Ztracen v La Mancha

• Velká Británie Lost In La Mancha (více)

Zkuste si představit ty nejhorší noční můry, kvůli kterým se každý filmový režisér budí v posteli se smrtelným potem na čele. A zaručujeme, že to pořád bude jen desetina toho, co každý den prožíval u nás velmi oblíbený tvůrce - jediný zaoceánský montypythonovec, ale také autor filmů jako BRAZIL, KRÁL RYBÁŘ nebo 12 OPIC - Terry Gilliam. Dvěma kanadským dokumentaristům se podařilo natočit fascinující dokument o možných i nemožných katastrofách, které provázely pouhých 6 dní natáčení Gilliamova vysněného projektu MUŽ, KTERÝ ZABIL DON QUIJOTA, v němž měli hlavní role ztvárnit Johnny Depp a Jean Rochefort. Přes počáteční hrůzu jakou vyvolává neuvěřitelná souhra náhod a nehod provázejících od počátku celý projekt, se Gilliamovy útrapy stávají postupem času směšně komické. Takovému množství neštěstí se už nedá nic víc než smát. Snímek ZTRACEN V LA MANCHA podává tragikomický pohled na odvrácenou stránku filmového průmyslu. (oficiální text distributora)

Mr.Roman

Mohol to byť dobrý film, to áno. A tá súhra náhod, ktoré sa udiali je až strašidelná, no celkovo tento dokument ničím zvlášť nevyniká okrem zaujímavej témy. ()

boombang

Fascinující dokument o donebevolající smůle, bezvýchodnosti a marnosti... člověk má málem chuť do televize (viděno na ČT2) kopnout... Terry je renesanční člověk a blázen v tom nejlepším slova smyslu a já mám před ním veliký respekt.. ()

Queendom

V životě se řídim heslem, že štěstí přeje připraveným. Když něco fakt hodně chcete, jdete si za tím a jste ochotni pro to leccos obětovat, celej vesmír se nějakym záhadným způsobem semkne a přihrává vám v podobě náhod do cesty lidi, prostředky, nápady, prostě všechno, co ke splnění svýho snu můžete potřebovat. Někdy dokonce i víc. Tomu se pak říká, že máte z prdele kliku a lidi vám začnou závidět. Dokument ukazuje, jak moc Gilliam chtěl, toužil, snil. Připravenej ale ve svý nabubřelosti jaksi nebyl. A to v téměř žádným aspektu, což byl hrubej amatérismus a nezodpovědnost. A tak dostal od toho vesmíru krutě za vyučenou. Blbý je, že to odnesl celej jeho tým. ()

Weirdman

8/10... Ostávajú nám len oči pre plač a malá iskierka nádeje, že sa raz Gilliamovho Dona Quichota dočkáme v plnej kráse... Toľko smoly pokope sa len tak nevidí... :-( ()

CrazmydRed

Ai, caramba! "Director on stage!" Fascinujúca a strhujúca mozaika faktov o tom, ako sa film natočiť nedá. Balans medzi nádejou a márnosťou nad márnosti. Frustrácia a zúfalstvo vs. nádej umiera posledná. Darmo, taký scenár môže napísať iba sám život. Pri sledovaní akoby mi srdce stískala neviditeľná ruka, dej ma prial požieral. Charizmatický Jean Rochefort si ma hneď získal. Pri skúške s Johnym, kde sa tak rozvášnil až všetkým padali sánky, sa vo mne roziskril plamianok nádeje, že snáď predsa len Terryho snímok uzrie svetlo sveta. Nix null nada! Večná škoda. Tie jediné snímky, ktoré dopriali divákovy, ma hneď presvedčili, že projekt Muž, ktorý zabil Dona Quijota by som rada videla. A nielen preto, že Gilliam je výborný režisér, že Rochefort, stačí, aby sa pozrel do kamery a vy viete, že ON je stelesnený Don Quijote, že Depp zaručuje dobrú zábavu, ale už len kvôli tomu, čo si musel chudák Terry vytrpieť. Bojoval až do konca. Klobúk dole. ()

Alex_01

Byl to takový Disaster Artist naruby. Ne režisér, ale okolí bylo původcem zdejšího disasteru. Katastrofy valící se na tvůrce byly tak zničující a četné, že vás to ubíjí jen sledovat. Nutí vás to se ptát, co je tím motorem, které pohání ono nadšení a touhu pokračovat i přes všechny nepřízně osudu. Odpověď je jednoduchá-pohybující se obrázky-takhle jednoduché to je nic víc za tím nestojí. Dokdument je dobrře rozsegmentovaný, nejdříve sledujeme běžný film o filmu, dostáváme se na vlnu nadšení, přičemž nám postupně dochází, že na konci tohoto příběhu asi žádný film nevznikne. Epilog: Kloubouček filmovému dobrodruhovi Terrymu za dokončení jeho snu s jeho posledním filmem! ()

izinka

I kdyz jsem od zacatku vedela o cem to je, tak jsem T.Gilliamovi fandila, aby se mu ten film povedl natocit. Stacili mi dva existujici zabery z filmu a myslim, ze mohl byt skvely. ()

Sekel

Prumerny dokument o zajimave osobnosti a jeji zoufale snaze o uskutecneni vysneneho projektu. Je tu velmi dobre zachyceno, jak reziser od pocatku svuj film nezvlada. Nevenuje se dulezitym detailum a nedava na rady kolegu profesionalu a nakonec cely film zkrachuje na tom, ze si nedokazal zajistit herce hlavni role a nebo nahradu za nej. Prvni pulka je jen priprava a pusobi celkem balastnim dojmem,kdezto druha je sviznejsi a velmi dobre zachycuje cloveka, ktery hrozne chce, ale nic pro to nedela. ()

makous

Jak už tady někdo napsal, i z toho mála, co bylo z filmu k vidění jsem přesvědčen, že to mohl být opravdu skvělý film :-( ()

Názorožec

několik záběrů mi utkvěly v paměti 1) jak plave filmařská technika proudem vody po náhlém lijáku 2) jak štáb hraje, že natáčí při návštěvě producentů z holywoodu (či odkaď byli). Je to obdivuhodné a smutné. ()

Mates Hradecky

Před nedávnem jsem četl publikaci o nenatočených filmech. Některé se nerealizovali vůbec, jiné skončili na nedostatku financí. Mnohé z nich bych vůbec vidět nemusel, ale dvou projektů je velká škoda. První je epochální Leoneův Leningrad a druhý právě Gilliamův Don Quijote, o němž je tento film o nefilmu. I z několika málo dochovaných záběrů, které se z jednoho natáčecího týdne zde prezentovaly je zřejmé, jak velké dílo mohlo vzniknout nebýt té proklaté smůly. Rochefort byl jako Quijote prostě nepřekonatelný a Gilliam přímo sršel energií a nápady. Plně jsem s ním prožíval rozčarování ze zastavení celého projektu. Vzhledem ke stáří a nemoci Rocheforta nebude nikdy možné film v takové podobě dokončit a to je velká škoda. ()

plissken

Velmi příjemné nakouknutí na film z té druhé strany. Člověk aspoň vidí jak to opravdu je při natáčení. Ne jako když koukáte na běžný film o filmu kde každý mele o tom jak super film natočil i když uělal totální kravinu ()

P/\/EL

inu, zvolili si špatnou poušť, kde holt lítaj stíhačky, za ty kroupy můžou asi méně (počasí se předpovídat prostě dost dobře nedá), nejzásadnějčí asi ale bylo to, že si vybrali holt staršího herce (dřív jsem díky mnoha pitomým dezinformacích, žil v domnění, že šlo hlavně o tu povodeň), který musel chudák na stará kolena šprtat angličtinu (kdoví ale..jestli..by ho to pak neomazovalo, ale z toho mála, co bylo vidět, jsem měl pocit, že nemá moc energie, je otázka, nakolik by ty "bolesti" nebyly znát na jeho výsledném projevu...ačkoliv to tak třeba mělo být....). Problémy s prostatou k mužskému stáří patří (ale typově se určitě hodil, jen já osobně jsem si ho holt představoval enegičtějšího) a dobře, tak tedy měli fakt smůlu, Gilliam byl možná příliš nadšený, příliš doufal, že to se mu to podaří, že to bude super (nekriticky), za tuto nepokoru možná přišel trest.....vidíme postupnou proměnu z nadšení v čím dál tím větší skepsi, herecké hvězdy si na ani moc nestačíme užít. Jako standartní dokument o natáčení by to bylo asi dost průměrné. Ono se to běžně dělá, že se točí celý proces od začátku do konce, pak je otázka, co všecko a kdy spatří světlo světa. Obávám se, že dokument je poněkud přeceněný, postrádal jsem tam něco více, třeba reakce oněch hvězd, možná nechtěly. Johny, když ukazuje na stíhačky, si asi nejspíše řiká, co tu ztrácím čas (nj, jasně, že mi to je líto, když si vezmu, že pak hraje v pitchoviních jako jsou Piráti z Karibiku, u nich se to díl od dílu zhoršuje.....). Jinak takových projektů by se v historii jistě našlo více, jsou filmaři, kteří přišli o různé množství materiálu, ne-li o všechno, pak samozřejmě náročné mnohaleté přípravy také nejsou netypické......tak mě tak napadlo, že mnozí filmaři to brali tak, že nejdůležitější jsou přípravy, scénář a tak, pak natáčení je již brnkačka, u které snad ani netřeba být......jenže občas....Jinak, ze záběrů těžko soudit, oslnivé úpřimně nijak zvlášť, viděl jsem zatim jen standart, ale ty větrné mlýny, ta doba, samozřejmě náměť, myslím, že to mělo sakra potenciál......bylo mi líto všech možnejch lidí kolem, nejen Gilliama, film je týmová práce, né, ti s tím naštěstí jen ztráceli trochu času, pro Gilliama to znamenalo víceméně tak trochu konec kariéry.......jinak s vemte ještě natáčení Imaginaria Dr. Parnasse od Gillama z roku 2009 (výsledek nic moc, mám pocit, že tim se možná snažil vykompenzovat tragédii s Quichotem.....), však taky ta smrt Heatha Ledgera......mladého herce.....Gilliam je tedy asi fakt spíš smolař než, že by se příliš ukvapoval... ()

Terry Gilliam dotočil Dona Quijota

Terry Gilliam dotočil Dona Quijota

05.06.2017

17 let! Tak dlouho se Terry Gilliam snažil natočit svůj vysněný projekt, adaptaci slavného románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Film se kdysi dostal před kamery s Johnnym Deppem a Jeanem… (více)

Nalezen v La Mancha

Nalezen v La Mancha

25.11.2008

Terry Gilliam, jehož The Imaginarium of Dr. Parnassus bude definitivně posledním filmem, ve kterém uvidíme Heatha Ledgera, pomýšlí na vzkříšení jednoho z nejslavnějších „filmů, které nikdy nevznikly“… (více)