se z toho základního vzorce příběhu dá vytěžit mnohem a mnohem více. Průšvihář mi přišel hodně povrchní, klouzající jen v náznacích po povrchu a bez jakékoliv snahy dostat se trochu "pod kůži" problému. Celé to vyznívalo neuvěřitelně, nevyvolávalo to žádné emoce. A když, tak jen negativní a záporné. Metal (sic!) a motokros mi tam přišli jen kvůli efektu, ale ještě víc mi to celého Průšviháře znevěrohodnilo. A to metal miluji. Postrádalo to drive a šťávu. Celé to působilo tak nějak neprofesionálně, hlavně ty záběry z motokrosu a amerického fotbalu. Sice jsem se neukousal nudou, ale nebavil jsem se. Vůbec. Hodně velká slabota, kterou sice nezachránili ani Aaron Paul, ani Juliette Lewis, ale jen díky nim Průšvihář dosáhl aspoň na ty dvě hvězdy. Jinak bych se nerozpakoval přemýšlet někde na úrovni odpadu a jedné hvězdy.(8.5.2015)

• - Film měl premiéru na Filmovém festivalu Sundance 2014 a soutěžil v kategorii Nejlepší drama. Vyhrál však snímek Whiplash (2014) Damiena Chazelleho. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v americkém státě Texas v lokalitách Beaumont a Groves. (Terva)