Brána smrti (TV seriál)

The Death as a Gateway

Dokumentární

Česko, 2015, 5 h 43 min (Minutáž: 26–27 min)

Viliam Poltikovič

Klady: Dokument se hodně vymezuje vůči čistě biologickému a medicínskému pohledu na smrt. Zápory: Dokument se hodně vymezuje vůči čistě biologickému a medicínskému pohledu na smrt... Kdo zná Poltikovičovi filmy, asi ví, co může očekávat. Dokument představuje režisérův spiritualistický světonázor. Ačkoliv formálně je dokument pěkně udělaný a ve srovnání např. se současnými kvazi-okultně-vědeckými dokumenty "made in usa" je tohle dost seriózní a příjemný snímek, čtyři hvězdy jsou hlavně za přínos, že na toto odstrkávané téma vůbec někdo něco natočí.(5.4.2015)

Kdo se tímhle tématem nikdy moc nezabýval, asi by na to neměl ani čumět, páč se zde slévají názory mnoha kultur a většina z nich straší, že nemáme myslet negativně, dělat tisíc rituálů v okamžiku umírání být vyrovnaní atd. Tohle je kontraproduktivní a našinec může být nakonec ze smrti ještě vyděšenější, než byl doposud. Nejlepší je nechat všemu volnej proud.(6.2.2015)

Velmi zajímvý námět dokumentu. Zaobírá se totiž něčím, čeho se všichni bojíme a před strachem z čehož se snažíme utíkat. Dnešní doba nám přitom přináší nepřeberné množství způsobů, jak svým úzkostem unikat. Tento dokument se toho nebojí, a není tak jen k dívání, je i cestou, jak se se smrtí vyrovnat… a přináší pro to nepřeberné množství pohledů.(6.2.2015)

Unikátní dokumentární počin týkající se tématu, které je zejména pro naši euroamerickou mentalitu natolik palčivé, že se nám kolem toho motá spousta emocí, zmatků a neporozumění, v nichž je těžké se bez vlastních zásadních životních zkušeností fundovaně orientovat. Přitom od úsvitu věku všech lidských kultur je známo, že kdo neporozumí smrti, nemůže porozumět ani životu.(6.9.2018)

• xdutchx

Smrtelná patlanice, kde je každý tak vážně přesvědčen o svém názoru, až je to směšné. Avšak, když všichni mluví "bahenní" řečí, tak se může jevit, že mluví v podstatě jednotně. Když ale vezmeme jednotlivé výroky, tak zjistíme, že s ostatními nesouzní, a že se nejedná o mozaiku, ale o směs střepů, vnitřně se sebou nesouvisejících. Poltikovič se snaží spojovat nespojitelné. U všech mi chyběla úcta k transcendenci a jedno moc důležité slovo: nevím.(5.8.2015)

• - Seriál o smrti nabídl autor a režisér Poltikovič České televizi již před 13 lety, byl ale odmítnut jako depresivní. (sator)