poster

Brána smrti (TV seriál)

 • USA

  The Death as a Gateway

Dokumentární

Česko, 2015, 5 h 43 min (Minutáž: 26–27 min)

Scénář:

Viliam Poltikovič
(další profese)
 • papaguy
  ****

  Klady: Dokument se hodně vymezuje vůči čistě biologickému a medicínskému pohledu na smrt. Zápory: Dokument se hodně vymezuje vůči čistě biologickému a medicínskému pohledu na smrt... Kdo zná Poltikovičovi filmy, asi ví, co může očekávat. Dokument představuje režisérův spiritualistický světonázor. Ačkoliv formálně je dokument pěkně udělaný a ve srovnání např. se současnými kvazi-okultně-vědeckými dokumenty "made in usa" je tohle dost seriózní a příjemný snímek, čtyři hvězdy jsou hlavně za přínos, že na toto odstrkávané téma vůbec někdo něco natočí.(5.4.2015)

 • 6thSun
  ***

  Kdo se tímhle tématem nikdy moc nezabýval, asi by na to neměl ani čumět, páč se zde slévají názory mnoha kultur a většina z nich straší, že nemáme myslet negativně, dělat tisíc rituálů v okamžiku umírání být vyrovnaní atd. Tohle je kontraproduktivní a našinec může být nakonec ze smrti ještě vyděšenější, než byl doposud. Nejlepší je nechat všemu volnej proud.(6.2.2015)

 • Narciska
  ****

  Velmi zajímvý námět dokumentu. Zaobírá se totiž něčím, čeho se všichni bojíme a před strachem z čehož se snažíme utíkat. Dnešní doba nám přitom přináší nepřeberné množství způsobů, jak svým úzkostem unikat. Tento dokument se toho nebojí, a není tak jen k dívání, je i cestou, jak se se smrtí vyrovnat… a přináší pro to nepřeberné množství pohledů.(6.2.2015)

 • Stanley
  ****

  Unikátní dokumentární počin týkající se tématu, které je zejména pro naši euroamerickou mentalitu natolik palčivé, že se nám kolem toho motá spousta emocí, zmatků a neporozumění, v nichž je těžké se bez vlastních zásadních životních zkušeností fundovaně orientovat. Přitom od úsvitu věku všech lidských kultur je známo, že kdo neporozumí smrti, nemůže porozumět ani životu.(6.9.2018)

 • xdutchx
  **

  Smrtelná patlanice, kde je každý tak vážně přesvědčen o svém názoru, až je to směšné. Avšak, když všichni mluví "bahenní" řečí, tak se může jevit, že mluví v podstatě jednotně. Když ale vezmeme jednotlivé výroky, tak zjistíme, že s ostatními nesouzní, a že se nejedná o mozaiku, ale o směs střepů, vnitřně se sebou nesouvisejících. Poltikovič se snaží spojovat nespojitelné. U všech mi chyběla úcta k transcendenci a jedno moc důležité slovo: nevím.(5.8.2015)

 • - Seriál o smrti nabídl autor a režisér Poltikovič České televizi již před 13 lety, byl ale odmítnut jako depresivní. (sator)